• kadrosunda ethan hawke, willem dafoe, sam neill ve isabel lucas bulunmaktadır. konusu artık klişe denebilecek bir konu, ama kadrosu hiç fena değil. nasıl birşey çıkacak diye merak ettiren cinsten film.
  • bu film de beklenir işte..

ne zamandır içinde ünlü isimlerin olduğu, a kalite, ağır çekimlerin ve stilize klip estetiğinin olduğu bir vampir filmi açlığı vardı... iyi oldu..

tamam b kalite bol kanlı vampir filmlerini de zevkle izliyoruz ama arada böylelerini de arıyor bünye..

neyse bu vesileyle şu sıralar ufaktan hissetmeye başladığım "ee bir sürü beklediğimiz film geldi, bundan sonra biz neleri bekleyeceğiz" sorunsalını aslında çok da dert etmemek gerektiğini tekrar anlamış oldum. allah holivut'u başımızdan eksik etmesin.. farklı dünya mutfaklarını denesek de holivut'un tadının yerini de kimse dolduramamakta...

bu arada çok umutlu olmasam da umarım bu film "gerçekci" olmak adına kötü veya hüzünlü bir sonla biter. tek dileğim bu. çünkü böylesi bir yapı (vampirlerin yönetimi ele geçirdiği..) öyle kolay kolay yıkılamaz. matrix'de makinaları da aynı mantıkla yenemediler ya, güzel olmuştu hani. karamsar bitsin.. ne bileyim insanların tümü 300 tarzı kahramanlık yapmayı başarsa da sonunda bitsin.. veya en azından insanlık bitsin ama biterken de öyle birşey yapsınlarki tüm o "yeni kan" zehirlenmiş olsun... bu daha dramatik oldu bence.
  • fragmanı için:

http://www.youtube.com/…8jg&feature=player_embedded

youtube kalitesi beni kasmaz, yüksek çözünürlüklü fragmanlarını direkt indireyim diyorsanız da:

hd 480p (47mb)
    http://playlist.yahoo.com/…d=88111924&sdm=web&pt=rd

hd 720p (116mb)
    http://playlist.yahoo.com/…d=88111927&sdm=web&pt=rd

hd 1080p (173mb)
    http://playlist.yahoo.com/…d=88111929&sdm=web&pt=rd
  • dogal disleriyle kalkip insani oynadigi zaman 'bu adam iyi hos da bir yamukluk var' dedigimiz karizmasi vampir kiliginda tamamlanacak olan ethan hawke icin geri sayimin basladigi film.
  • tesadüfen fragmanını izlediğimde "heeeehhh bu iyi oldu" tepkisini verdim. ocak 2010'u beklemek için bir sebebim var artık. yaşamak ne güzelmiş. gerçi 8 ocak 2010, usa gösterim tarihi. türkiye gösterim tarihini de öğrense ya birisi.

lütfen. tam serisi yapılacak film bu. en az blade, evulotion, terminator, matrix kadar güzel görünüyor fragmandan. bak bu konudan 3 film çıkar. beni 4 sene götürürsünüz bunla. akıllı olun. lütfen lütfen.

farkındaysan star wars yok listede. onu geçeni alnından öpcem.
  • fragmanındaki müzik running up that hill'in placebo cover'ıdır.
  • undead'den tanıdığımız spierig biraderlerin** yeni bombası. konu itibariyle bariz bir i am legend* etkisi taşıyor. fakat ondan farklı olarak vampirlerin sosyal bir komunite içinde yaşadığını görüyoruz. kan kaynaklarının tükenmesiyle vampir neslinin sonunun geldiği bir zamanda son kalan insanlardan yardım istiyorlar.

filmden ufak bir sahne için:
    http://upcominghorrormovies.com/…t-daybreakers-clip
  • avatar the last airbender ve legion'la birlikte 2010 için en çok merak ettiğim filmlerden biri. bir kere kafadan belli: böyle delikanlı gibi vampir filmi... yok öyle aşkmış efendime söyleyeyim vejeteryan, ıspanak patates yiyen vampirlermiş, güneş ışığında elmas gibi parlamakmış.... gay gay şeyler yok. delikanlı gibi kan var diş var aksiyon var. konu da özgün olduğuna göre her türlü gideceğiz her türlü destekleyeceğiz.

o değil de hafız bir zamanlar blade serisi vardı, interview with the vampire vardı, hadi en olmadı underworld vardı ulan! bir yerden sonra ne olduysa bu alemlere bir şey oldu. hem de öyle az buz bir şey değil böyle bildiğin tövbe estağfurullah bir şey oldu. sanırsam alem göt oldu.
  • uzun zamandır beklediğim tarz bir vampir filmi. karanlık atmosferi***, vampir toplumu ve detaylarının işlenmesi, matrix göndermesi yapılan kan bankaları ve sam neillin kötü adamı oynaması beni şimdiden heyecanlandırıyor. willem dafoe da direnişçi insanların liderini oynuyor daha ne olsun?

film özetle, dünyadaki kan rezervlerinin azalması sonucu vampir toplumunda yaşananlar ve bir bilimvampiri olan ethan hawkeın insan direnişçilerle beraber bu soruna çözüm aramasını anlatıyor. türkiye'deki gösterim tarihinin hala belli olmaması biraz can sıkıcı ama bakalım, bekleyelim görelim. bu filmi tez zamanda beyazperdede seyretmek lazım.
  • izledim ve diyebilirim ki, 2010 için süper bir cyberpunk/vampire başlangıcı. willem dafoe'nun rolü az olsa da usta iyi oynuyor, ethan hawke ise doğuştan vampir.

--- spoiler ---

filmdeki vampir uygarlığının çok ayrıntılı düşünülmüş olması, günlük yaşamın vampirler için kolaylaştırılmış versiyonunu görmek çok hoş, ölümsüzlük var fakat üremek yok anladığım kadarıyla. bunun yanında yeniden insan olma durumunu iyi kotarmışlar (vücudu soğuk tutarak güneş ışığıyla yakma fikrini daha önce kullanan var mı bilmiyorum bence çok zekice) vampir klişelerini zekice kullanmışlar, ah bir de elvis sonda firebird kullanınca süper olmuş bence. film 90 dakika yerine 150 dakika olsaymış da biz de bu güzel evrene doysaymışız keşke.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap