• meraklısı için şurada yarım saatlik çok güzel ve bilgilendirici bir belgesel kaydı var.

https://www.youtube.com/watch?v=ejzrba5ngvs

ruslar oradayken nasıl ve kimler eliyle yapıldığı, yapım öncesi ve sonrası yolculukların hikâyeleri ve yolcuların acı tatlı hatıraları, yolun bundan sonraki akıbeti hakkında yöre halkının talepleri... tekmili birden sizi alıp bir masala götürüyor. yamaçlarına yaslanıp vadilerine uzun uzun bakılası bir uzak diyara varmanın hayallerini kurduruyor.

varacağum göreceğum geçeceğum. iki tekerumla. yakindur.
  • bayburt çaykara of arasında 1916 yılında rus askerler tarafından yapılmış dağ yolu.
    2015 yılında dünyanın en tehlikeli karayolu olarak seçilmiş.
    alternatif yollar sebebiyle çok fazla kullanılmıyormuş.
    ben ve bir arkadaşım bisikletle bu yolu kullanarak bayburt trabzon samsun arası gezi yapacağız ama özellikle bu dağ yollarında vahşi hayvanların olup olmadığı hakkında bir fikrimiz yok.

konu hakkında bilgisi olan yazarlar yeşillendirsin lütfen
  • (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=bb-bpukubta)

gittik gördük geçtik.gayet keyifli geçmesi.
  • planlanan bir haziran rotasında motosikletle şöyle bir geçilmesi düşünülen yol, tırmanışın daha kontrollü ve güvenli olacağı kanaatindeyim. bunun için bayburt istikametinden trabzon'a yola çıkmak gerekiyor sanırım. hayır öyle değil böyle diyenler yeşillendirebilirler.
  • rus askerleri tarafından yapılmamış, rus askerlerinin zoruyla bölge halkına yaptırılmış olan yol.
  • haziran ayında motosikletle geçmeyi arzuladığımız yol.

yol ile ilgili tecrübelerini paylaşmak isteyenlere minnettar olacağım, özellikle sissiz bir havaya nasıl denk gelebileceğimi söylerseniz çok sevinirim, manzaranın tadına doymak istiyorum.
  • dunyanin en tehlikeli yolllarindan biriymis. biraz arastirdim, benim gibi bircok bisiklet tutkunu bu yolda surus yapmis ya da yapmak icin can atiyor. ben de en kisa zamanda bu surusu gerceklestirmek icin arastirmalara basladim. dusuncesi bile harika ve simdiden sabirsizlaniyorum:) umarim hayalimi gerceklestirmenin gururuyla burayi editlerim.
  • kafanıza esince gidilemeyen yol. çünkü yılın bir çok zamanında kapalıdır. kapalı derken yazın bile heyelandan dolayı kapalı olabilir. kardan dolayı kapalı olmasını saymıyorum bile. rastgele yola çıkıp o kadar yol gidip, çile çekip bir yerden geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. geri geri manevranın bile çok zor olduğu bir yerde bu ihtimal bile korkutur insanı.

buraya gitmeden karayolları 106.şefliğini mutlaka arayıp bilgi almalısınız
  • inişi çıkışından daha zor olan, uzungöl tarafından girilip çaykaradan çıkılarak geçebileceğiniz rota.
hesabın var mı? giriş yap