şükela:  tümü | bugün
 • bugünkü peru'da cusco şehrinde kurulan ve adını da buradan alan inca medeniyetinin ilk devlet oluşumu. krallarına sapa inka (biricik inka) olarak hitap ederler. güney amerika kıtasında daha önce de birçok devlet oluşumu olmuştur (türkiye'de pek fazla bilinmemekle beraber). bunlardan birkaçı için (bkz: wari krallığı) (bkz: tiwanaku krallığı).

  bu krallıklar daha çok and dağlarının büyük okyanus tarafına bakan kurak arazilerde kurulmuşlardır. cusco krallığı ise bu krallıkların sınır boylarında ama dağlık arazide neşet etmiştir. cusco krallığının ilk kuruluşu 13. yüzyılın ilk yıllarına tekabül etmekle birlikte tam tarihi bilmiyoruz. inkalar ilk olarak göçer topluluklardan oluşmaktaydı. kabile hayatı sürmekteydiler ve kabileler dağlık bölgede dağınık bir biçimde yayılmışlardı.

  inkaların manco capac (asil/soylu kurucu) olarak adlandırdıkları liderleri tarafından bu kabileler bir konfederasyon etrafında birleştirilmiştir. cusco şehrinin kurucusu da yine manco capac'tır. yaklaşık olarak 1200 ila 1438 arası dönemde yöresel tekil bir etnik devlet olarak hüküm süren bu krallık, 15. yüzyılın ortalarına doğru, bölgedeki güç boşluğunu da fırsat bularak nisbeten kolay bir biçimde genişlemiş ve bir imparatorluğa dönüşmüştür. cusco krallığında (iki yüzyıldan fazla bir sürede) sadece sekiz hükümdar geldiği düşünülüyor. dokuzuncu sapa inka pachacuti'nin hükümdarlığı sırasında imparatorluk olma yolunda ilerleme başlamıştır.

  bugün hala titicaca gölü etrafında ve cusco'da ilk inka yerleşimlerinin kalıntılarını görebilirsiniz. daha önce çeşitli kereler anlatmıştım. (bkz: titicaca/#92920407) (bkz: copacabana/#92919834) (bkz: cusco/#80482563)

  bir sonraki girdimde büyük inka genişlemesini anlatmayı düşünüyorum. takipte kalın.*

  tema: latin amerika tarihi
 • unesco dünya mirası listesinde olan şehir.