• yıllar önce okuduğum bir romanda işin içine psikiyatristleri de sokarak şu şekilde özetlenmiş farklardır:

dahiliyeciler her şeyi bilir, hiçbir şey yapmazlar.
    cerrahlar hiçbir şey bilmez, her şeyi yaparlar.
    psikiyatristler ise hiçbir şeyi bilmez ve hiçbir şey yapmazlar. **
  • bir yakınınızın ameliyatından çıkmış cerrahı ameliyathane kapısında başında bone ve yüzünde maske ile gördüğünüzde tanrı sanabilirsiniz.
    hastalığınıza tanı koyarak sizi o cerraha yönlendiren dahiliyeci tanrı olsa siklemeyebilirsiniz.
  • iyi cerrahın karizması halk adamına söker.
    iyi dahilliyecinin karizması doktorlara söker.
  • hasta açısından bakıldığında cerrah daha iyidir dedirten farklardır,zira işi gereği radikal yaklaşım sergileyen ameliyathanenin efendileri daha başarılıymış gibi görünür.kronik hastalıklarla uğraşan dahiliyeciler ise kırk kere gittim bir iyileşemedim diye kötülenen doktor grubudur.

ama özünde dahiliyeciler daha çok teorik bilgi sahibidir.çünkü kendilerine göre "açıp bakmadan anlayacak kadar" zekidirler.cerrahlar daha pratik düşünürler,çünkü kendilerine göre "fazla düşünerek vakit kaybetmek dahiliyecilerin işidir,cerrahın değil."

iki grup birbirinden nefret eder,öğrenciler alayından nefret eder.
  • dahiliyeci:

-ne şikayetiniz var?
    -karnım ağrıyor?
    -teyzenizin bilinen hastalıkları nelerdir?

cerrah:
    -ne şikayetiniz var?
    -karnım...
    -açıp bir bakalım
  • dahiliyeciler öğrenci keser biçer. cerrahlar hasta.

edit: sözlüden yeni çıktım hiç öpmeyeyim.
  • cerrah fizyolojiye karşı girişimler yapar, bozukluk varsa onu ortadan kaldırır. yaptığı işten sonra hiçbir şey eskisi gibi değildir. dahiliyeci ise alicengiz oyunlarıyla bozukluğu düzeltmeye veya bozukluğun düzelmesi için vücuda zaman kazandırmaya çalışır.
  • efenim, şimdi benim kendi kişisel gözlemlerime göre cerrahlar dahiliyecilere göre daha uzun boylu ve yakışıklıdırlar. ancak benim kişisel gözlemlerime pek güveneceğinizi zannetmiyorum. dolayısıyla alın size kanıt: http://www.bmj.com/cgi/content/long/333/7582/1291
  • dahiliyeciler anamnez almaya ‘dünya bir toz bulutuydu’dan başlar,
    cerrahlar akut batını görür görmez ‘açalım bakalım’ der.
  • dahiliye uzmanlığı tıbbın en zor uzmanlığıdır. bu alanın gerçekten ''uzman'' hekimleri her şeyi anlarlar. bir nevi vücudun işlevini felsefesini çözmüş adamlardır. bunlar aynı zamanda belirli yaşın üstündeki hastaların sürekli aradığı bir topluluktur. bugün toplumun televizyonlarda adeta hipnotize olduğu doktorlar da hep dahiliye uzmanlarıdır. çok geniş bir sahada her şeyi bilmek ve güncellemek, takip etmek çok zordur fakat mesleki tatmini de çok yüksektir.

cerrahi branşlar aslında dahiliye ile kıyaslanmaması gereken bir alandır. cerrahi farklıdır zaten. cerrahlıkla hekimlik farklı noktalardan gelirler. mesleki tatmini yüksek fakat teorik bilgileri görece zayıf hekimlerdir. ben cerrahlığı tamirciliğe benzetiyorum. bir elektronik aygıtınız var, hassas falan. siz içini açıp bakmaya, parçalarını değiştirmeye cesaret edemezsiniz çünkü yeterli bilginiz yoktur.fakat bir tamirci gelir, senin o hassas alete hoyratça davranır ve yapar da. biraz da böyle bu iş. tamirci öğreninceye kadar o hassas aletten bozuyor belki, temkinli korkak oluyor fakat alıştıkça gördükçe o kadar hassas olmadığını anlıyor.cerrahlık da böyle. böyle dışarıdan bakarsın sanki hoyratça iş yapıyor gibi, ama işin inceliğini öğrenip pratiğini yaptıkça o eller hem hızlı hem de dikkatli oluyor.

edit: en büyük farkı unutmuşum. cerrahlar eğlenceli tiplerdir, muhabbetleri sarar. dahiliyeciler entelektüel adamlardır. bunlarla eğlenmekten öte fikir alışverişi yaparsın :)
hesabın var mı? giriş yap