• bir izmir sevdalısı

doktor ben iyi değilim
    bana iki tertip izmir yaz
    yüreğim darda bozgundayım
    tütünüm acı tütmekteyim
    çatalkaya'nın dumanı gibi
    bak benzim külbeyaz

doktor binsem bu gece bir trene
    inerim izmir'e gün ışırken
    seçerim denize en yakın masayı
    martılara gemilere "günaydın" derim
    iskele kahvesinin tavşankanı çay
    ve yahudi böreğiyle kahvaltı ederim
    sonra kalkar yürürüm keyfimce
    dönerim gümrük önünden
    hisarönü, havra sokağı, tilkilik
    gezerim dolaşırım aylak avare
    mavi ülkesinde ilk gençliğimin
    agora, ayavukla, basmane

derken sökün eder anılarım
    doktor gör bak nasıl özlemişlerdir beni
    ve nerden duymuşlarsa geldiğimi
    sarışıp koklaşır hasret gideririz
    ah başımın üstünde dönen akça martılar
    geldiğimi anılarıma siz mi müjdelediniz
    gülme doktor, anıların da canı var
    ve anılar hayatın ziynetleridir
    eski gümüş kemerler elmas küpeler gibi
    aşklarım anılarım ve izmir
    ya has bir ipek gömlektir benim için
    ya da bir taş plak şimdi
    doktor bana iki tertip izmir yaz

dinçer sümer
  • (bkz: eski fotoğraflar) adlı oyunun yazarı. değeri bilinmeyen oyun yazarlarından.. vefat etmiş, tini şad durağı uçmağ olsun.
    değerini bilmeye, seni anlatmaya çalışacağız dinçer hocam. ışıklar içinde uyu..
  • uzun süredir alzheimer ile mücadele veren büyük beyin.
  • uzun yıllar, eskişehir, anadolu üniversitesi devlet konservatuvarının kuruluşuna ankara'dan gelip giderek destek çıkan sanatçı, eğitmen.
  • bugün vefat etmiş güzel insan. çok sevdiği izmir’ in düşmandan temizlendiği gün gözlerini hayata yummuştur. dinçer sümer kimdir.

19 mart 1938 tarihinde izmir‘de dünyaya gelen dinçer sümer, ankara devlet konservatuarı tiyatro yüksek bölümü'nden mezun oldu. daha öğrenciyken gazetecilik yapmaya başladı, tiyatrolarda çalıştı ve sinema filmlerinde de oynadı. devlet tiyatrosu'nda oyunculuk yapmaya başlayan sümer, ayrıca şiir, hikaye ve romanın yanı sıra, radyo oyunu yazmaya başladı. tiyatro üzerine polonya, almanya ve amerika birleşik devletleri‘nde araştırmalar yaptı. dinçer sümer, türk dil kurumu, trt, tobav, tbmm, abdi ipekçi barış ve dostluk, sanat kurumu ödülleri sahibidir.
  • ilkogretim 7inci sınıfı zor gecen torununu lgs dedigimiz, bi ton gencecik kimsenin geberesiye çalıştıgı bir sınavda, en çok istenen, hakeden bir öğrencinin hayatını değiştirebilecek bir okula,galatasaray lisesine sokan bir kişi. dogaüstü gücler maharetiyle sanırım. böyle de maharetli bir sanatçımızdır.
  • bir düşmüydü o izmir adında, bir çocuğun o zamanki izmir'i anlatan güzel bir kitabı vardır. kardeşim kitabı yazarına imzalattıktan sonra, ilkokul öğretmeni el koydu. hain örtmen.
  • "doktor ben iyi değilim/bana iki tertip izmir yaz" diyen izmirli şair, yazar, aktör. gerçekten iyi değildi son zamanlarda, bu yüzden ankara'dan ayrıldı, izmir'e gitti ankaralı dostlarını mahzun bırakarak.
  • eskişehir'de nurgül yeşilçay gibi sanatçıların öğretmeni oldu.
hesabın var mı? giriş yap