• ”değerli okurlarım, şu an siz dinlenmek isteseniz de istemeseniz de ben sizlere bir şey bile olamadığımı anlatmak istiyorum. tüm içtenliğim ve ciddiliğimle söyleyeyim, böcek olmayı bile şiddetle istedim. ama ne yazık ki buna bile ulaşamadım.”(s.13) “oysa orada bana bir böcek kadar bile değer vermediler.”(s. 66) “ben, herkesten daha akıllı ve daha soylu, daha kültürlü olan ben; başkalarının karşısında ezilip büzülmekten, onların horlamaları karşısında yıkıla yıkıla, zararlı iğrenç bir böcek durumuna düşmüştüm ve bunu düşündükçe eriyor, kahroluyordum.”(s. 70)

yeraltından notlar

farkındalık bir işkencedir yada aptallık mutluluktur.
  • "hayatta mutlu olmak için zibilyon tane neden var. neden üzülelim ki" diye düşünürsek doğru olabilecek önerme.
  • bilakis diye karşı çıkılabilecek önerme..

zeka seviyesi yüksek insanların içinde bulundukları topluma yabancılaşması ve sosyal kopuş yaşaması daha kolaydır. daha fazla düşündüğü için daha fazla sorgular ve eleştirir. sorgulayıcı ve eleştirel karakter mutsuzluğa ve depresyona daha yakındır.

oysa zeka seviyesi daha düşük olan insanlar, olayları ve olanları olduğu gibi kabullenirler, fazla soru sormazlar ve daha kolay mutlu olurlar.

bu entry'den "mutlu olanlar gerizekalıdır" çıkarımı yapan olursa ıslak odunla depresyona sokarım..
  • - depresyona giren insanlar bence gerizekalı.
    + cikk, asil cenabet mutluluktur.
    - cehalet demek istedin sanirim?
    + kesinlikle!
  • depresyon mutsuzluğun eyleme geçme saftasıdır. yani mutsuzluğun size yaptırımıdır. mutsuzluk farkındalığın neticesidir. yani mutsuz olmanız için fark etmeniz yorumlamanız gerekir bunun için de zeka lazım.

bu durumda depreyona giren insan geri zekalı değildir daha ziyade yalnızdır efendim. onun mutsuzluğunu oyalayacak meşgaleye ihtiyacı vardır
  • depresyonun zeka seviyesiyle pozitif bir kolerasyonda olduğuyla alakalı bir araştırma görmediğim için katılmadığım bir önerme. hormonların etkisi olur, stres kaynakları olur, fiziksel nedenler olur, genetik olur ama zeka seviyesi... ı ıh maalesef.
  • "the dumbest creatures are the happiest."
    en aptal olan yaratıklar, en mutlu olanlardır.

(bkz: a single man)
  • depresyona giren insanların sosyal zekalarının düşük olması diye değiştirilmesi gereken tespit olabilir. yine de emin değilim. sosyal biri, bir kişiyi bile bulunca direkt iletişime geçip dedikoduya çayı, kahveyi bahane edip rehabilite oluyorsa depresyona sadece en kötümser bakışla yalnız kaldığı anlarda girer. lakin sorgulayan, neden-sonuç ilişkisi ile kafayı yemiş, gündemi takip eden, doğanın yok edilişine göz göre göre katlanamayan biri ise ve de tüketimden başka bir şey düşünmeyen yığınlardan uzaklaşmışsa kendinin direkt söz sahibi olmadığı dertlerden mustarip ise hırkasını giyip, ayakkabılarını çıkarıp battaniyenin altına girme suretiyle depresyona girebilir normaldir.bu onun gerizekalı olması demek ise neden mutlu çoğunluğa katılamıyor. kolektif zekaya erişemiyor mu oluyor hassasiyet geliştirip boş veremediği için? düşünecek ve üzülecek bir dolu şeyi bulmak zeka işi mi boş insan işi mi bilemedim şimdi. bomboş bir beyin ile mutlu olmak varken, gerizekalılığın alemi yok di mi !
  • isviçre'de hollanda'da ya da refah düzeyi yüksek yerlerde yaşamadığınız sürece geçerli olmayan önermedir. zira canım ülkemdeki koşullara uyum sağlayıp aynı zamanda mutlu olmak pek de mümkün değildir.
hesabın var mı? giriş yap