• her ne kadar hataları olsada aynı anda en iyi zamanları biten celtics ve lakers'ın şuan ki durumları ortada.bunun da en büyük payı ainge'e ait.lakers 3-4 yıldır rezil durumda ve en az 2-3 yıl daha sürecek bu durum boston dün doğu birincisiydi ki birinci bitirme olasılığıda yüksek.
  • bir gm düşünün ki planlamasını yaptığı takım kendi konferansında birinciliğe oynarken drafttan da yüksek ihtimalle 1.sıradan, en kötü 4. sıradan seçim yapacaktır. şimdi durup da bu adama başarısız diyebilir misiniz? yorum sizin.
  • kötü gm mi iyi gm tartışmak istemiyorum ama cidden draft etmeyi bilmiyor. geçen sene 7 tane draft hakkı vardı hepsini çarçur etti mal herif. bu sene de birinci sıradan seçse ne olur, onu da sikimsonik bir oyuncuya harcar. o yüzden draft hakkını takas etmeli.

bakalım şimdi geçmişe doğru:

2016 - 3.sıra - jaylen brown - güya potansiyelli oyuncu ama hiç ışık göstermedi bu sene.

15.sıra - guerschon yabusele - 2.03 boyuyla koca götüyle ve göbeğiyle 15.sıradan seçildi. şunu bi peja bi de ainge seçebilir burdan. diaw kadar yetenekli değilse nba'de tutunma şansı yok.

23.sıra - ante zizic - yugo pivot hype'ından dolayı seçildi diye düşünüyorum. yabusele'den daha iyi seçim olduğu kesin.

ikinci tura bakmaya gerek yok.

2015: 15.sıra terry rozier: en fazla iyi bir back-up olur ilerde, fazlası olmaz.

28.sıra r. j. hunter : 1.turdan seçtiği adamı iki sene içinde serbest bıraktı. çöpe gitti draft hakkı.

2014: 6.sıra marcus smart : o zamanki hype ile seçildi belli ki. eh işte şu anda da sınırı belli bir oyuncu hala.

17.sıra: james young: garbage time oyuncusu oldu. 3 senede 89 maça çıktı, 8 dakika ortalaması var. çöpe giden bir draft hakkı daha. onun arkasından seçilen aynı pozisyonda oynayan gary harris ve rodney hood şu an takımlarının önemli oyuncuları oldular.

2013: 16.sıra lucas nogueira: kelly olynk ile takas edildi. tam seçim saymıyorum.

2012: 21.sıra jared sullinger: celtics'e hiçbir kâr getirmeden serbest kaldı. toronto'dan da kovuldu. serbest oyuncu.

22.sıra fab melo: adam 1 sene ya oynadı ya oynamadı, kazmanın tekiydi. geçenlerde vefat etti.
  • celtics'in doğu'yu 1. sırada bitirmesinin pek bir manası yok, cidden yok. celtics'in şampiyonluk şansı var mı yok mu? yok. olay da bu kadar basit aslında. doğu'yu birinci bitirdin ama konferansında sana en ters gelen takımlardan bulls ile karşılaştın, nitekim ilk maçı td garden'da kaybettin ve ev sahibi avantajın da gitti. mevcut celtics kadrosunun play-off'ta bulls'u geçse dahi -ki geçecekler bence- yarı finalde wizards'ı geçme şansı da bence düşük. hadi diyelim ki ev sahibi avantajı falan onu da geçtiler ama cavaliers'ı geçemeyecekler, bir celticsli olarak söylüyorum bu arada, gerçek bu. çünkü mevcut kadro zaten nba'in en iyi koçlarından brad stevens ile normal sezonu tavanına çok yakında geçirdi. bu kadronun yapabileceği bu, daha fazlası olmayacak. nba şampiyonluğu şansı yok. nba'de ya şampiyonluk favorilerinden biri olacaksın ya da nets-lakers gibi draft hakkı falan kovalayacaksın, ortası yok. çünkü doğu'da final oynayıp kaybetsen ne olacak abi, seneye şampiyonlar ligi ön elemesi falan mı oynayacaksın, nba apayrı bir organizasyon. ainge'in bir anca önce yapması gereken, thomas-crawford gibi kelepir kaptığı oyuncular da elindeyken, cap'teki boşluğu değerlendirip takıma süper star katmak. şampiyon olmak istiyorsan en az bir adet süper starın olacak. nba'de yazılı olmayan kural gibi bir şeydir bu, aksini gerçekleştirmek çok zor.

hem doğu birincisi hem de drafttan birinci sırada seçme şansı çok yüksek diyorlar, evet doğru bu cidden büyük bir başarı, tarihte eşi benzeri var mı bilmiyorum, varsa da çok az gerçekleşmiştir. ancak abiciğim, önümüzdeki draftın en iyi oyuncusu m. fultz ve kendisi de point guard, senin takımının da süper stara en yakın oyuncusu i. thomas ve o da point guard. ne yapacaksın şimdi? ainge, bazı parçalardan vazgeçmek zorunda. bir an önce politikasını değiştirmeli ve ''ya bradley de iyi oyuncu, veremem. rozier de gelişecek, o da kalsın. crowder çok iyi savunmacı, o da olmaz'' falan politikasından çıkıp cesur hamlelere girişmeli. atlanta ve toronto son yıllarda hep play-off'ta üst sıralarda ve doğu'yu zorluyorlar ama cavaliers'a gelince hep tokatlanıyorlar. celtics'in onlara benzememesi lazım, ainge'e çok iş düşüyor, rebuilding dönemini ainge'in sayesinde kısa sürede atlattı takım ancak iş daha bitmedi, yeni başlıyor.

birkaç entry önce de yazdım bu arada ama tekrar yazacağım. enrty başlarında dediğim gibi bulls'u geçeceğimize inanıyorum ancak olur da bulls seriyi kazanırsa bunun sorumlusu da rozier için ibaka'yı almayan ainge'dir, kusura bakmayın. o zaman da doğu liderliğini alıp bir tarafımıza sokarız. bulls'un akıl almaz bir ribaunt üstünlüğü var celtics'e karşı, ibaka buna çözüm olabilirdi. neyse, #letsgoceltics!

tanım: yaptığı diğer iyi işlerin boşa gitmemesi için takıma süper star kazandırmak zorunda olan celtics gm'si.
  • taraftarı olduğu takımın kaybetmesini hatta sonuncu olmasını arzulayan geri zekalı taraftarları olan takımın genel müdürü.

sene başında ergenleri dinleyip hımm bu senen şampiyonluk şansımız yok o zaman tanking yapalım şeklinde hareket etmesi tavsiye edilen eski celtics oyuncusu. hayır bu kadar geri zekalı olunca etrafta referandumdan evet çıkması normal bir şey.

ha bu arada bu taktiği beş yıldan beri uygulayan başka bir köklü nba takımı daha var yakında sadece istenmeyen oyuncuların durağı olacak bir zamanların clippers'ı gibi. halda bir beş yıl uygulayacaklar gibi bu taktiği.

not: yukarılarda zaten cavs'ı geçemeyecek o yüzden tanking yapsın diye bir giri vardı, gitmiş. ama gerizekalı ergen'in bir tanesi böyle bir girinin olabilme ihtimalini bile düşenemediği için salak salak konuşmuş.
    hayrı adam yukarıda uçan entryler yüzünden monolog yapmış onun bile farkında değil.
  • 2017 1. sıradan draft hakkı için sixers ile çok ciddi şekilde trade konuştukları söyleniyor. fultz gibi bir oyuncuyu takıma katma şansın varken daha çok pickle ne yapacak sanırım takımı 12 tane smart'tan oluşturmayı planlıyor.
    tanım: draft picklere takmış bir manyak.
  • (#67462863) ben demiştim bu adam o draft hakkını alır ve çöpe atar, o yüzden takas etmeli diye ama bu ainge napıyor, 3.sıra hakkı ve gelecek seneki pick'le takas etmek istiyor. ulan o pick için millet kapında sıraya girdi sen de şimdi isaiah thomas kalsın diye markelle fultz'u seçmeyip 3.sıradan josh jackson seçeyim diyorsun, ya sabır allahım ya sabır. josh jackson'u alacaksan geçen sene neden 3.sıradan jaylen brown'ı alıp ziyan ettin?

önümüzdeki senelerde yine brooklyn nets'in pick'i elinde. napmak istiyor bu adam anlamadım ki? thomas ile maksimum 2 sene daha rekabetçi olursun. sonra? futbol ağzıyla anadolu takımı ayarındaki süperstarsız kadronla, brad stevens'ın şampiyon olmasını bekleyeceksin?

eğer boston bu hakkı da takaslar ve 5 yıl sonra mükemmel bir kadroya sahip olamazsa ainge 30 yıl sonra bile o kadar fırsatla bir şey yapamayan tarihin en kötü gm'i olarak anılacak.
  • 76ers ile 3. sıra hakkı ve birkaç pick karşılığında takası resmi olarak yapmış olan canım takımımın gm'i.şöyle bi açıklama yaptı az önce.
    "draft sınıfının en yetenekli oyuncusunu bulunduğumuz yerden (3.sıra yani) seçebiliriz."
    herkes fultz en yetenekli diyordu ama reyizin aklında başka birşey var demekki.tüm kariyerini ortaya attı şuan.
  • bu abinin draft tercihleri çok tartışılıyor. gerçekten draft konusunda iddia edildiği kadar kötü mü bir araştırayım dedim.

alt sıralarda, özellikle 2.turda seçimler büyük ölçüde rastgele olduğundan en üst sıra seçimlerini alıyorum ve daha sonra seçilenlerle kıyaslıyorum. kıyas için temel olarak win share, mpg, ppg ve göz ölçüsü kullanacağım ve bunu geriye dönük bir perspektifle bugünkü halleriyle kıyaslayarak yapacağım. belki başka bir gün draft zamanındaki popülarite üzerinden de araştırma yaparim. 2016'dan 2003'e kadar ters sırada yazıyorum.

2016-> 3.sıra jaylen brown. oldukça iyi seçim gibi görünse de henüz ilk yıl o yüzden bunu geçiyorum.
    2015-> 16.sıra terry rozier. kendisinden sonrakilerin hiçbiri belirgin şekilde daha iyi değil.
    2014-> 6.sıra marcus smart. 41'den seçilen jokic ve 25'den seçilen capela dışında daha iyi aday yok.
    2013-> 13.sıra kelly olynyk. bu en kötü seçimi herhalde ainge'in. giannis, gobert, shroeder, dieng falan hep olynyk'ten sonra gitmiş.
    2012-> 21.sıra jared sullinger. 35'ten draymond green, 39'dan middleton gitmiş. en başta iyi görünen seçim yıllar sonra kötü gözüküyor. ama çok da kötü değil.
    2011-> 25.sıra marshon brooks. 30 jimmy butler, 38 chandler parsons, 60 isaiah thomas ve daha sayamayacağımız kadar oyuncu. bu da çok kötü seçim ama 20'den sonraki sıralarda iş tamamen şansa kalıyor.
    2010-> 19.sıra avery bradley. 33 whiteside dışında aday yok. çok iyi seçim.
    2009-> draft hakkı yok
    2008-> draft hakkı yok
    2007-> 5.sıra jeff green(ray allen ile takas). 9'dan noah gitmiş green'den iyi ama ray allen seviyesinde değil.
    2006-> 21.sıra rajon rondo (7.sıra hakkından takas ile). 8'den rudy gay, 11'den jj redick var ama ikisi de rondo'dan aşırı iyi değil.
    2005-> 18.sıra gerald green ( sonradan kevin garnett ile takas). nate robinson, jarret jack, david lee, brandon bass, amir johnson, marcin gortat falan daha sonra seçilmiş ama haliyle hiçbiri bir kg değil. son yılların en derin draftlarından biriymiş bu da yazınca farkettim.
    2004-> 15.sıra al jefferson (sonradan kg ile takas). josh smith, jr smith ve trevor ariza dışında al jefferson seviyesinde bile kimse yok kg ile kıyas yapmıyorum bile.

özet: 13 yılın 9'unda 10-25 arasından seçmiş ve birkaç seçim haricinde genel olarak iyi denebilecek bir karnesi var. diğer 4 yıl ilk 10 hakkına sahip olmuş. smart ve brown seçimleri iyi, diğer ikisi de kevin garnett ve ray allen'a dönüşmüş.
    yani 'ainge draft yapamıyor' iddiasının geçerliliği yok. bu konuda lig ortalamasına yakın veya daha iyi seyrediyor.
  • top not: oldukça uzun bir entry olacak, bir kaç paragraf okuyacak kapasitesiniz yoksa kaçın. altıma özürlü gibi "bu kadar yazmana gerek yoktu." diyeni mesajdan ayrı, nick altından ayrı sikerim. sözlüğün server'ına yük oluyorum, senin bilgisayarına değil.

nba'i 2013'ten sonra takip etmeye başlayanlar için nba camiasının en başarılı gm'lerinden biridir. neden? çünkü celtics'in phoneix'ten trade ettiği undersized, no defense guard eskaza all-star oldu. neden? 2014'te efsane takas yapıldı. paul pierce ve kevin garnett'i 2008'deki hallerinde olduğunu zanneden ve celtics'e rüyasında göremeyeceği teklifi yapan billy king nets gm'i olmasa danny ainge kimden böyle ölümcül bir teklif alabilirdi acaba? sığ bakmakta rekor kırarsanız evet başarılı gm fakat biraz olayların işleyişini algılayabilirseniz oraya bostan korkuluğu dikilse nets - celtics arasındaki meşhur takasın yapılacağını anlardınız. nba'e hasbelkader 60. sıradan giren oyuncunun all-star bir oyuncuya dönüşmesi sadece şanslı bir karar, ötesi değil. 100 tane çöp karar verirken, içlerinde 1 tane isabetli karar vermek insanı süper yönetici yapmaz. ha yine de ben sezarın hakkını sezara vereyim, şu adam ainge'in oldukça takdir ettiğim bir işidir.

(bkz: brad stevens)

payını tam olarak bilemesek de, böyle bir koç bulmak başarıdır. yine de bu 2003'ten beri yaptıklarını aklamış olmuyor. merak edenlere biraz okuma ödevi vereyim. uzun şeyler değil, korkmayın.

http://bleacherreport.com/…inges-boston-celtics-era
    http://bleacherreport.com/…rst-moves-by-danny-ainge

danny ainge tek bir kararıyla şampiyon kadronun son 2 senesini piç etmiş adamdır. kendisinin sıçıp batırdığı 10 tane şey sayılırken en başa koyulan şeyi "perkins sakattı zaten, isabetli karardı." diye savunacak cahillikte adamlar bunu anlamakta biraz zorlanabilir ama olası 2011 ve 2012 şampiyonlukları bu moronca hamleyle gitti. nate robinson gibi uzun vadede güvenilmeyecek ama takım sıkıştığında beklenmedik performanslar verebilen bir adamı, pota altını tek başına kapatan ve kevin garnett'in hücuma enerji saklayabilmesini sağlayan kendrick perkins'le paket yapıp, takımın belki de en ihtiyaç duymayacağı bölgeye transfer yaparak jeff green ve nenad krstic gibi 1 tane çöp olduğu ileride anlaşılacak, 1 tane direkt çöp adamı aldı. bu başlıktaki gevşeğin teki "perkins, chris bosh'ın üçlüklerini mi kovalayacaktı sanki?" demişti bana, o yüzden şu istatistikleri vermezsem olmaz.

sene 2011
    http://www.basketball-reference.com/…s-vs-heat.html
    chris bosh'ın kaç tane 3 sayı denediğine bakalım.
    (bkz: sıfır)

sene 2012
    http://www.basketball-reference.com/…s-vs-heat.html
    chris bosh'ın kaç tane 3 sayı denediğine bakalım.
    (bkz: beş)

hayal meyal sonuçlarını hatırladığınız maçların hepsini izlemiş adamla laf dalaşına girmek büyük medeni cesaret bence. son 20 senede celtics'in 1 şampiyonluk görmüş olmasının baş mimarı olan adama, charles barkley'nin yenilir yutulur bir laf olmayan "celtics'i clippers'a çevirdi." cümlesiyle aşağıladığı adama mucize yarattı gözüyle bakmak gerçekten mallığa delalet.

http://www.celticsblog.com/…-done-for-boston-lately

"fab melo kim?" desem yüzüme mal mal bakacak tipler benimle ainge tartışıyor. adamın elindeki tek verisi 16/17 sezonunda sürpriz bir şekilde gelen konferans birinciliği. okuma özürlü olmayıp, şu başlıkta geçmiş yıllarda ne yazılmış diye bir baksa jeton düşecek ama yok. illa yönetici öveceğim diyorsanız, şu başlıkta takılın mesela. herkes dipten zirveye gökten zembille inmiş nets trade'i ile varmıyor, planlamadan anladığınız ainge'in saçmalamalarıysa şu adam ne yapıyor acaba?

(bkz: bob myers)

2016 draft'ından kimi seçmişti celtics? brown haricinde şu an o oyuncuları hatırlayanınız, tanıyanınız var mı? isimleri size oldukça yabancı gelecek bu oyuncuların sizce kaçı şu an nba'de oynuyor?

(bkz: jaylen brown)
    (bkz: guerschon yabusele)
    (bkz: ante zizic)
    (bkz: abdel nader)
    (bkz: ben bentil)
    (bkz: demetrius jackson)
    (bkz: rade zagorac)

beklenenden çok daha kötü çıkmış jaylen brown haricinde hiçbiri nba'de oynamıyor. bir tanesi türkiye'de oynuyor, onun haricinde hepsi d-league'de sürünüyor. şunların içinde nba'de oynar diyebileceğim sadece zizic var, o bile şüpheli bence. bu sene kıvranarak beklediğiniz 2017 draftı'na bir kaç sene sonra bakınca yine böyle bir fiyasko olduğu ortaya çıkacak. seçilenlerin isimlerini vereyim, zamanla nasıl yok olduklarını takip edersiniz.

(bkz: jayson tatum)
    (bkz: semi ojeleye)
    (bkz: kadeem allen)
    (bkz: jabari bird)

bu adam 15 senedir oyuncu seçemiyor. bazılarınız "oyuncu seçemiyor ama çok iyi trade yapıyor, free agent getiriyor." diyor ama big 3 olayının arkasındaki baş aktör kendisi değil ki, allen - garnett - pierce arasındaki ilişkiler sayesinde big 3 kuruldu. bu adamın ray allen ve kevin garnett'i getirmesi, melih gökçek'in ankara'ya doğru düzgün bir yol yapma ihtimaline denk. iş yine tek yapabildiği başarılı trade olan sürpriz yumurta isaiah thomas trade'ine kalıyor, 2003'ten 2017'ye bu mudur yani?

hazır oturduk yazıyoruz, biraz soru - cevap tarzına yakın eleştiri yapayım.

"ulan takım 1. sıradan playoff'a girmiş, drafttan muhtemelen 1. sıradan seçecek, yıldız bir oyuncuyu kadroya katma şansına sahip olacak."

3 cümlede bir insanın nba cahili olduğunu fark etmek ne güzel şey. parçalayıp cevaplandıralım.

"ulan takım 1. sıradan playoff'a girmiş."

"son 15 senede celtics kaç defa playoff'a 1. sıradan girmiş?" diye sorsam cevap veremeyeceğin bariz, 16/17 sezonuyla birlikte 2 defa. öbürü de son şampiyonluğun yaşandığı sezon zaten. playofflar başladığında kendine güvenerek "celtics şampiyon olacak." diyebiliyor muydun? ilk turda az daha süpürülecekken, konferans finalinde rezil olmuşken, 53 galibiyetle normal sezon konferans birincisi olmanın değeri nedir?

"drafttan muhtemelen 1. sıradan seçecek."

adama "bu takım madem birinci, nasıl draft'ta 1. sıradan seçiyor o zaman?" desem, doğru düzgün cevap alma ihtimalim %60. zamanında nets'in bitik kevin garnett ve paul pierce'ı, bitik deron williams ve gamsız brook lopez ile birleştirirse şampiyon olacağını zannettiği aptal trade sayesinde bu pickler celtics'e geliyor. şunu yöneticilik başarısı olarak göstermekten vazgeçin artık, ben sana gelip elindeki makarna için et parası veriyorsam bu senin başarın değil benim mallığımdır. bu kadar basit bir şeyi anlayamamış olmanız hayret bir şey gerçekten.

"yıldız bir oyuncuyu kadroya katma şansına sahip olacak."

geçen sene de bu meşhur picklerden biri kullanıldı. 3 numaradan jaylen brown seçildi. jaylen brown kimdir, ne yapar desem kaç cümle ile anlatabilirsin? mesela jaylen brown iyi şut mu atar, guard mıdır, forvet midir, savunması nasıldır, güçlü yanları nelerdir, güçsüz yanları nelerdir, şunların birine adam gibi cevap veremezsin. sezonu 6.6 sayı 2.8 reb ile kapatan sözde potansiyelli özde öylesine bir oyuncu. 1-2 sene sonra bir cacık olmadığı anlaşılınca siktir edilecek, şimdiden yazıyorum. son 15 senedir doğru düzgün draft'tan oyuncu çekilmiş mi bakmak isteyenlere bu adamın her hamlesini vereyim.

http://www.basketball-reference.com/…ingeda01x.html

nba'i 2000'in başından beri takip eden adama futbol konuşur gibi "ulon konforonsto boronco bo tokom boo" yapmayın, sonra neden kol gibi cevap veriyorsun deyip kaçıyorsunuz. futbol değil bu spor, yöneticiler 2 günde bir değişmiyor. ainge 15 senedir celtics'te, 15 senenin 12-13 senesinde ölümüne eleştirilmiştir, bu sene celtics iyi bir sezon geçiriyor diye başarılı yönetici derseniz adamın ağzına böyle kürekle vururlar. 2011 playofflarını, 2013 playofflarını, her sene ilk turda cavs'ten 4-0'la tokadı yiyip eve gönderilmeleri ne çabuk unuttunuz ya? sözlükte aptal bir celtics fan base'i varmış da, haberim yokmuş. bala göte gelen konferans birinciliğiyle bu kadar salak bir araya gelebiliyorsa, şampiyon olunca üçüncü dünya savaşı çıkacak heralde. ah şu rajon rondo sakatlanmayacaktı da, o zaman görecektim sizi. "2007'de dallas mavericks bile golden state warriors'a böyle rezil olarak elenmemişti." diye entry girebileceğim kadar rezillik çıkacaktı. şans işte, insana biraz da şans lazım. ainge bu sene kovulmaktan son anda kurtuldu.
hesabın var mı? giriş yap