şükela:  tümü | bugün soru sor
 • grup psikolojisi icerisinde, bir gruba dahil olundugu andan itibaren olusan kisi psikolojisidir. insan kendi kimligini gizlemeyi basardigi icin, daha serbestce hareket etme hakkini kendinde bulur.

  bir maskeli baloda yaptiginiz seyi, maskesiz halde yapmazsiniz.

  veya bir rumuz altinda yazdiginiz yazilari, kendi isminiz ile internette yayinlamazsiniz.

  ornekler cogaltilabilir.
 • ing. kimlik belirsizliği
 • dinlemezsen dinleme, gelmezsen gelme, olmazsan olma gibi sert set çıkanda; ne ekersen onu biçersin, softlukta ise ne ektiysek onu biçtik psikolojisidir nette.
 • türkçede tam karşılığı olmayan sosyal psikolojide bir kavramdır. kimliksizleşme, kimlik belirsizliği ve sürü psikolojisi kavramları zaman zaman kelimenin yerine kullanılabilir. fakat tam olarak kelimenin anlamını karşılamazlar.

  deinviduation kavramı; kişisel kimliğin tanınmasının, gruptaki görevin zorluğunun, sosyal kimliğin değiştirilmesiyle manipüle edilebilecek anti normatif bir davranıştır.

  sosyal psikoloji literatüründe verilen en yaygın örnekleri; bir maskeli baloda gösterilen davranışların maskesiz halde yapılamaması, bir rumuz altında yazılan yazıların kendi isimleri ile yazılamaması ya da bir spor müsabakasında toplu olarak hakaret edilen kişiye tek başınayken hakarat edilememesidir.
 • buyuk bir grubun icine dahil olan bireyin kimligiyle ve kisiligiyle alakasiz isler yapmaya baslamasidir. hemen ogrenci agzindan ornek: mesela karinca incitirken iki defa dusunen amerikali birey, askeri uniformayi giyip irak'ta cocugun birini vurabiliyor ve bunda bir sorun gormeyebiliyor.

  temelde 3 nedeni var.
  - grup boyutu: grubun boyutunun buyuk olmasi kisiye cesaret veriyor ve asagidaki 2 nedeni tetikliyor.
  - anonimlik: kimse benim yaptigimi fark edemez (askeri uniforma), bulundugum grupta birey one cikmiyor zaten.
  - sorumluluk difuzyonu: simdi ben bu cocugu vurdum ama artik benim komutanim, oteki askerler butun ordu bunun sorumlusu, bana giren cikan olmaz. *

  bikac ornek:
  - vietnam savasinda my lai katliami (sorumluluk difuzyonu on planda)
  - birbirine saldiran holigan gruplarinin uyeleri (kimse birbirini tanimiyor ne de olsa, dalin amk)
  - rock muzik konserlerinde ölümüne birbirini ezen, birbirinin uzerine cikmaya calisan kafayi siyirmis fanlar mi diyim ne diyim bilemedim. karanlik karambol diye birbirinizi skiyorsunuz afedersin.
  - internet troll'leri. evet arkadasim sozlukte de var bunlardan.
 • gecenin üçünde, tam da korku filmi izlerken gizem dolu mesajlar atarak eşek şakası yapan, pek sevdiğim it badişim.
 • self awarenessın zıddı olur kendisi, herkesin herkesi tanıdığı küçük ilçelerde azalış gösterirken kimliğin anonimleştiği büyük şehirlerde artar. bir taraftarın, stadyumda tek başına takip ettiği bir maçta ağzından çıkmayacak küfürleri, kalabalık bir grupla beraberken bütün maç boyunca sarf etmesi konuyla yakından alakalıdır. aynı şekilde, anne babaların, grup psikolojisinin devrede olduğu konser, spor müsabakası, yılbaşı partisi gibi etkinliklere katılacak olan çocuklarını "aman eğlenceyi tadında bırakın" gibisinden sık sık uyarması da aslında bir bakıma "self awareness’ınızı yitirmeyin evladım" çağrısıdır
 • kalabalık içerisinde insanın kendisini tanınmaz ya da tanınsa bile diğer insanlardan ayrılıp tek başına suçlanamaz zannetmesiyle olan sosyal psikolojik olay. kişinin kişiliğinden sıyrılıp artık grubun herhangi bir üyesi olması durumudur aynı zamanda. en doğru örneklerinden biri de ku klux klandır, orada da insanlar beyaz kıyafetler içinde tanınmayıp grubun normlarına, ne kadar vahşi de olsa, uymuşlardır.
 • bu aralar tam da inside out filmindeki sadness gibi olan depresyonlu yazar.

  bütün enerjimi, yaşama sevincimi emdi bitirdi yemin ederim. neşeli neşeli yürüyüşe çıkacaktım, kapşonu kafama geçirip arabesk rap dinleme kıvamına getirdi. pes.

  ıyy öğk en yakın zamanda düzelmesi dileğiyle.