• ülkede motorlu taşıt kullanmak toptan yasaklansın. ben dahil herkes kuralları ihlal etmiyor, ırzına geçiyor.
  • sevgili suserler, lutfen arac kullanma tecrubenizi belirtirken yil degil km cinsinden hesap yaparsaniz daha gercekci olur.
  • bende seni varsa ehliyetin bir gün motosiklet sürmeye davet ediyorum.hemde istanbul trafiğinde.gör bakalım bu saydıklarından hiç birini yapmadığı halde motorcuları öldürmek isteyen ne arabacı orospu çocukları var.
  • okuduğum ilk anda devletin ürettiği motorlarda bir ciddiyetsizlik sezdiğim, devletin ciddiye almayacağı başlıktır.
  • ya böyle genellemeli ve aşırı suçlayıcı olmasaydı katılacağım noktalar olurdu. ama çok yanlış ifade etmişsin bazı durumları.

+ şehir içinde ya da dışında akli dengesi yerinde olan bir insanın çıkmayacağı hızlara çıkıyorlar.

herkes mi çıkıyor? azıcık genelleme yapmadan konuşsaydın keşke. ruh hastası gibi kullanan ve makas atan motorcular var ama düzgünleri de var. rica ediyorum azıcık genelleme yapmamayı öğrenin genelleme yapan kimseler.

+ plakasını kapatıp gezebiliyorlar, kimse durdurup sen kimsin demiyor.

herkes yapmasa da çok yanlış polis gördüğü anda cezasını kessin, katılıyorum bu yoruma.

+ şerit aralarında, yani kesikli çizgilerin üzerinde yolculuk yapıyorlar.

çok tercih edilmese de yoğun trafik anında şerit arasında sakin ve stabil bir hızda gitmesi kendisi ve çevresi açısından çok daha az bir tehdit oluşturuyor. arabalar koskoca motorları bile göremeyebiliyorlar. kırmızı ışıkta dururken arkadan motora giren bir araba gördüm ben aynı şekilde bir defasında önde duran araba arkasında büyük motoru görmeyip geri geri gelip motora çarptı. şimdi bunu yapan adamlar için yazalım otomobil kullananlar çılgın bunları durdurmak gerekiyor.

+ sağdan sollama yapabiliyorlar.

evet tercih edilmemesi lazım. soldan sollama yapmak lazım can tehlikesi ve maddi hasar tehlikesi var ama yol durumuna göre yapılıyor. en sol şeritte 70 ile giden birisi var napsınlar beklesinler mi arkasında?

+ neredeyse her sollama hareketlerinde makas atıyorlar.

bilinçsiz motor kullanıcıları bunu bir marifet olarak algılayıp ona göre gösteriş yapıyorlar. bu şekilde düşünen kimseler trafiğin akışını kendi hayatlarını tehlikeye attıkları için haksızdırlar. ama sollama yapılcak yani.

+ tehditkar ve umursamazca araç kullanıyorlar.

orman kanunları geçerli istanbul trafiğinde eğer arabada belli derecede tehditkar ve umursamazca kullanmazsan hakkın yeniyor. deneyimlemiş olman lazım.

+ gruplaşıp topluca araçları rahatsız edebiliyorlar. (youtube'da bolca var)

yanlış. olmaması cezalandırılsın.

+ trafiğin aktığı bir caddede ön teker kaldırıyorlar.

yanlış cezası yok ama yanlış.

+ gürültü kirliliği yapıyorlar.

gürültü kirliliğini arabalar da yapıyor.

+ ve bunları dalga geçer gibi kamera ile kaydedip sosyal medyaya yüklüyorlar.
  • bir takım yazarların bunları otomobil sürücüleri de yapıyor diye boku bokla aklamaya çalıştığı şikayetler bütünü.

bir motosiklet sahibi olarak eklemek istediklerim;

kaldırımdan ve ters yoldan giden motosiklet sürücülerinin aymazlığı muazzam büyük vir problem. bir de bunu yaparken telefon kullananlar var. benim görüşüme göre kasksız ters yolda telefonuna bakarak giden sürücü ölmeyi hak ediyor. (bkz: doğal seleksiyon). asıl sorun bu cahil cühela geberip giderken masum insanlara zarar veriyor ve başlıkta belirtildiği gibi devletin (bkz: görürsen çok selam söyle) çok sert tedbirler alması gerekiyor.

bana göre bu tedbirlerin başında ehliyetlerin çok yoğun bir eğitim gerektirmesi ve cezai yaptırımların göze alınamayacak seviyelere çekilmesi geliyor.

örnek; kaldırımda giden kurye motoruna el konulması ve ilgili firmaya +100.000 ceza yazılması. hapis. mecburi halk hizmeti. zorunlu psikolojik terapi vb.
  • (bkz: tamam)
hesabın var mı? giriş yap