• güncel bir konu olmasıyla sözlüğe taşımak istediğim mevzu.

daha dakikalar önce camide imam böyleyken böyle demiş; silah atarak müslümanları rahatsız etmeyin.. bakınız şimdi ise envai çeşit silahtan yarışırcasına ateşlenen mermiler..

hadi milli maçtan sonra yapanların mantığı neyse de.. gerçi o da ne saçma ne abuk bir olay ya.. neyse..

(bkz: lütfen silah atmayınız)
  • ramazan bayramında yaklaşık 6 saat boyunca silah atılmıştı bulunduğum yerde öyle ki çatışma var sanıp 155i aramıştık. bu entryi girerken de atılıyor şuan, ama aramayacağız bu sefer. geçenkinde "evet haberimiz var" demişti sadece memur bey. biz aradıktan sonra 5 saat daha devam etmişti.
    not: izmit
  • en büyük korkum da şu ülkede kaza kurşununa gitmek
  • 30 yaşında olup şimdiye kadar hiç şahit olmadığım olay.
  • silahın şarjöründe ve namlusunda mermi kalmadığı içindir. son çare silahın kendisi atılır.
  • mantık (bkz: 404 not found)

son yıllardaki dogu-arap akiminin eseri. comarlar ruzgari arkalarina alip parayi bulunca, olanca kultursuzluklerini cehaletlerini meta ile kapatmaya calisitilar. bu ev oldu, buzdolabi beyazi bmw audi mercedes oldu silah oldu. herkesin elinde bi silah, parayi bastiran comarin silahi var. ahlak, namus, seref, saygi gibi kavramlari aileden ogrenemeyen comarlarin yegane kendini adam sanma metodu bunlar oldu.
    sabah sabah bir ton okuz guya camide namazini kilip iyi musluman olup pesindende silahlarla kutlama moduna geciyor. sizin kutlayacaginiz bayrama kafam girsin.
    bayramlardan da nefret ettirdiniz geri kalan azinligi.

edit 1:
    aynı zamanda köy kültürünü köyde bırakamayıp büyük şehirlere taşımış, köy çomarlarınında gelenekleriymiş. demek ki çomar olmak için doğu-arap kafasında olmaya gerek yokmuş.

edit 2: ayrıca şu anda aldığımız bir bilgiye göre bir daha ki bayram namazı çıkışı atlarımıza atlayıp taksim meydanında, kızılay'da, konak'ta bayramı cirit atarak, kımız içerek, mermi yakarak kutlayacakmışız.
  • son yillardaki dogu-arap seysiymis vay anasini amk. bizim babaanne dede arapmiymis yillarca yemisler bizi rahmetliler turkuz turkmeniz diye.

sehirde pek olmayan lakin kirsalda var olan kutlama seklidir. nedeni nedir bilmem lakin yillardir vardir bu gelenek koylerde(bak benki 30u geceli cok oldu anam babam bile bu gelenek varken daha portakal kabugunda vitaminmis). hatta anamin gencliginde ciritte oynanirmis at yarisi da yapilirmis(bknz: ala geyik filminde de vardir buna benzer bir sahne).

son zamanlarda sehirlerde goruyorsaniz(kastim 50-70 binlik sehirler degil. daha buyukleri, goc alanlari) muhtemel tarim politikalarinin boktanligi sebebiyle koylerden sehirlere olan goctur.
  • bulunduğum mahalleye 2km yakınında av bayisi 150 tl ye kurusıkı silah satarak size küçük patlamalar yapıp mahalle sakinlerinizi şımartma imkanı sunuyor.
    o değilde artık çocukluğumdan beri alıştım birisi silahla birini vursa kimse şüphelenmez burada.
    artık belediye anons yaptı ilk defa duydum yasal işlem başlatılacakmış daha önce hiç yasa yoktu sanırsam.
  • iç anadolu'da yoktur.. daha çok karadeniz ve marmara bölgesi'nde, lazlarda bu gelenek vardır.. adapazarında raslamıştım bu duruma ilk kez.. camide bayram namazı sonrası hutbe okurken başlarlar genelde..
    şimdi ben memleketi iç anadolu olan bir insan olarak düğünlerde silah atılmasına alışığım ama bu şekilde bayram kutlamasını da hiç tasvip etmiyorum.. saçma buluyorum.. çünkü iç anadolu'da şehir merkezlerindeki düğünlerde silah kesinlikle atılmaz.. genellikle köylerde köy düğünlerinde kutlamalarında atılır.. o atan kişiler de silahlarını boş arazilere, tarlalara vs. bilimum insan olmayan bölgelere doğrultarak tehlikeyi en aza indirirler.. yani bu silah atımı ne kadar bilinçsizce bir hareket de olsa, anadolu insanı bu geleneğin tehlikeli olduğunun bilincinde hareket ederek bir nebze de olsa yüreklere su serperler.. az önce de bahsettiğim gibi silah atılarak bayram kutlaması falan yoktur.. ha bu yazdıklarımdan silah atılarak herhangi bir kutlamayı desteklediğim sonucu çıkarılmasın.. ben silah atmıyorum.. elbette desteklemiyorum..

ama ben marmara bölgesinde şehir merkezi sayılabilinecek bir noktada yaşıyorum ve burada oldukça yakından atılan silah sesleri duyuyorum.. yani buradaki gerizekalı insan grupları şehir merkezi sayılabilecek bir noktada silah atıyorlar.. bu çok daha tehlikeli.. ve belli ki bu tehlikenin de farkında değiller..

kesinlikle saçmadır.. tehlikelidir.. görülürse ihbar edilmelidir..
  • (bkz: silah atmak) (bkz: ateşkes)
    (bkz: silah sıkmak) (bkz: silah ateşlemek)
hesabın var mı? giriş yap