• özellikle orta okulda, lisede ikinci yabancı dili öğrenip, çatır çatır kullanabilen insanlar bu gruba girer... hayranım ben bu insanlara..
  • dil öğrenmeyi bulmaca çözmek olarak algılayan insanlardır bunlar, ortada çözülmesi gereken bir şifre vardır, olayın mantığı kavranmaya çalışılır, onun için kafa yorulur. böyleleri hele zamanında farklı ailelerden gelen iki veyahut üç dili öğrenmişlerse (ya da öğrenmeye çabalamışlarsa), hayatları boyunca o dil senin bu dil benim öğrenmeye kasarlar, kasmalarına gerek yoktur aslında,benzer kelime kökleri, cümle dizimi vb. unsurlar sayesinde çat pat her dilden anlarlar zaten.

zaten mantık kavrandıktan sonra tüm diller çorap söküğü misali gelir(miş).
  • dil ogrenme yetenegi olmayan insanlar tarafından çok imrenilen hatta epey kıskanılan insan topluluğu.
  • hayranlık ve şaşkınlıkla izlediğim insanlardır, kesinlikle vardırlar. nasıl ki kiminin müziğe, resime yeteneği vardır bu insanların da dil öğrenmeye yeteneği vardır işte. bunlardan şahane antropolog olur. bir yılda japonca öğrenen kuzenim, üniversiteye 2 dil bilerek gelip 6 veya 7 dille mezun olacak arkadaşım örnek mesela. bu grubun tam tersinde yer alan kesinlikle dil öğrenemeyen insalara da kendimi örnek veriyorum. 10 yıldır fransızca öğrenmeye çalışıyorum ve 10 yıldır şimdiki zaman fiil çekimi duyuyorum, bir ila bir buçuk saat arasında değişen bir sürede öğrendiğimi unutuyorum. aynı liseyi bitirdiğim arkadaşım ders garanti aa gelsin diye ileri fransızca alırken ben ilk seviyeden başladım üniversitede desem mesela. toparlarsak, dil öğrenme yeteneği olan insanlar, pek şahane ve çok kıskandığım insanlardır.**
  • bebekler
  • simdi ukala dumbelegi gibi olacak ama, ben. hemen elini yoneltme o dugmeye, dur bir dinle: dile yetenegim var da baska neye var peki? iki sene ustuste oss ve oys sinavlarinin sayisal bolumunde yarim (evet, yarim) ila 4 net arasi cikarabilmis bir insan oldugumu; uzaysal dusunce vs. denen o seylere de zerre kafamin basmadigini (zerre dediysem ciddiyim, ilkokul ogrencisinden daha az geometriden cakan bir insanim) soylersem, belki cok kizmazsin sevgili okuyucu. allah bir yerden veriyor, oteki taraftan kesiyor herhalde? bende biraz fazla kesmis beynin sol tarafindan yalniz.
  • pek güzel, pek muhteşem; lakin türkiye sınırları dahilinde bi sikime yaramayan bir yeteneğe sahip insanlardır. pek çoğunun sayısalda kafalarının bastığı konular sınırlıdır, dolayısıyla meslek olarak seçebilecekleri şeyler de. eh, yalnızca dil bilmenin de bu ülkede başlı başına adam gibi bir işe sahip olma şansı yaratmadığı da bariz bir şey olduğuna göre, bir nebze sıçabilen insanlardır bunlar, evet.
  • (bkz: lepidodendron)
    bir sözlük bir grammer kitabı ve 3 ay yetiyor tecrübeyle sabittir.
  • (bkz: polyglot)
    (bkz: hyperpolyglot)
hesabın var mı? giriş yap