• eren derdiyok’un boş forvet olduğunu önceden bilen bir kahin tarafından beğenilmemiştir. eren derdiyok’un cavani olmasını bekleyen birileri vardı heralde de bizim haberimiz yoktu :)
  • halihazırda bir çok temel konu hakkında yorum yapılmış zaten. değinilmemiş ve yanlış değerlendirilen iki-üç şey yazıcam.

1. cocu'nun öne yığmak istediği oyunda etkisiz olacağı yazılmış. son 2 santrafor transferinin hava toplarında hakim olması ve kanatlarda hızlı denilebilecek oyuncuların bulunması sebebiyle reyes'in geriden oyun kurma kabiliyetinin etkili olacağını düşünüyorum.

2. yine aynı şekilde öne yığılan oyunlarda son adam olarak bırakılabilir. her şey tamamen sürat değil neticede. rakibin hızlı kontratak futbolcusunu 5-10 metre geriden gayet iyi savunabilir. rakip aubameyang yada salah gibi 52 beygir süratinde olmadıkça tabii. nitekim son hamleleri, müdahale zamanlaması ve kontra atak durdurma becerisi umut verici. en azından ısla'nın vardar 2.maçındaki golde yaptığı gibi kolaylıkla pazara gidebilecek kadar andaval değil gibi duruyor.

3. (ki bence en önemlisi) her ikili mücadelede biri diğerine temas bile etmeksizin kaydığı zaman mutlaka faul çalınan hatta çoğunlukla kart verilen ligimizde; sürekli kayarak müdahalede bulunması sebebiyle rakibe duran top kazandıracak, sık sık kart sorunu yaşayacak ve hakemle dalaşacak gibi duruyor. avrupa lig(ler)inde bu madde büyük oranda ortadan kalkabilir tabii.

beni korkutan, sakatlıktan kaynaklı kondisyon sıkıntısı ve sakatlığa olan eğilimi.
    yaşı, ve bonservisinin olmaması gayet büyük bir artı. hem en fazla ne kadar maaş alabilir ki? dirar, ozan, ismail vs. gibi takımda olduğu bile belli olmayan, olduğunda ne yaptığını anlayamadığımız adamlar min. 2 milyon € alıyor bu takımda.

neyse, lafı fazla uzattık. fenerbahçe'mize hayırlı olsun diyelim.

edit: yazım hatası
  • fazla üstüne gidilip, gazlanırsa balon olabilecek futbolcudur.
  • ikinci orijinal stoperi olmayan takıma transfer edilmiş defans oyuncusu. en kötü ihtimalle ligin en iyi yedek defans oyuncusu olacaktır ki skertel ya da neustadter yokken kabus görmeyeceğimiz manasına gelir.
  • fenerli arkadaşlar beni yanlış anlamasın eleştiri,kötülemek için söylemiyorum. porto gibi bir takım bu arkadaşı yirmi beş yaşında bonservissiz bırakıyorsa umudu kesmiştir demektir.
  • gene tinerci itin biri fenerbahçe ile alakalı başlık altında altına sıçmış.

(bkz: bulletproof)
  • iyi performans gödterirse seneye çok iyi paraya satılır ve iyi kar elir göstermezse arablara 3-4e itelenir yine kar edilir. bu transferin neresi kötü anlamadım.
  • meksika milli takımının ve fenerbahçemizin portodan bedavaya transfer ettiği 1.90cm boyunda 26 yaşında defans/stoper oyuncusu.

o kadar memnuniyetsiz bir milletiz ki şu transfere bile ağız burun eğebiliyoruz. neymiş efendim porto sözleşme uzatmamış, o halde yaramazmış. çok iyi olsaydı bedavaya alamazdık vs vs.

iyi adam aldık diyebilmemiz için illa milyon dolarlar mı dökmemiz gerekiyor. bugün aldığımız oyuncu, iyi veya kötü milli takım ve portonun oyuncusudur. 26 yaşında ve 1.90cm boyunda bedavaya stoper aldık. maddi anlamda da, ihtiyaç anlamında da bence güzel transfer.

sakatlık yaşamaz da kendini gösterebilirse seneye hangi paraya satarsan sat, kasaya para koydurabilecek bir transfer.
  • bu yaşta meksika gibi bir milli takımda 54 maça çıkmış. bu bile başlı başına yeterli bir gösterge.

belki bizi bir üst seviyeye taşıyacak bir oyuncu değil ama bizim kulüplerimizin seviyesinde bir oyuncu. fenerbahçe'de sadece 1 stoper olduğunu da göz önüne alırsak iyi transfer. üstelik bedava!

iyi transferdir net. aziz yıldırım olsa buna milyonlar döker, cilalar, yıldız diye yuttururdu size.
  • fifa 18’de strength özelliği 69, standing tackle özelliği 76’dır. hızı ise öyle aman aman değildir.

bu özelliklere baktığımda benim içimi açan bir transfer olmadı ama phillip hocamın ellerinde iş yapma olasılığı var tabii. umarım öyle olur.

edit: değerler 100 üzerinden
    edit 2: dmc oynatılırsa hiç şaşırmayalım çünkü top kontrolü vb. özellikleri bir dc için oldukça iyi
hesabın var mı? giriş yap