• akp döneminde söylenmiştir. düşünün kaç yıl olmuş, 11 yıl geçmiş ama gene akp gene akp.
  • liseliler bilmez diyerek giriyorum..

2003 yılındaki popstar türkiye yarışması.
    yarışmacı bayhanın hapse girip çıktığı deşifre oluyor.
    şimdinin kokocusu deniz seki, bayhanın üzerine gidip onu seyircinin önüne atmakla kalmıyor, "hapse giren adamdan sanatçı olmaz." "bunları toplumdan afaroz etmeliyiz." diyor.

evet yıl 2003.

yıl 2014.. deniz seki kolluk kuvvetlerinden daha fazla kaçamayıp esenyurt'ta bir rezidansta yakalanıyor.

hayat ne tuhaf vapurlar filan.

2003

2014
  • " kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz "
  • olay tarihinde henüz 17 yaşında olan ve tartıştığı amca oğlunu bacağından yaralayan bayhan'ı azılı katilmiş gibi tekrar linç ettirmeye çalışan deniz seki'nin sözleridir.

detayları bilmek lazım; bayhan olay tarihinde daha 17 yaşında ve tartışma esnasında kuzenini bacağından yaralamış, sonra hastaneye dahi götürmüş fakat çocuk vefat etmiş. aldığı ceza dahi kastı aşan müessir fiilden. şimdiki ismi neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama.

hapse girmiş adam toplumun önünde olamaz, onu izole edelim, bir daha cezalandıralım mantığıyla ezberden konuşan uyuşturucu tüccarı deniz seki, işin ilginci bayhan'dan daha çok hapis cezası almıştır.

iki tarafın fiili ortada; hangisinin daha yoğun kast içerdiği, hangisinin ' daha suçlu ' olduğu çok açık. ne demişler; keser döner sap döner...
  • bir çok örnekle karşılaşıyoruz her gün; hepimizin, yakınlarımızın, sevdiklerimizin başına geliyor, haksızlıklar, aldatmalar, gereksiz ve yersiz durumlar, küçük düşürmeler.

evren, enerji, karma, secret falan falan diyoruz ya. çoğu zaman kendime motivasyon sağlamak için kullandığım, bazen de tam işe yaramaları gereken yerlerdeki işlevsizliklerini farkedip yok booğlum diyip arkalarından salladığım kavramlar bunlar.

çoğu kişi benim gibi yapıyordur eminim, herkes kendi felsefesine ve inancına göre elbet bi gün aynısı ona da olacak, allah'ından bulsun, karma gereğini yapar gibi cümlelerle veryansın ediyordur.

evet efendim, inancınızı kaybettiğinizde, yok o dimdik duracak kötüye bişey olmaz ilahi adalet yoktur da neyse.. dediğiniz her anda, aklınıza deniz seki- bayhan olayı gelsin.
    - ki şu an onca dolandırıcı ve tecavüzcü dışarıda dolaşırken bu kadına böylesine takan yüce türk adaletine bir kez daha anlam veremiyorum orası ayrı-

ben kısıtlı ömr-ü hayatıma böyle bumerang bir olay görmedim abi.

sevgilisini aldatan adamın yeni sevgilisi de onu aldatır. gördüm tick.

yuva yıkanın yuvası olmaz. gördüm tick.

arkadaşını başkasına güvenir satar, onun için sattığı kişi fena kazıklar dünyan şaşar. gördüm tick.

ama arkadaşlar, sen türkiye çapında ünlü bi şarkıcı ol, ulusal bir kanalda şarkı yarışmasındaki adayı daha önce hapse girdiği nedeniyle ölesiye eleştir,

ve uyuşturucu kaçakçılığı suçundan hapse bir kere gir. çık. yine gir.

var mı böyle bir örnek yahu başka?

kişisel kanaatim, deniz seki'nin popülistlik yaparak zamanında bokunu çıkardığı.
    burada amacım bayhan'ın işlediği suçu azımsamak değil, deniz seki'nin bu olay üzerinden halkı gaza getirerek şov yapmasının doğru olmadığını anlatmak.

bak şimdi ne oldu?

gelişmeleri merakla izleyeceğim.
  • esra erol'un programına çıkan adamla karşılaştırılacağını tahmin etmiştim bu durumun.

elmalarla armutları karşılaştırmak oluyor bu.

o adam, 2 kere evlendiği kadını öldürmüş, cinayet suçlusu, tekrar evlenmek istiyor. aynı eylemi 3. karısına da yapabilecek bir potansiyel suçlu.

bayhan da cinayet suçlusu, ama bunun deniz seki ile yaşadığı olayla ilgisi yok. aynı eylemi tekrarlamak üzere bir davranış içerisinde görmüyoruz yarışma boyunca, ayrıca bahsedilen konu deniz seki'nin bayhan'ın durumu üzerinden popülizm yapması, onu kınaması ve aynı durumun yıllar sonra kendi başına gelmesi.

ikisi de çok büyük suç işlemiş insanlar, bununla birlikte bayhanı esra erol'a çıkan adam gibi ekstra pişkin bir şekilde 'elimden biz kaza çıktı oldu işte' gibi bir ifadeyle dolaştığını da görmedim.
    kimsenin suçunu azımsamıyorum, kimseyi korumuyorum, fakat laf sokacaksınız diye o pişkin adamı 'amca' diyerek sevimli göstermek ne kadar doğru?
  • kafaniz mi iyi? neyle neyi karsilastiriyorsunuz?

kadin magduru bulunmayan bir suc (victimless crime) sonucunda 5 yila yakin hapis yatacak. kafaniz almiyor galiba 5 yil. bana 500 milyon $ verseler yatmam. hangi allahin hangi sopasindan bahsediyorsunuz?

maradona hapis mi yatti? daum hapis mi yatti? kurt cobain'i eroinman diye 5 yil iceri mi tiktilar?

lutfen biraz mantikli olun. deniz seki'nin torbaci oldugunu dusunmuyorsunuz herhalde? sanki kadin lise onunde uyusturucu satarken yakalandi da 5 yil hapse giriyor.

belli ki bununla beraber partileyenler, sorguda yasa disi maddeyi deniz seki'nin temin ettigini soylemisler. yazik gercekten. sen ugras didin kendine bir kariyer yap. bir suru inisler cikislar yasa. cabala. riskler al. kazan. sonra yok yere hayatin sikilsin.

yasadisi madde bagimlisi olan birine vercegin en buyuk ceza verirsin bir klinige, 3 sene gozetim altinda tutarsin. 1 ayda 1 gelir teste sokarsin. madde bagimliligini yendigini sana kanitlar sen de serbest birakirsin. hem toplumu korumus olursun hem de magduru. cunku bu islenen sucun magduru yine insanin kendisi. intihar girisiminde bulunani da cinayete tesebbusten 20 yil iceri tik o zaman.

ayrica yok bilmemkimin kocasini calmis da yok bayhan'a ters konusmus da. lan oglum ben sizi islediginiz sucla ortantisiz bir bicimde 5 yil iceri tiksam sonra da hayatinizda birilerine attiginiz kaziklari cikartip "eee... allahin sopasi yok, bak arkadasin zor durumda kalmis, senden borc istemis. bende de 5 kurus yok valla moruk demissin. ayrica baska bir arkadasinin sevgilisinin gotune bakmissin caktirmadan." desem ne dersiniz?

hayatimda boyle vicdan yoksunlugu gormedim.
  • deniz seki'nin bayhan'ı yargılaması ne kadar yanlışsa buradan bu sözler üzerinden deniz seki'yi yargılamak da o kadar yanlıştır. farkında mısınız ee etme bulma dünyası tadındaki entryleriniz ile aslında siz de deniz seki'yi kınıyorsunuz ve kendinizle çelişiyorsunuz?

insanlar hata yapabilir, başkasını eleştirirken kendisi de benzer durumlara düşebilir. her şey insanlar için bu dünyada ve emin olun ayıpladığını yaşamadan ölen insan da çoktur. atasözünü doğrulayan bir örnek çıktı diye ulu bilge kesilip hayat dersleri vermenin, sürekli aynı sözlerle ahkam kesmenin bir anlamı yok.

yeter gerçekten fenalık geldi.
  • cezasını çektiği halde aşağılanan bir adama karşı söylenmiştir. hayır sanki ahlak yarışması he. saçma sapan bir pop yarışması altı üstü. bi de bu adamları yüceltmememek lazım falan demiş. sanki millet eline sağlık falan diyordu o zaman. deniz seki konuyu açmasa millet için katil olması ufak bir dipnottu sadece.
hesabın var mı? giriş yap