• beşiktaş'la ilgili uzun entry döşemek.
  • tam olarak soyledir. denemesi bedava

"gezi olaylarinda kezbanlasan tayyibe karsi gelen carsi grubu, ataturk caddesinde toplanmis kimsesiz kedilere haince molotof atan teroristlere "allah yok din yalan, besiktas ulan carsi ulan" nidalariyla saldirdi."
  • pek çoktur.

-tanınmış, komikliği tescilli bir yazar olmak. neredeyse her entry'si girer. (isim verip şımartmak istemiyorum)
    -badisi bol sempatik bir insan olmak.
    -ikinci entry'de başlığın ilk entrysine çarpıcı, ayar edici, laf sokucu bir bkz. vermek.
    -üçüncü entry'de ikinciye çarpıcı, ayar edici, laf sokucu bir bkz. vermek.
    -genelgeçer güzellikte hastası olunan bir söz yazmak.
    -bir anket başlığına herkesin en çok sevdiği şeyi yazmak.
    -trollük için açılmış başlığa ne kadar ileri görüşlü modern bir insan olduğunu vurgularcasına kapak entry girmek.
    -insanların ufkunu açacak uzunlukta (yalnız baya uzun olacak ki insanlar fava atıp beklesin) entryler girmek.
    -geçmişten acı bir anıyı dramatize ederek anlatmak.
    -beşiktaş ve galatasaray ile ilgili güzel şeyler yazmak.
    -kedili capsleri cuk diye oturtan entryler yazmak.
    -kimi zaman da yazarların aklını alacak entryler girmek. (bkz: adana limanı'nın sansürsüz pozu)

yukarıdakilerin hepsine sayısız örnek buldum ama çok üşengeç bir insan olduğum ve belki de entry sahipleri istemeyeceği için yazmadım. bunların çoğundan ben de etkileniyorum yalan yok, yermek için yazmadım. algoritması böyle... yalnız debe'ye girince hayatta bir seviye atlanmıyor, altından şaraplar akan nehirler de yok. giren girsin bize ne, isteyen istediğini okur.
  • bir başlığın ilk bir kaç entrysinde ayar vermek. @2 kazanır.
  • neredeyse her gün debe'ye giren biri olarak (bkz: habire debe'ye girmek) pek matah bir şey olduğunu söyleyemem ama illa ben de girmek istiyorum diyorsanız birkaç garantili yöntemi bulunuyor;

1-almanya, hollanda, istanbul, japonya gibi çok fazla kanal önerisi yapılmış ve gün içerisinde görece az entry girilen ülke-şehir başlıklarına uzun uzun bir şeyler karalamak. ne yazdığınızın önemi yok. art arda "babanıyalayacağızbabanıyalayacağız" yazarak iki paragraflık bir metin oluştursanız bile garanti debe'ye girersiniz.

2-troll olduğu 100km'den belli olan bir başlığa oltaya düşmüş gibi davranarak troll yapan yazara laf sokmak.

3-sikimsonik dizi/survivor başlıklarında komikli eleştiriler yapmak.

4-öğrenince ufku 5 katına çıkaran şeyler başlığına sağdan soldan bulduğunuz ilginç bilgileri eccük süsleyerek copy-paste yapmak.

5-uydurma kabiliyetiniz kuvvetliyse yaran olaylar, başıma gelen doğaüstü şeyler gibi klişe başlıklara uydurma hikayeler girmek.

6-uzmanı olduğunuz konuda açılmış başlığa "açılın ben doktorum!" tarzı bir dalış yapıp uzun uzadıya bilgi vermek.

7-bilim, sanat, tarih, edebiyat, müzik gibi niş konularda bilgilendirici veya sempatik bir şeyler yazmak.

debe'yi çok değil bir hafta düzenli olarak incelerseniz alayının bu tür entrylerden oluştuğunu görebilirsiniz ve emin olun yıllardır aynı kısır döngüde devam ediyor.

ek: bazen "1500 favori alan entry'm debe'ye girememiş ama gündeme bile gelmemiş bir başlıktaki 2 favori alan entry ilk sıradan debe'ye girmiş, bu nasıl haksızlık!" tarzı eleştiriler okuyorum. favori sayısı debe'ye girme kriterlerinden biri değildir. isterseniz 75 bin favori alın, asıl kriterlerle uyuşmadıysa entry debe'ye girmez.

asıl kriterler nedir:

1-entry girilen başlık hangi kanala atanmış? (en popüler 10 kanaldan günlük 5 entry seçilir)
    2-başlık ne kadar süre gündemde kalmış?
    3-entry ne kadar oylanmış?

algoritma debe entrylerini seçerken bu kriterlere bakıyor. entry girdiğiniz başlık en popüler 10 kanaldan birinde değilse isterse binlerce oy alsın yine de debe'ye giremez ama o kanallardan birindeyse gündemde kalma süresi, bu süreye bağlı olarak aldığı oy oranı hesaplanıp aynı kanala girilmiş diğer entrylerle karşılaştırılır ve onlardan daha iyi durumdaysa debe'ye seçilir. can alıcı nokta şudur: "entry gündemde ne kadar kalmış? buna rağmen ne kadar oylanmış?" karma algoritmasıyla benzer işliyor yani. karma başlığında onu da detaylı bir şekilde anlatmıştım.

(bkz: her canlı debe'yi tadacaktır)
  • kediler ile ilgili yazmak.

yoldan kedi bulmus, evine almis ya da kedisi ile gecirdigi bir gunu yaziyor, hemen listede.
  • desteklediği takıma saydıran entry girmek amına koduğumun meriçleridir aynı zamanda.
  • cok fazla iyi oy almanin yetmedigi yontemlerdir. debe'ye girebilmek icin neler yazmaniz gerektigini ben soyleyemem ama yazdiginiz basligin o gunki en guzel entrysini yazmak zorundasiniz. yoksa isterseniz 1000 oy alin yine de giremezsiniz.

soyle aciklayayim a basligina bir entry yazdiniz. entryniz inanilmaz oylandi +1500 oy aldiniz. ancak a basligina o gun baska biri de guzel bir entry yazmis ve +1501 oy almis. o gun icin o basligin en begenilen entrysi o. bir baska b basligina da baska biri guzel bir sey yazmis ama +200 kadar oy almis diyelim. eger o entrysi b basliginin en begenilen entrysi ise ( buna sukela modundan bakabilirsiniz) o sizin +1500 oy almis entrynizi gecer ve debe'ye girer. kisaca cok oy almanin yaninda o baslikta o gun icinde en begenilen entry olmasi lazim.

bunun tek sebebi de sedet ve tayfasinin debe'yi bir marka haline getirip farkli basliklardan tatlar sunmak istemesi. yani debe'de 10 tane recep tayyip erdogan ya da 5 tane arka arkaya yaran facebook durum guncellemeleri basligi gormek istemiyorlar.
  • tutan bir başlığı tespit edip 2.veya 3. entrye eften püften şeyler yazmak.
  • troll başlığına, ayar veren 2. entry'i girmek.
hesabın var mı? giriş yap