• enteresan bir durum. fakir eğitimsiz filan tipler arasinda çok populer bu din olayi.
    kutsal seylerden bahsediyorlar. kactim tabi hemen ordan.
  • hristiyanlık dahil tüm dinler için geçerli olan önerme. bkz: afrika'nın güney yarısı ve güney amerika
    bu zenginlerin tamamı dinsizdir, fakirlerin hepsi dindardır demek değil

dünya gelir seviyesi haritası
    dünya dindarlık haritası

"bu dünyada sürünüyorsun ama öteki dünyada kralsın be oğlum"
  • nasıl yani siz dinsizler hepiniz parayı buldunuz mu? :)

parası olup da inanan milyonlarca insan olduğunu düşünürsek çöküveren bir dinsiz önermesi.
  • zenginler arasında da iyi bir yatırım aracı şu aralar.
  • doğru olabilirliği var. daha da kötüsü, kimi zenginlerin fakirlerle birlikte olmak istemedikleri için yani dini fakir işi olarak gördükleri için dinden uzak kalması. hakkın peşinden gidenlerin maddi durumuna bakmamak gerek; dinin yolunda değer cep zenginliğiyle değil, gönül zenginliğiyle ölçülüyor.

"nuh kavminin helak sebeplerinden başlıcaları şunlardır:

....

4) kibirliydiler; fakirlere “reziller” diye hitap ediyorlardı. hikmet sahiplerini de küçük görüyorlardı. hakikaten, kibirleri yüzünden fakirlerle oturmayı istememek de, helâk olan kavimlerin kötü hasletlerinin başlıcalarındandır.

..." *

serbest çağrışım, boş bkz: (bkz: hz nuh döneminde sözlük olsaydı açılacak başlıklar)
  • (bkz: bedava)
  • (bkz: umut fakirin ekmeği)

bari öldükten sonra sonsuza kadar mutlu yaşayalım istiyorlardır.

oysa ki, öldükten sonra hayatın devam ettiğine dair hiçbir bilimsel kanıt olmadığı gibi, aksini destekleyen bilimsel kanıt vardır.
  • başlığı görünce bir zamanlar bir dergi kapağında okuduğum yazı aklıma geldi.görüşe katılmıyorum ama çoğu kişinin katılabileceğini düşünüyorum.

cehennem para babalarının icadıydı; amacı, yoksulların dikkatini mevcut sefaletlerinden saptırmaktı. ilk olarak, bundan bile daha beter bir durumda olabilecekleri tehdidini sürekli yineleyerek. ikinci olarak, itaatkar ve sadık olanlara, başka bir hayatta, tanrı'nın krallığında, bu dünyada servetin satın alabileceği bütün her şeyin, hatta daha fazlasının onların olacağını vaat ederek. öte dünyadaki cehennemi hatırlatmaya gerek yoktur artık. dışarıda bırakılanlar için bu dünyada bir cehennem inşa edilmektedir; tam da aynı şeyi ilan etmek için: ancak zenginsen hayatta olmanın bir anlamı vardır. yoksulluk sorun falan değildir. hayattır yoksulluk. zengin olmanın bir yolu varsa, yoksul olmanın binlerce yolu vardır.
    (bkz: john berger)
  • doğrudur, bununla ilgili bir sürü de yazı vardır. ama ben burada tepki gösterenleri anlamadım; dinler zaten dünya nimetlerinden uzak durmayı, bir lokma bir hırkayı öğütler. sizin için fakirlik din bağlantısı niye bu kadar rahatsız edici bir şey oldu acabee aktrol kardeşler??
  • din fakirlerin zenginliğidir elllam.
    ellerinden alınmayan hatta onlara layık görülen en büyük zenginliktir.
    zenginlerin malı gibi hesabı kitabı da yoktur. kimsenin ellerinden alacağı korkusu yoktur. elle tutulmaz ,vergisi yoktur, vasiyet etmesi kolaydır. öbür dünyada hesabı sorulacak şey de din değil, bireyin kendi hareketleridir. doğru yaşarlarsa bu konuda da bir sıkıntı yoktur !

bu zenginliğe en çok ihtiyaç duyan kişiler de fakirlerdir. sığınacakları güvenebilecekleri ve kendilerini teselli edebilecekleri başka bir şeyleri yoktur.
    gerçek anlamda zengin olmak istediklerinde sermayeye göz koymamaları için, ayaklanmamaları için '' aga bu bi sınav, öbür dünyada kralsın'' sözü devreye girer.

sonuç itibari ile dünyada zenginler kadar fakirlere de ihtiyaç vardır. nitekim bunun ile ilgili " sen ağa ben ağa koyunları kim sağa " demiş konfüçyüs. herkesin zengin olduğu yerde herkes fakirdir. fakire para vereceğine umut vermekte maliyetsizdir.

sistemleri yapanlar ve koruyanlar bu dengeleri gözeterek hareket ettikleri için bunun ile ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır. hic bir tedbir almasalar bile ellerinde " din " adında güçlü bir silah vardır.
    bütün bunlar bir yana, fakirlerin ayaklandiklarinda zengin olacaklarına dair kayda değer bir garanti de yoktur. zengin olsalar bile bunu yönetmek hüner ister. çünkü dünyada idare etmesi en zor şeyler; zenglik ve zekâdır. fakirlik ise çaba gerektirmez.
    '' karnımız tok sırtımız pek rahatımızı bozmayalım '' madundadırlar.
hesabın var mı? giriş yap