• malumunuz olduğu üzere biz 2017 anayasa referandumunda cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçiş için oy kullandık ve referandum sonucunda bu değişiklik kabul edildi.24 haziran seçimlerinde de recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı oldu.totalde de 2.defa cumhurbaşkanı seçilmiş oldu. refarandumda geçen maddeyi aynen aktarıyorum:"madde 101- cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir."
    can alıcı kısım son cümle.geçici maddelerde vs. bu durumu değiştiren herhangi bir şey yok bu değişiklik mevcut cumhurbaşkanını kapsamaz gibi.yani bu sistem yeni bir sistem ama anayasa yeni sistemle beraber var olan cumhurbaşkanının yaptığı görevi sıfırlamadı.şimdi ise bakıyoruz yandaş kanallarda başkan lafı dolanıyor sürekli spikerlerin dilinde.ben bundan pis bir koku alıyorum.yarın bir gün 2023'te bunlar çıkıp bu yeni sistem kardeşim bida aday olabilir diye saçma bir hukuki yorum getirip tekrar aday olmasının psikolojik alt yapısını hazırlıyorlar gibime geliyor yada ben artık paranoyak oldum.
  • kesinlikle var olan ve merak ettiğim amaçtır. yandaş medya ve trollerin bu konuda emir ve telkin aldığı aşikar ama asıl amaçları nedir bilemiyorum. ot bok bir sürü başlık üzerine sayfalarca yazılırken bu başlık ıssız kalmış. bırak bileni, yazmaya değecek tahmini olan bile yok bu anlamsız görünen ısrara dair. ak troller bile ölü balık taklidi yapmış, belki de açık vermemek için.
  • cumhur u yok saymak.
  • aramızda başkanlık sistemine geçtiğimizi unutanlar var.
  • amerikan özentiliğinden başka bir şey değildir.

gelen hükümet sisteminin abd başkanlık sistemiyle hiçbir ilgisi yok. fakat cumhurbaşkanına abd başkanı gibi yağ çekmek için resmiyette olmadığı halde başkan diyorlar. devletin ve hükümetin başındaki kişi olarak "başkan", türk kültüründe yeri olmayan bir ifade olduğu için insanı kendi milletine yabancılaşmış hissettiriyor ve "cumhurbaşkanı" ifadesindeki sıcaklığı alıp götürüyor.

başkan değil de reis deseler o bile daha samimi bir ifade. reis-i cumhur'dan* geliyor ve kısaltma amacıyla kullanılıyor çünkü.
  • varoş samimiyeti.

- naptın başkan?
    - iyidir babuş, sen ne yaptın?
  • doğru olan başkan'dır.
    partili cumhurbaşkanı denmez.

cumhurbaşkan'ı tüm halkı için alan bir kavramdır.
    partili cumuhurbaskan'ı kavramı anlamsız ve mantıksızdır.

sonuc olarak,cumhurbaskan'ı denmesin bana hitap eden bir şey yok cunku.
  • yayın kuruluşlarının izleyici kitlelerini gerizekalı olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır.

çünkü cumhurbaşkanına inatla "başkan" olarak hitap eden hiçbir medya kuruluşu, başkanlığın cumhurbaşkanlığından daha önemli veya kapsamlı bir terim olduğunu düşünmüyorlar.

ufak insanların ufak davranışları.
  • cumhuru yok saymaktır
  • tek adam olduğunu vurgulamaktır.
    cumhurbaşkanı parlamenter sistemi çağrıştırıyor, orada yetki paylaşımı var, başkanlık sistemi tek adam rejimi.
hesabın var mı? giriş yap