• lezyonlu bölgeden alınacak deri kazıntısının potasyumhidroksitle muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesiyle küçük kurtçuklara benzeyen etkenler görülerek hastalığın teşhisi kolayca konur. zoonoz bir parazittir yani insanlara da bulaşabilmektedir.
  • insanlarda da yüz ve başta kıl ve saç köklerine yerleşen bu kökleri sahiplenip oradan beslenen, yumurtlayan değişik bir parazit, mite türü. mikroskopta gördüğüm kadarıyla da oldukça iğrenç ve hareketli. yüzde deri döküntüsü, kuruluk, sivilce, akne, kızarıklık, kaşıntıya sebebiyet vermekte ve normal temizlik aparatlarıyla ne yazık ki ölmemekte ve etkilenmemektedir.
  • florada normalde bulunabilen, ancak yüzeyel deri biyopsisi ile incelenen 1 santimetrekarelik alanda 5 veya daha fazlası olması durumunda patojen kabul edilen bir arthropod.
  • yaklaşık 65 türü bulunan ve kirpik köklerinde/diplerinde yaşayanlarının insanların %95'inde bulunduğu kurtçuk.çok küçük olduğundan görmüyoruz neyseki.
    sayıca çok arttığında kirpikte kepeklenme ve iltihap yapıyormuş.
    görselleri
  • yayılıp patojen haline geldiğinde oldukça inatçı bir parazittir. tedavide en önemli etken, canlının bağışıklık sistemidir. tedavi sürecinde mutlak suretle hayvanın bağışıklık sistemi yükseltilmelidir. ki genellikle bu hastalık ortaya çıkmadan evvel bağışıklık sisteminde bir düşüş yaşanmıştır.
  • bunun insanda olani mahfetti beni. surekli tekrar ediyor surekli basa sariyor. cok inatci bir parazit. doktor sabirli olmalisin diyor ama biktim artik eskisi gibi puruzsuz cildimi ozluyorum. bugun de vucudumda cesitli dokuntuler oldu yine doktor yollarina dustum. neyse sarimsak tedavisini okudum bir de ondan medet umacagim bakalim.
  • inatçı hastalık. bu hastalığı atlatmış olup tedavi sürecini paylaşan olursa negzel olur.
  • tedavisi aslında bir hayvan uyuz tedavisinin etken maddesi olan ivermectin’dir ve türkiyede bulunmaz.* bu ilacı yurtdışından* getirtip türkiyede kullanacaktım fakat gümrükte takıldı ve reçete istediler. enfeksiyon hocama “hocam bunun boyutu çok küçük ya. sürekli böyle size yazdırmakla mı uğraşıcam ben? veterinerden ivermectin alıp biraz sulandırıp kullansam olmaz mı” dediğimde tepkisi “aptal aptal konuşma evladım” olmuştur swh.
  • kılların azılı düşmanı, amansız gece kaşındırıcısı ve flörtözü, akar dünyasının en hain üyelerinden. eğer saç dökülmesi, inatçı kaşıntı, sivilce benzeri kızarıklık ve en önemlisi geçmeyen blefarit var ise "you better visit a doctor as soon as possible." bağışıklık düşmesi ve stres en büyük nedenleri. nitekim her atak öncesi ciddi bir stres ve uykusuzluk dönemi ya da yanlış beslenme yaşamışımdır. varlığı tespit edilirse siz ve yakınızdaki herkesin tedavisi gerekir. rakip güçlüdür, sabır ister ama en önemlisi hijyen birincil kaidedir.
  • çenemde sürekli oluşan lezyonlar sebebiyle bugün dermotoloğumun basit bir test ile belirlediği cilt hastalığım.
    yanağıma yapıştırdığı camı mikroskopta inceleyerek gördüğü cm kareye düşen 50 demodex ile cildime ve bakımına dikkat eden biri olarak kendimden tiksinmeme sebep olmuştur.

doktor zor iyileşen bir cilt hastalığı olduğunu söyledi. akşam ve sabah için ayrı krem ve çay ağacı yağı sabunu verip bir ay kullanmamı söyledi.

zor bir süreç umarım çabuk iyileşir.

edit: doktorun önerdiği ilaç tedavisiyle 2-3 günde kızarık olan bölge dökülmeye başladı. şuan ikinci haftadayım ilaçları hala kullanmaya devam ediyorum, çok az leke kaldı. o da geçecek inşallah.

soranlar için edit: şuan cildimde leke de kalmadı. yaklaşık bir ay gibi sürede hem iyileşti hem de lekeler kayboldu. umarım bir daha yaşamam.

kullandığım ilaçları soranlar için; akşamları metrin, sabahları imex.
hesabın var mı? giriş yap