şükela:  tümü | bugün
 • 1933te almanya munih te dachau da kurulmus olan concentration camp. burasi diger tum kamplar icin model olmustur ve alman askerleri icinde bir cinayet okulu olmustur. buraya ilk gelen mahkumlar rejim karsitlari: komunistler,sosyal demokratlar, ticaret birliklerine uye olanlar ve diger muhafazakar, liberal partilerin uyeleri idi. bundan sonra yeni mahkum gruplari getirilmeye baslandi: museviler, yahova sahitleri, escinseller, papazlar ve digerleri. 1938 kasimdan sonra kristal gece diye anilan olaylar 10bin den fazla musevi dachau a getirildi.
  daha sonra avusturyalilar, cekler ve savasin baslamasindan sonra polonya, norvec, belcika, hollanda, fransa gibi ulkelerden mahkumlar da buraya getirildi. alman mahkumlar azinliktaydi, polonyalilar ve ardindan ruslar sayica en fazla olanlardi. toplamda 33 ulkeden 200bin kisiden fazla mahkum vardi.
 • savas zamaninda mahkumlar her turlu iste zor ve acimasiz sartlarda calistirildilar. silah yapimi, yol yapimi, bina yapimi vs. vs. hatta kendi yakildiklari yeri yani crematoryleri bile kendileri insa etmislerdir. inanin insan gozyaslarini tutamiyor.
 • savas suresince dachau bir toplu cinayet kampi haline gelmistir. 1941de binlerce savas mahkumu rus buraya getirilmis ve kursuna dizilmislerdir. ayrica gestapo nun ve gizli polis in oldurulmesini istedigi kisiler de burada idam edilmislerdir.
  oldukca fazla sayida mahkum doktorlar tarafindan tibbi testlerde denek olarak kullanilmislardir. bir cok sayida igrenc deneye tabi tutulmuslardir (resimler gorulunce gozyaslari yine tutulamiyor)
  1942 de 3000 civarinda mahkum karbon monoksit ile oldurulmuslerdir.
  30bin resmi olum vardir ama tabi kayitlara gecmeyen sayinin cok daha fazla oldugu bilinmektedir.
  dachau da gaz odasi da kurulmustur ama hicbir zaman kullanilmamistir.
 • 1944 e gelindiginde mahkumlarin sayisi kampin limitini coktan asmistir. (mahkumlarin kaldigi barakalari gorunce oeyh oluyorsunuz.. bir yataga 8 kisiden fazla mahkum dusecek dereceye gelmistir.)
 • bir de kampta normal mahkumlarin disinda dusunce suclularinin, siyasi suclularin, yani onemli suclularin bulundugu bir bina var. dar bir koridor.. sagli sollu ufacik hucreler. guzel bi sistem kurmuslar, hayatta kalmis mahkumlarin dilinden baslarindan gecen bazi seyleri dinliyorsunuz. yazilar hazirlamislar okuyorsunuz. kafalarina esince yemek dagitiyorlarmis, dagittiklarinda ise catal yok kasik yok su yok sabun yok hic bisey yok. cogu zaman kuru ekmek veriyorlarmis sadece su ile. bazi geceler sabaha karsi bir anda askerler geliolarmis.. sessizlikte bir kilit sesi. biraz bagirismalar ve sonra silah sesi.
 • münih'in güneyinde bi saat filam yakinlarinda bi mekan dachau kz, aslinda amerikalilar geldiinde yikiolar dachau'yu, tamamen yikiolar. soora almanlar bi aci aniti filam olarak tekrar dikiolar. girisinde yazan arbeit macht frei (calismak ozgur kilar gibin bisii) yazisi olsun, tellerdeki akim yukseltici tribindeki garip porselenler olsun, her ulkeden gelen insanlarin kayitli oldugu defterlere, yahudilere, komunist rejim ulkelerinden gelenlere, 3. dunya ülkelilerine (turkiye de dahil) giydirilen ayri ayri kiyafetlerin sergilendigi muze olsun, sonradan yapilmis sinagog olsun gorulmeye deger bi yer...
 • auschwitz kadar ünlü olmasa da (nede olsa burada tıbbi deneyler yapılmamıştı) en az onun kadar fazla insanın ölmüş olduğu 2. dünya savaşı toplama kamplarından birisidir.
  diğer kampların aksine burada yahudilerin dışında çingeneler muhalifler ve diğer sakıncalı bulunan insanlar toplanmış ve öldürülmüştür en büyük 5 ölüm kampından birisidir.
 • münih yakınlarında bulunan bir toplama kampı. orda bulunan müzeden çektiğim fotoğraf nazi gerçeğini özetlemektedir.fotoğrafta 100 lerce ölü çıplak bir şekilde kampın ortasında durmaktadır.
 • gittiğimde yapının büyük bir bölümü yıkılmıştı. geriye sadece özel tutukluların kaldıkları bina, bir kaç ağaç ve bir kaç yapı daha kalmış. yine de görülmeye değer. özellikle mahkumlar üzerinde yapılan deneylerle ilgili bölüm korkunç. duş* ise.....
hesabın var mı? giriş yap