şükela:  tümü | bugün
 • quenyada "uyanış suyu". elflerin ilk kez uyanıp orome tarafından bulundukları orta dünyadaki göl.
 • orta dünya'nın en uzak dogusu.
  valar burada ilk defa ortaya çıkan elfleri uyandırarak onları cuivieneni terk etmeye davet ettiginde elfler büyük deniz'i geçerek dünyanın batısındaki aman'a yani tanrıların topraklarına gelmişlerdir. burada büyük göç başlamıştır.
 • elflerin (kendi verdikleri genel isimle “quendi”nin) ilk atalarının hayata gözlerini açtığı yer. yerin ismi, cuivië (uyanış) nen (su) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelir ve “uyanış suyu” anlamındadır. bu ismi almasının sebebi, elflerin uyanışı’nın gerçekleştiği bu mekanın helkar denizi’nin büyük bir körfezinin kıyısında gerçekleşmesidir. bu yer orta dünya’nın uzak doğusuna düşer. elflerin uyanışı, ağaçlar çağı’na denk gelen çok eski bir tarihte gerçekleşti. cuiviénen’in zamanla doğa olayları neticesinde kaybolduğu tahmin ediliyor (muhtemelen helkar denizi’nin küçülmesi ile birlikte).
  elflerin ilk bölünüşü eldar’ın valinor’a doğru yola çıkıp –kendi isteği ile gelmekten vazgeçen- avari’yi geride bırakması ile vuku buldu. avari elflerinin birinci çağ boyunca ne kadar süre daha cuiviénen’de kaldıkları bilinmiyor. bilinen şu ki, birinci çağ’ın sonunu getiren öfke savaşı’nda helkar denizi yok edildiğinde, artık “geri dönülebilecek bir cuiviénen kalmamıştı”.

  kaynak
 • milleti başlık altında tehdit eden mal bir troll
 • kale almayayım diyorum ama (bkz: #83347132) numaralı entry nedir arkadaş yahu? ben nerde dedim türkler irlandalıdır diye. öküz olsa bu konuyu anlardı fakat arkadaş ayar verme temalı hareket edip gözardı etmiş.