• dialogue in the dark kadar etkileyici olmasada, eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. burada yalnızca yarım saat kadar kaldığınız için zaten çok birşey anlamadan çıkıyorsunuz. bana daha çok sessiz sinema oynuyormuş gibi hissettirdi çünkü konuşmayın dedikleri için konuşmuyorsunuz. yani empati kurmak kendi inisiyatifinize kalıyor ve her ne kadar kulaklık da taksanız ayak sesleri, katılımcı sesleri duyuluyor. dark'da ise istesenizde göremediğiniz için daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. ama etkinlik sonunda yine sahip olduklarınıza şükrettiriyor.
  • fazla rağbet görmeyen etkinlik. oysaki çok güzeldi. tamam, karanlıkta diyalogtaki tedirginlik, korku ve ne yapacağını bilememezlik yerini burada eğlence ve oyun moduna bırakıyor.
    hiç alakasız biriyseniz ilk etapta işaretleri anlamayınca bi bocalıyorsunuz. ama sonraki bölümlerde alışıyor ve çok eğleniyor insan.

sonunda işaret dilini bilen bi tercüman yardımı ile rehberle sohbet ediliyor.
    her şeyi rahatlıkla duyabildiğim ve müzik dinleyebildiğim için çok şanslı olduğumu farkettim.
    mutlaka gidilesi.
  • işitme dili eğitimimi pekiştirmek üzere dem derneği'nin tavsiyesiyle gittiğim empatik sergi...

her ne kadar kulaklık taksanız da duyuyorsunuz, kalp acıtan kısmı karşı tarafı tek seferde anlamamak oluyor. şükretmek -duyanlar için- ve hoş görmek -onların bizim verdiğimiz anlamsız tepkilere karşı olanını diyorum- hiç bu kadar anlamlı olmamıştı!
  • bu etkinlik için biletix yerine etkinlik alanında (kapıda) bilet alıp alamadığımızı öğrenmek istiyorum. bilen yazarlar yeşillendirirse sevinirim. gidip tecrübe ettiğimde spoiler vermemeye çalışarak değerlendirme yapacağım. okumak, tartışmak için tekrar bu giride buluşalım.
  • 29 ocak'ta başlıyormuş. karanlıkta diyalog çok çok iyiydi, bu da öyle olacaktır diye düşünüyorum. yalnız o sessizlik olayını nasıl sağlayacaklarını inanılmaz merak ediyorum * başlasa da gitsek!
  • ah dicle sen ne kadar harika bir rehbersin...

içerde sesle iletişim kesinlikle yasak. fakat dicle gibi bir rehberiniz olunca buna ihtiyaç duymuyorsunuz zaten. etkinlik sonunda çok temel kelimelerle alfabeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

içeri girerken çok tedirgindim. rehberimizin duyma engelli olduğunu söylediler. çok genç bir arkadaştı. onun için çok üzüleceğimi bildiğimden, bunu ona belli edeceğim tedirginliği vardı içimde. fakat hiç öyle olmadı. orada biz duyma engelliydik ve çok zor da olsa keyifle anlaşabildik. çıktığımızda bir süre kimse konuşmadı. sonra kapıda rehberimizi gördük. dayanamadım gittim sarıldım. aynı içtenlikle o da bana sarıldı. sadece 1 saat zaman geçirmiştik ama o kadar sevecen ve enerjikti ki hayran kalmamak elde değildi.

belki okuyordur bu satırları. dicleciğim istanbul'da yaşasaydım sanırım en samimi arkadaşlarımdan biri olurdun. senin gibi insanları gördükçe umudum, güvenim artıyor. teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap