şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 300'deki adeleli vücutların kaynağı olan fitness ve güç odaklı çalışma sistemi.
  temelinde insan vücudunun sınırlarını zorlamak olan bu sistem, high volume training'in daha ilkel bir versiyonudur aslında. standart, komplike fitness ekipmanları yerine, serbest ağırlık çalışmaları, barfiks, depar ve squat gibi egzersizlerin bir bütünüdür.
  patlayıcı kuvvet çalışmaları önemli bir kısmını kaplar. vücut çok yüksek yoğunlukla ve sürekli farklı şekillerde vurulduğu için hızlı bir şekilde kas kütlesi elde etmeye uygundur. 300 isimli filmdeki oyuncuların kısa sürede bu fiziğe kavuşmalarının arkasında da bu yatar.
  yalnız her bünyenin kaldırabileceği bir antreman disiplini de değildir, sakatlanmalara son derece elverişlidir.
  youtubeda çok sayıda videosunu bulabilir, nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz.
 • işin pirinin olayı 100 kelimede özetlediği bir yazısı vardır; elimden geldiğince 100 kelimede çevirdim. şudur:

  "et-sebze, fındık-fıstık vs..., biraz meyve ve azıcık da nişastalı yiyeceklerden tüketin; şekerden uzak durun. aldığınız besinler genel olarak kilo almaya meylettirici değil de yapılan egzersizleri destekleyecek düzeyde olsun. başlıca halter egzersizlerini yapın: deadlift, clean*, squat, silkme ve koparma. aynı şekilde, jimnastiğin temellerde de ustalaşın: barfiks, dips, ipe tırmanmak, şınav, mekik, amuda kalkıp şınav çekmek, pirouette, takla, spagat, ve genel tutunma hareketleri. hızlı ve zorlayıcı şekilde bisiklete binin, koşun, yüzün, kürek çekin, vs...; haftanın beş-altı günü tüm bunları mümkün mertebe karıştırarak egzersizlerinize dahil edin. rutin düşmandır. çalışmalarınızı yoğun ve kısa süreli olsun. sürekli yeni sporları öğrenin ve yapın." -greg glassman

  http://www.crossfit.com/
 • (bkz: #25579798)
 • alabildiğine büyüdü.

  türkiye'de de yaygınlaşsa, yeni salonlar açılsa keşke. tek bildiğim bir tane istanbul, anadolu yakasında var.
 • (bir ara değiştireyim, editleyim bu entry'i. şöyle ki: (bkz: #45123313)(bkz: #45175688))
  ***
  kısaca ifade etmek gerekirse, uğraşan kişileri tek bir fiziksel yetenek alanında aşırı yoğunlaştırmak yerine olabildiğince komple "fit" hale (i.e. crossfit) getirmeye çalışan disiplin. bu sebeple, crossfit'le uğraşan kişiler en temel jimnastik, powerlifting, halter çalışmalarıyla; vücut ağırlığıyla yapılan ağırlık çalışmalarını, genel geçer yoğun kardiyo/depar çalışmalarını, plyometrics, vs... çalışmalarını birbiriyle olabildiğine karştırarak günlük kısa ama epey yoğun bir antrenman olarak uygularlar. bu çalışmalara "workout of the day" yani kısaca "wod" diyorlar. bu, ortaya karışık wod yapma mantığını, işin üstadı, en bilinen ve uygulananlarından biri olan fight gone bad örneğinde detaylı şekilde nedeni ve nasılıyla açıklamış -maalesef türkçe altyazısı yok: http://www.youtube.com/watch?v=ed90_gla9cq

  alınan neticeler ciddi manada kayda değer olduğu için, son yıllarda özellikle birçok karma dövüş sporcusunun çalıştırıcıları başta olmak üzere, çeşitli ülkelerin bazı ordu birimleri askerlerinin eğitimlerde crossfit (tarzı) çalışmaları yapmasını desteklemektedir.

  bünyeyi fitleştimek için ortaya koyduğu çalışma stilinin görece çetinliğinin ortada olduğu crossfit, geçmişte kişisel bazda yaşanmış çeşitli sakatlanmalar sebebiyle eleştirilmişse de, hususun son tahlilde şimdiye kadar yüzbinlerce kişide neticelendirdiği net toplamdaki yarar göz önünde bulundurulduğunda, buradaki mevzu sakatlanmaların diğer zorlayıcı sportif faaliyetlerle kişinin yaşayabileceği sakatlanmalardan farksız olduğunu söyleyebiliriz. dolayısıyla, buna binaen eleştiri getirmek, ortada net kanıtlar olmadığı için, -şimdilik- yersiz denilebilir.

  crossfit'e dair dile getirilmiş ciddiye alınabilecek eleştirilerin yanı sıra, temcit pilavı gibi her görüldüğünde dillendirilen artık iyice gereksizleşen minik eleştiriler de söz konusu. bunların en beyliklerinden biri, wod'ları yaparken genelde tercih edilen barfiks çekme tarzı olan "kipping pull up"a karşı olan eleştiri. şimdi, "kipping pull up nedir?" diye sorabilirsin badiciğim; 2011 crossfit oyunları bayanlar şampiyonu annie mist thorisdottir'den örnek göstereyim.(burada bir cesit kipping turu olan "chest to bar pull up" yapiyor; http://www.youtube.com/watch?nr=1&v=xshwlru7tje))
  şimdi, deniyor ki, "barfiks böyle çekilmez, bu barfiks değil; bel vuruyorsun; işin kolayına kaçıyorsun; sıkıyorsa bel vurmadan çek."
  ya arkadaşım, aç ve şöyle genel olarak şu olaya ter akıtmış kişilerin youtube'e koydukları videolara falan bak da, elini vicdanına koyup, crossfit yapanların "neticede kolaya kaçmak" gibi dertleri olup olmadığını bir sorgula. yani ayıptır.
  olay şu ki, buradaki, bacaklarla yatay doğrultuda momentum kazanıp, bunu dikey olarak vücudun yükselmesine yardımcı olarak kullanmanın temel esprisi, crossfit'in ana mantığıyla bire bir ilişkili denilebilir: vücut yavaş ve yöresel çalıştırılmaktan ziyade alabildiğine hızlı ve bütünsel olarak zorlanmak. olayın fiziğine gelirsek zaten şöyle bir şey var: yerçekimi korunumlu bir kuvvet olduğu için, insanın ağırlık merkezi, barfiks demirinde en aşağıdaki konumdan en tepedeki konuma ne şekilde gelirse gelsin, vücudun kazandığı potansiyel enerji aynıdır. durum buyken, gerekli olan potansiyel farkı kazanmak için kinetik enerji oluştururken, vücudun -mesela- sadece kol ve sırt kaslarını kullanmak yerine, bacaklarla da üretilen momentumun kullanılması, çok daha hızlı netice alınmasına sebep olmakta; ki, dolayısıyla artan hız sebebiyle de gerilim anlarında daha yoğun gerilimler oluşabilmektedir bu tarz patlayıcı çalışmalarda. son tahlilde, crossfithq'da şöyle açıklamış bu hususu: http://www.youtube.com/watch?v=kwiz_qedhwc
  tüm bu anlatılanlara rağmen hususa dair hala laf edilecek olursa neticede diyeceğim şudur: haters gonna hate.

  dünya'da hızla yayılmakta olan crossfit'in türkiye'de de bir an önce yaygınlaşmaya başlaması daha fit günler için fevkalade olabilir.

  3...2...1... go!!!
 • fiziksel olarak sizi maksimum seviyede zorlama amacıyla yaratıldığını düşünmekteyim. ham bir şekilde gittiğiniz başlangıç eğitimleri sonrası merdiven inmekte bile zorlanmanız muhtemeldir. basit bir plastik boru ile yapılan hareketler bile uzuvlarınızın eğitim sonunda o keyif veren acı ile dolmasına sebep olacaktır. eğitimleri bitirdikten sonra hafta boyunca istediğiniz kadar antrenmana katılıp ebenizle haşır neşir olunmasını dehşetle izleyebilirsiniz. tempoyu tutturana kadar çekeceğiniz sıkıntıların sonucunda bir yunan tanrısı silüetine bürüneceğiniz gerçeği ile kendinizi tatmin edip, hırsınızı kaybetmemeyi başarabilirseniz başlama sebebiniz olan fit vücuda sahip olma hedefinden çok daha öte noktalara ulaşmanız mümkündür.
 • insanin agzina sican; kisa surede forma sokan; ham bunyelerin uzak durmasi gereken; kondisyon manyaklarinin-kondisyona ihtiyaci olanlarin vazgecmedigi calisma sisteminin adidir.

  asla sonu yoktur. bitti dediginiz nokta bir sonraki egzersiz grubunun baslangicidir aslinda. insan vucudunun ne kadar muhtesem oldugunu kavramaniz icin birkac gostergeden biridir. ulasilmaz, yapilamaz, yapamam dediginiz herseyi yapabileceginizi kendi kendinize kanitlayan.

  genel olarak kosmak, ziplamak, agirlik kaldirmak, cekmek daha da minor olarak barfix, sinav, mekik, squad kisacasi basit gibi gorunen ama vucudunun limitlerini zorlayan her halti iceren calisma sistematigidir.

  nescafe 3'u bir arada tadinda ustelik nicelik ve nitelik bakimindan cok daha ihtiyac duyulan seyleri mesela guc, dayaniklilik, esneklik, hiz, kordinasyonu bunyeye kazandirandir.

  halden ve isten anlayan bir pt*niz varsa; aglatir, bagirtir, acitir, zamanla keyif aldirir gunun sonunda cektiginiz acilara degdigini gorup kahkahalar attirir. mazosist manyak olur cikarsiniz.

  fitness ya da body building'in geldigi son noktadir. aslina bakarsak kendi vucut agirligi ile yapildigindan her yerde yapilabilen, spor salonuna ihtiyac duyulmamasi gibi artilari da olandir. bu bakimdan her ikisinden de ayrilandir. hatun ya da er kisiden sikca duyulan "ne o ole abi ayi gibi, fit olucan beton olucan kafi" lafinin tam da karsiligi bu naneye bulasanlara tekabul eder.

  youtube videolari izlemek yerine once halden anlayan birine bulasin sonra energizer tavsani gibi bu ise bulasmis diger arkadaslarinizin pesine takilin bonus olarak duzenli olarak yaz/kis yapabileceginiz birden fazla noktanizi calistiran bir sporla * * * * * ugrasin.

  rutinden uzak durun. kosu/ yuzme programlarinizi surekli degistirin. proteinin dibine vurun, ama sentezlenebilmesi icin de karbonhidrati da listeye ekleyin*, sekeri kara topraga gomun* arada bir de meyve tuketimini es gecmeyin. gunde 3 litre su icip erikliyi zengin edin ve kuresel isinmaya katkida bulunmayi da ihmal etmeyin tabi.

  bugune kadar crossfit hadisesine bulasip da vucudu kotu olan, vucudundan memnun olmayan, bir omzundan digerine otobus kalkmayan, kiciyla ceviz kiramayan bi tane hatun/adam gormedim.

  ozetle; fitness sahane ise; crossfit nirvanadir.
 • crossfit genel güç ve kondisyon programıdır. crossfit tanımlanmış 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefler. bu özellikler, kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır. crossfit antremanları tek bir bölgeyi izole çalıştırmayı değil, birden fazla eklemin dahil olduğu ve bir çok ana kas grubunun harekete katıldığı fonksiyonel hareketlerle bütün vücudu dengeli çalıştırmayı hedefler. crossfit metodunun kullandığı hareketler, olimpik halter tekniklerinin, temel jimnastik hareketlerinin ve atletizmin birleşmesiyle oluşmuştur. antremanlar rutinden uzak, her gün değişen, her sınıfta katılımcılarını en iyisini yapabilmeleri için motive eden, katılımcının deneyim ve fitness seviyesinden bağımsız olarak herkese uygun olan egzersizlerden oluşur. şehirdeki tipik spor salonlarında, egzersiz programları izole çalışma dediğimiz tek bölgeyi hedefleyen hareketlerden ve koşu bandı gibi makinalarda uzun süren aerobik çalışmalardan ibarettir ve bu programların insanı yüksek fitness seviyelerine taşıyacağı kabul görmüştür. crossfit ise izolasyon hareketlerinin tersine çoklu eklem ve kas gruplarını çalıştıran kısa süreli ve yoğunluğu yüksek olan antremanlara odaklanır. crossfit, spor takımları, amaör/profesyonel sporcuların kulladığı antreman bilimini, sporcu olsun olmasın her insana uygulayarak, fitness seviyesini arttırmayı hedefler. crossfit genel antreman bilgisine dayalı olan bilimsel dayanaklar üzerine inşa edilmiştir, buna rağmen ne yazık ki genel geçerli olan kanı, fitness seviyesini yükseltmenin tek yolunun klasik tekniklerden geçtiğidir.