• robert thorogood imzalı dizi. ingiliz dedektif richard poole'nin saint marie adasına gelişi ve ada polisiyle birlikte olayları ele alışını konu alıyor. komedi ve drama türlerinin harmanlayan yapım ingiliz polisiyesi sevenleri için farklı bir tat, tabii ki bir luther değil ama ben miller'ın poole rolünde oldukça iyi iş çıkardığını söylemek gerek.
    ikinci sezon ise 2012 sonbaharında 60dk'lık sekiz bölüm olarak gelecek.
  • bu yıl bbc hd'de takip ettiğimpolisiye, fazla forensic dna filan aramayın, ama güzel tarafı çoluk çocuk seyretmenin mümkün olması, akşamları gerilim dizisi bile izlemeyen oğlumla birlikte izliyoruz.
  • bu ara fena sardığım dizi. fox crime'da bir bok olmaması sebebiyle bbc'ye döndüm. bunca zaman neden bakmadığıma kızmaktayım. tam agatha christie tadında mis gibi diziler. bu dizi de özellikle tropik ada ortamı, tiyatral havası ve esas abinin sevimliliği ile çok iyi geldi. gerçekçiliğin bokunu çıkaran amerikan dizilerinden bıkmışım meğer.
  • --- spoiler ---

o meşhur ingiliz humour'u bu dizide de kendini gösterdi acayip bir şekilde. adamlar her bir cinayeti çözen başroldeki richard poole'ü öldürdüler, cinayete kurban gitti adamcağız. yerine humphrey goodman geldi, kris marshall oynuyor. ben bu yeni tipi daha çok sevdim. tabii, ingiliz kibiri burada da mevcut, garibim ada yerlisi polisler cinayet filan çözemiyorlar, yardımcı olup veri topluyorlar, ama olayı tabii finalde cin bir ingiliz çözüyor, bunlar da apışıp kalıyorlar vesaire. sherlock holmes ya da hercule poirot seviyorsanız bir bakın derim.
    --- spoiler ---
  • cennet gibi bir adada geçen ingiliz polisiye dizisidir.
    ama dizinin parti modundaki jenerik müziği konuya uymuyor bence. jenerikten önce ciddi sahneler sonunda bir kişi kanlar içinde ölü bulunuyor. ölüyü gördüğümüz, sevenlerinin ağlaştığı dramatik andan hemen sonra cıstak cıstak eğlenceli tatil müziği eşliğinde jenerik başlıyor. yani seyirciye "oley! işte yeni bir cinayet! haydi katili bulalım! zaten başka türlü zaman geçmiyor burda." mesajı veriliyor. başroldeki dedektif ölünce bile aynı şekilde başladılar bölüme. yani kimin öldüğü umurlarında değil, yeter ki biri katledilsin, sonra da katil bulunsun. kapanış (credits) müziği de açılıştakiyle aynı parti müziği zaten.
  • bbc first'de yayınlanan ingiliz polisiye dizisi. çıtır çerezlik bir şey izlemek isteyenler için ideal. dizinin renkleri ve adanın güzelliği gerçekten çok iyi. ana kadrosunun oyuncuklarını da yeterince tatmin edici. doctor who'da olduğu gibi bu dizi de kadroyu sürekli güncelliyor fakat bir yandan da ritmini kaybetmiyor.
    --- spoiler ---

richard poole'a cidden üzüldüm ama, keşke farklı bir yolla diziden çıkarsalardı.
    --- spoiler ---
  • internet üzerinden nasıl izleyebileceğimi merak ettiğim bbc dizisi
  • bbc first'te uzun yıllardır ilgiyle takip ettiğim polisiye dizi. 13 sezonda 6 farklı baş müfettiş arz-ı endam etmiş olsa da izlerken en çok keyif aldığım dedektif humprey goodman (bkz: kris marshall) oldu.
    çok kanlı sahnelerden hoşlanmıyor ama gizem de cinayet de eksik olmasın diyorsanız size çok uygun bir polisiye death in paradise. devam dizisi de var (bkz: beyond the paradise)
    bir diğer güzel polisiye de (bkz: father brown)
    bu üçünü de tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap