şükela:  tümü | bugün
 • 300'deki adeleli vücutların kaynağı olan fitness ve güç odaklı çalışma sistemi.
  temelinde insan vücudunun sınırlarını zorlamak olan bu sistem, high volume training'in daha ilkel bir versiyonudur aslında. standart, komplike fitness ekipmanları yerine, serbest ağırlık çalışmaları, barfiks, depar ve squat gibi egzersizlerin bir bütünüdür.
  patlayıcı kuvvet çalışmaları önemli bir kısmını kaplar. vücut çok yüksek yoğunlukla ve sürekli farklı şekillerde vurulduğu için hızlı bir şekilde kas kütlesi elde etmeye uygundur. 300 isimli filmdeki oyuncuların kısa sürede bu fiziğe kavuşmalarının arkasında da bu yatar.
  yalnız her bünyenin kaldırabileceği bir antreman disiplini de değildir, sakatlanmalara son derece elverişlidir.
  youtubeda çok sayıda videosunu bulabilir, nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz.
 • alabildiğine büyüdü.

  türkiye'de de yaygınlaşsa, yeni salonlar açılsa keşke. tek bildiğim bir tane istanbul, anadolu yakasında var.
 • türkiye de muhtemelen hiçbir zaman tutmayacak bir spor dalı, neredeyse bir olimpiyat artık. müthiş şeylere tanık olabiliyor insan ve müthiş keyif veriyor izlemesi. müthiş zordur, olimpik liftlerden tutun, ziplamaya kadar, rowing ten tutun overhead lunges a kadar her şey mevcut burada. müthiş.

  şahane şahane. para olsa da getirsek türkiye ye.
 • insanin agzina sican; kisa surede forma sokan; ham bunyelerin uzak durmasi gereken; kondisyon manyaklarinin-kondisyona ihtiyaci olanlarin vazgecmedigi calisma sisteminin adidir.

  asla sonu yoktur. bitti dediginiz nokta bir sonraki egzersiz grubunun baslangicidir aslinda. insan vucudunun ne kadar muhtesem oldugunu kavramaniz icin birkac gostergeden biridir. ulasilmaz, yapilamaz, yapamam dediginiz herseyi yapabileceginizi kendi kendinize kanitlayan.

  genel olarak kosmak, ziplamak, agirlik kaldirmak, cekmek daha da minor olarak barfix, sinav, mekik, squad kisacasi basit gibi gorunen ama vucudunun limitlerini zorlayan her halti iceren calisma sistematigidir.

  nescafe 3'u bir arada tadinda ustelik nicelik ve nitelik bakimindan cok daha ihtiyac duyulan seyleri mesela guc, dayaniklilik, esneklik, hiz, kordinasyonu bunyeye kazandirandir.

  halden ve isten anlayan bir pt*niz varsa; aglatir, bagirtir, acitir, zamanla keyif aldirir gunun sonunda cektiginiz acilara degdigini gorup kahkahalar attirir. mazosist manyak olur cikarsiniz.

  fitness ya da body building'in geldigi son noktadir. aslina bakarsak kendi vucut agirligi ile yapildigindan her yerde yapilabilen, spor salonuna ihtiyac duyulmamasi gibi artilari da olandir. bu bakimdan her ikisinden de ayrilandir. hatun ya da er kisiden sikca duyulan "ne o ole abi ayi gibi, fit olucan beton olucan kafi" lafinin tam da karsiligi bu naneye bulasanlara tekabul eder.

  youtube videolari izlemek yerine once halden anlayan birine bulasin sonra energizer tavsani gibi bu ise bulasmis diger arkadaslarinizin pesine takilin bonus olarak duzenli olarak yaz/kis yapabileceginiz birden fazla noktanizi calistiran bir sporla * * * * * ugrasin.

  rutinden uzak durun. kosu/ yuzme programlarinizi surekli degistirin. proteinin dibine vurun, ama sentezlenebilmesi icin de karbonhidrati da listeye ekleyin*, sekeri kara topraga gomun* arada bir de meyve tuketimini es gecmeyin. gunde 3 litre su icip erikliyi zengin edin ve kuresel isinmaya katkida bulunmayi da ihmal etmeyin tabi.

  bugune kadar crossfit hadisesine bulasip da vucudu kotu olan, vucudundan memnun olmayan, bir omzundan digerine otobus kalkmayan, kiciyla ceviz kiramayan bi tane hatun/adam gormedim.

  ozetle; fitness sahane ise; crossfit nirvanadir.
 • crossfit genel güç ve kondisyon programıdır. crossfit tanımlanmış 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefler. bu özellikler, kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır. crossfit antremanları tek bir bölgeyi izole çalıştırmayı değil, birden fazla eklemin dahil olduğu ve bir çok ana kas grubunun harekete katıldığı fonksiyonel hareketlerle bütün vücudu dengeli çalıştırmayı hedefler. crossfit metodunun kullandığı hareketler, olimpik halter tekniklerinin, temel jimnastik hareketlerinin ve atletizmin birleşmesiyle oluşmuştur. antremanlar rutinden uzak, her gün değişen, her sınıfta katılımcılarını en iyisini yapabilmeleri için motive eden, katılımcının deneyim ve fitness seviyesinden bağımsız olarak herkese uygun olan egzersizlerden oluşur. şehirdeki tipik spor salonlarında, egzersiz programları izole çalışma dediğimiz tek bölgeyi hedefleyen hareketlerden ve koşu bandı gibi makinalarda uzun süren aerobik çalışmalardan ibarettir ve bu programların insanı yüksek fitness seviyelerine taşıyacağı kabul görmüştür. crossfit ise izolasyon hareketlerinin tersine çoklu eklem ve kas gruplarını çalıştıran kısa süreli ve yoğunluğu yüksek olan antremanlara odaklanır. crossfit, spor takımları, amaör/profesyonel sporcuların kulladığı antreman bilimini, sporcu olsun olmasın her insana uygulayarak, fitness seviyesini arttırmayı hedefler. crossfit genel antreman bilgisine dayalı olan bilimsel dayanaklar üzerine inşa edilmiştir, buna rağmen ne yazık ki genel geçerli olan kanı, fitness seviyesini yükseltmenin tek yolunun klasik tekniklerden geçtiğidir.
 • performans sporcuları arasında kabul gördüğü kadar eleştiri de alan çalışma sistemi.

  problem şu;

  crossfit'in önemli bir kısmını olimpik halter kaldırışları kapsar. yani, snatch, clean, jerk, push press. bunlar oldukça "teknik" hareketlerdir. bunun dışında squat ve deadlift gibi vg, powerlifting için ana; olimpik halter için de destek hareketi sayabileceğimiz egzersizler de crossfit'te önceliklidir.

  bu egzersizler, "güç hareketleri"dir ve diğer atletik dallarda ve farklı disiplinlerde kolay kolay 6 tekrar üzerinde çalışılmazlar - squat ve deadlift, her ne kadar vg'de yüksek tekrarla da çalışılsa da - kombinelere de pek sokulmazlar.

  crossfit ise yüksek tekrarlar ve "kombineler" içerir. (bkz: wod)
  yani, bir kaç egzersiz arka arkaya girilir ve bu bir round eder. bu round'lardan belli bir sayıda yaparak wod'u bitirirsiniz ve çoğunlukla zamana karşı yarışırsınız.

  bu, fazlasıyla vg'deki giant set mantığına benzer.

  ama temel bir fark vardır. ki dananın kuyruğu da bu noktada kopar.

  giant setlerde en fazla 1 adet temel, bileşik ve serbest ağırlık egzersizi ve sonrasında izolasyon hareketleri varken, crossfit'te 3-4 hareketlik bir round'un bütün egzersizleri, serbest ağırlık ya da vücut ağırlığı kullanılan, explosive, yüksek tekrarlı egzersizlerdir. bu egzersizler merkezi sinir sistemi üzerinde müthiş yıkıcıdır.

  peki, olimpik dallarda tek başına ve düşük tekrarla, vg'de ise kombinelere en fazla tek başına sokulan bu egzersizlerle, bu tür uzun kombinasyonların yapılmasındaki problem ne?

  form.

  youtube'da gördüğümüz crossfitter'lar son derece sağlam formda çalışan elit sporcular genelde. ama "teknik" egzersizlerin formunu tam oturtamamış bir sporcunun, bu hareketleri 20'şer tekrar, arka arkaya girmesi, ortaya dangıl dungul bir görüntü çıkarabilir. 6 tekrar range'inde bu hareketleri kusursuz yapan adamlar bile, yüksek tekrarlarda, nefes nefeseyken saçmalayabilirler. çünkü cns* fazlasıyla yorulmuştur.

  ayrıca, belli bir sporda destek amaçlı kullanılması bazen mantıksız, zira gereğinden fazla dallanıldığı için asıl hedeften uzaklaşmaya yol açabiliyor ve çok yıkıcı antrenmanlar içerdiği için, uzmanlaşılmaya çalışılan spor dalı için gerekli teknik antrenmanlarına yoğunlaşacak enerji bırakmıyor.

  velhasılı, crossfit sakatlıklara çok açıktır. mücadeleci bir sistem olduğu için çok seviyorum ama dikkatli yapılmalı. ve kesinlikle bu sistemde kendini zorlamak herkesin harcı değil.

  edit: kötü forma bir örnek. squat clean'de fazlasıyla yüksek bir bel.
 • türkiye'de ilk resmi crossfit salonu olduğunu iddia eden bir yer var, belki de öyledir tam bilemeyeceğim. ilgilenenler için yardımcı olabilir;
  http://www.crossfit34.com/
 • crossfit 34 isimli spor salonunda layıkıyla yapabileceğiniz spor dalı. 2 adet eğitim dersi ile başlamak zorunda olduğunuzu hatırlatırım salona. bence çok doğru ve dürüst bir yaklaşımdır. bir defa herkes bu sporu yapamaz, yapmamalıdır. ayrıca temel hareketleri, bu spora yeni başlayan bünyelere öğretmenin son derece faydalı olduğunu düşünmekteyim. keza etrafta squat yaparken 5-6 adet yanlış hareket yapan bir sürü insan gördükten sonra bunun ne kadar elzem olduğunu anlamış bulunmaktayım. merak edenler için söyleyeyim, eğitim için herhangi bir ücret almıyorlar. internet sitesine girerek hangi gün hangi ders var öğrenmeniz mümkün. başka bir crossfit salonu bilmediğim için ben de bugün itibariyle bu salona yazılmış olup ilk eğitimimi aldım. umarım güzide ülkemde daha niceleri de açılır.
 • eğitimine başlarken, gerçekten temelden ilerletildiği sürece, yani başka bir deyişle, iyi bir hocaya sahip olunduğu sürece, "öğrenmesi" pek sıkıntı yaratmayacak spor dalı. aslında bir spor değil bu, orasını netleştirmek lazım, bildiğimiz sporu, insanı öldürme amacıyla bir araya getiren bir şey.

  öncelikle, crossfit, yardımcı bir spor dalı değildir, ve uygulanmamalıdır. zira gereğinden fazla zorlama içeriyor, ve bazı hareketlerde, bazı arkadaşların da dediği gibi gereğinden fazla tekrar üzerine kurulu.

  fittest men on earth dedikleri balon yani. crossfit te iyi bir derece elde etmek icin, baska bir deyisle elit bir sporcu olmak icin, "crossfit çalışıyor" olmak gerekiyor. yani ben size dünya kürek şampiyonunu, ya da halter şampiyonunu getirsem, crossfit yap lan desem sıçar. çok net. dövüşçüyü de getirsem aynı şekilde, elit bi atletin yanına koysam o da sıçar. çünkü crossfit fitligi kesinlikle ölçmez, crossfit in ölçtüğü belirli hareketleri belirli süre yapabilmek üstünedir.

  yalnız şunu ortaya koyalım. bunu yapan adamlar güçlü değil midir? güçlülerdir. doping kullanmıyorlar mı dersek nah derim. kesin kullanıyolar, profesyonel olmuş 10 sporcunun 9 unu steroid, ya da hormon takviyesi kesinlikle alıyordur. kullanmıyoruz diyenler yalan söylüyor simdiden soyleyeyim. hatta pro sporcular güzel yolunu bulmuşlar, hormon eksikligimiz var deyip terapi diye testesteron kullanıyolar. sen pro atlet ol testesteronun az cıksın, yemeyin bizi.

  her neyse.
  crossfit, vucut gelistirme gibi iyilerin yanında duruyorsanız gaza gelmenize neden olur, ve kendinizi sakatlamayı kolaylastırır. siz daha %100 formda deadlift yapamıyorsanız, hicbir olimpik lifte yanasmamalısınız. ya da shoulder press yapmayı bilmiyorsanız, jerk yapmaya kalkısmamalısınız. elite olmayan crossfitter ların tek sorunu bu. biraz once open workout izliyodum (ki bu sene müthiş abartmıslar bu idmanları) adam clean yapiyor sırtı kırılacak nerdeyse. olay bu.

  ek olarak, fit olmak, belirli kriterlere göre olur. bir dövüşcünün fit olmasını crossfit le olcemezsiniz, zira crossfitter ı da dövüşe koysanız şişecektir kesinlikle, o yüzden fitlik kavramına dikkat etmeli. fitlik, hedefle dogru orantılıdır. crossfit in fitligi de kendine göre, başka spor dallarına göre vb. değil.

  ama güzel spor, on numara vucut yapiyor kızlar falan o ayrı. dogru yapildigi ve boku cıkmadıgı surece (hergün hergün olmazbu isler) şahane.
 • (bkz: p90x)