• "bu pilot kalemin bir yapanı olmalı" argümanının işe yaramayacağını düşündüğüm dernek.. öyle ya adamlar da "evet, bizce de olmalı" diyecekler.. bakalım teistler bunlara nasıl argüman üretecekler.

ateizm derneğinden daha çok üye çeker.
  • kesinlikle açılması gereken kurumsal yapı. biz piç gibi kaldık olmadı böyle.
  • sosyal medyada "barış ve sevgi dini" mensubu sevgi pıtırcıkları tarafından ağız dolusu küfür ve dalga geçmelere maruz kalmış dernektir.
  • bunlar deistse ben değilim. adem ve havva'ya inanan deist mi olur amk.
  • herkes aynı şeyi söylemiş ama deizmde inanılan tanrı sizinki gibi isimlendirilen bir tanrı değildir. yani o sizin allahınız değil yüksek ihtimal. olabilir de onu ben bilmemem.
    yok efendim allah var kitaplar peygamberler yok demek değil olay.

dip: islam hoşgörü diniyse siktirin gidin insanları rahat bırakın.
    önemli: imam hatipler kapatılsın!
  • çok anlamsız. deist olacak kadar manevi gücün varsa birileriyle bunu paylaşarak destek almak niye?
  • atıp tutan guzel yurekli gençlere saygı duyarak ufak açıklamalar yapmak isterim. dernekle alakam yok. deist olmak kotu degildir, yasar nuri hocanin bu konuda kitabı var, ne anlatıyor acıp okuyun. ınanan kesim buradan ilerleyebilir. cevap bulmanız gereken cok soru var. okumadan o mu bu mu hadi leyn soytarı demek kolaydır. biraz beyin jimnastigi yapın. hz. adem zenci iken biz nasıl beyaz olduk. homo sapiens, homo eractus, neandertallar varken sapiens nasıl devam etti. kuran okuyacaksın, incil okuyacaksın, evrim okuyacaksın. sonra varsa sapkanı önününe koyup nasıl ya diyeceksin. uzatmıyorum, okunmaz.
    ulkemizdeki muslumanlık cografya müslümanlıgı. dede, baba, anne elden ele ilerliyor. basarılı bir sekilde...
  • 2018 türkiye’sinde büyük cesaret.
    neyse fazla konuşmamak lazım silivri soğuktur şimdi.
  • einstein'ın var olmasında çok büyük katkısı olan, fizik biliminin en önemli adamları listesinin en başlarına yazılacak bir isim olan ve aynı zamanda dünyanın en sağlam temelli deist'i olan max planck demiş ki:

--- spoiler ---

hayatını tüm çıplaklığı ile bilime, maddenin çalışma mantığını çözmeye adamış bir adam olarak ve hayatım boyunca yaptığım atom ve atom altı parçacıklar hakkındaki araştırmamın bir sonucu olarak size şunu söyleyebilirim: tanrının varlığını tartışmanın bir anlamı yoktur. bütün maddeler, bir atomun içindeki atom altı parçacıkların titreşmesini sağlayan ve en küçük parça olan atomdan en büyük güneş sistemine kadar var olmasını ve bir arada durmasını sağlayan bir güçten kaynaklanır ve bu güç "vardır". bu gücün arkasında bilinçli ve zeki bir aklın varlığını varsaymakta hiç bir sakınca yoktur. işte bu akıl, tüm bu maddenin temelinde yatan koddur.

--- spoiler ---

bir deist değilim, ateistin hasıyım. karşımda olsa planck amcaya iki çift lafım olurdu ama deizm'i tercih eden veya etmeyi düşünen arkadaşlara şunu söylemeliyim: deizm temelini adem'den havva'dan falan değil bilimden alır. o yüzden kendinizi bilime verin ve en derine kadar araştırın. kuru kuru dinsiz olmayın. dinsizliğinizi dini temellerle açıklamaya çalışmayın, bilimsel verilerle açıklamaya çalışın.
hesabın var mı? giriş yap