• hoimar von dithfurth'un kitaplarının türkçedeki adıdır.
    toplam 6 cilttir.
    ilk cildi bing bangdan başlar. 3-4. ciltte alt beyin-orta beyin incelemelerine ayrılmıştır. ki en ilginç bulduğum, altını en çok çizdiğim, en çok not aldığım ciltler bunlar oldu. 5.cilt uzun uzun güneşten söz eder, en az ilginç bulduğum cilt budur.
    içeriği klasik bilim kitapları gibi yalnız bilgi vermez, okuyucuya konuyla ilgili bir kavrayış verir.
    veysel atayman gibi önemli bir entellektüelin çevirisidir( bazı ufak tefek yanlışlar, bazı gereğinden uzun cümleleri göz ardı edebiliriz)
    1200sayfada bing bangden insanın oluşumunu anlamak kolay değildir, bu açıdan bütünlüklü bir eserdir, merak eden okumalıdır.
    cumhuriyet kitabevinin orijinal almanca isimleriyle tek tek çıkardığı versiyonuna da rastlayabilirsiniz, şaşırmayınız.
  • hoimar von ditfurth'un evrimin evrenin bilinçli karar alma süreci olduğunu ve bu nedenle belki heryerde aranan yaratıcının kendisi "evolution as creation" olduğunu örnekleriyle anlattığı ve bu süreçte tanrının varsa bile ancak part-time görevde olabileceğini savunan kapsamlı eseri. türkçede alan yayınlarından 6 cilt olarak yayımlanmıştır.
  • what we believe but cannot prove ile simultane okunduğunda ayrı bir tat vermektedir.
  • üçüncü kitabını on üç sene önceki zehir gibi çalışan - en azından bugünküne nispetle - kafamla anlamakta zorlandığım için bırakmıştım. bi de o sıralarda biraz kaba bi materyalizme meylettiğim için bana ters gelmişti. şimdi tekrar başladım ama patatese dönmüş bi kafa yüzünden zor anlayarak okuyabiliyorum. olsun, yine de bi şeyler kazanmıyor değilim.

neyse sadede gelelim, demem o ki ilk iki kitaptan sonra biraz zorlaşıyor ama o ilk iki kitap yağ gibi akan ve çok da kolay anlaşılan harikulade eserler. okuyun n'olur, benim hayat konusunda fikirlerimin temelini inşa eden kitaplardır onlar. yazılanları kabul etmeseniz bile okuyun.

çocuğum olursa çocuk kalbi'nden önce bunu okutacağım (gerçi çocuk kalbi'ni okutacak değilim zaten), hatta uyumadan önce masal niyetine bu kitabı okuyacağım kendisine.

ya da öğrencilerime okuma zorunluluğu mu getirsem. fen hocası olacağız ya.. ama atılırım okuldan sonra eminim. bizim hoca bize dinsizliği empoze ediyor diye müdüre şikayet eder beni veletler..
  • orijinalinde her biri 2'şer ciltlik 3 kitabın birleşiminden mürekkeptir bu eser:

1. başlangıçta hidrojen vardı: (bkz: im anfang war der wasserstoff)
    2. bilinç gökten düşmedi: (bkz: der geist fiel nicht vom himmel)
    3. biz evrenin çocukları: (bkz: wir kinder des weltalls)
  • varoluşla ilgili herşeyin natural olduğunu ,hiçbirşeyin doğaüstü olmadığını harika bir anlatımla okuyucuya kanıtlayan kitaptır.
  • biraz eski bir eser olmasına rağmen olayın gidişatını "adım adım" incelemesi açısından çok başarılı bulduğum kitap. henüz seriyi tamamlamadım ama gerçekten sürecin kendisi hakkında ilgi uyandırıcı ve sürükleyici bir anlatımı var. ilk cümlemde eski olmasından dem vurmamın nedeni, şu an itibariyle bilim adamlarınca değiştirilmiş ya da kabul görmeyen bazı tezlere de kitapta yer vermiş olmasından geliyor (örn. miller deneyi). ancak yazarın üslubu yeteri kadar septik olduğundan bu konu pek rahatsız etmedi şahsen beni. ne de olsa yazar bu kitabı yazarken o bilgiler o kadar net değildi.

tekrar etmek istiyorum, big bang'den bu yana yıldızların-evrenin-dünyanın oluşumundan ilk kimyasal bileşiklerin hangi tepkimeleri yaparak nerelerde ne şekilde birleşerek neleri meydana getirdiğine kadar hatta insan bilincinin oluşumuna kadar izlediği "basamak basamak" anlatım şekli nedeniyle çok vizyon açıcı bir seri. tavsiye bile ederim. ettim gitti.
  • cok basarili varolush inceleyen kitap
    bugune kadar ortaya atilmish tum varolush tezlerini icerir
  • bir kitap, en fazla ne kadarlık bir zaman dilimini kapsayabilir? 100 yıl, 500 yıl, 1000 yıl? bu kitap, evrenin doğduğu ilk ‘an’dan bu zamana kadar geçen, insan aklının kavramakta zorlanabileceği kadar geniş bir zaman dilimini; 14 milyar yılı kapsıyor.

alan yayıncılık'tan çıkan ‘dinozorların sessiz gecesi’ toplam 6 kitaplık bir dizi. ilk kitapta evrenin doğuşu yani ‘big bang’ ile başlayan akış, 4,5 milyar yıl önce dünyanın doğuşunu takip ediyor ve 3,8 milyar yıl önce ortaya çıkan tek hücreli ilkel canlılığa kadar sürüyor. ikinci kitap 750 milyon yıl önce oluşan çok hücreli yaşam ve sonrasında bilincin ortaya çıkışına kadar uzanan kesintisiz değişimi ele alıyor. 3. ve 4. kitaplarda zeka ve insan beyninin evrimsel süreçteki gelişimi inceleniyor. 5 ve 6’da ise bazı bilimsel fenomenlerin incelenmesiyle birlikte insan varoluşunda felsefik bir zirveye ulaşılıyor.

ditfurth, almanyalı bir nöroloji profesörü. hayatı boyunca popüler bilim alanında yaptığı çalışmalarla tanınıyor. kendisi bilimi anlaşılmaz sayı ve denklemlerin boyunduruğundan kurtarıp, toplumun genel bilgi seviyesiyle, bilimin geldiği nokta arasında bulunan geniş boşluğu kurduğu sağlam köprülerle doldurmak konusunda usta bir isim.

bu kitap dizisi; seni, beni ve bizleri var eden milyarlarca yıllık süreçlerin düşe kalka ilerleyen evrimsel gelişimindeki tüm köşe taşlarını, kırılma noktalarını içeren, ağır bilimsel tanımlarla okuyucuyu sıkmadan, konuyu eşsiz sürükleyicilikte anlatabilen bir varoluş incelemesi. en önemlisi de; tüm bilimsel gerçekleri ortaya çıkaran temel dürtünün merak duygusu olduğunun bilinciyle, bilimsel yöntemin işleyişine dair temel argümanları kitabın akışı içerisinde okuyucuda oluşan bilgi merakı ve öğrenme heyecanı ile kazandırıyor oluşu. kim içinde yaşadığımız uçsuz bucaksız evrenin, küçük mavi nokta dünyamızın ve varoluşumuzun arkasında yatan bilimsel gerçekleri anlayabilmeyi istemez ki?

üniversitenin ilk yıllarında genç bir fizik öğrencisiyken denk geldiğim ve adeta içerek okuduğum harika bir kitap dizisidir ‘dinozorların sessiz gecesi.’ evreni, hayatı ve varoluşu anlama noktasında edindiğim kavrayışa en çok katkısı olan, kitaplığımın gözüm gibi baktığım en nadide eserlerinden biridir. mutlaka edinin. seriyi elinize aldığınızda başlayacak olan muhteşem bir bilimsel/tarihsel/varoluşsal serüvene hazırlanın.

------
    ilgilenenler için, bu ve bunun gibi kitap, belgesel, görsel sanatlar alanındaki değerli eserlere tavsiye niteliğinde yer verdiğim şu sayfayı inceleyebilirsiniz: https://www.instagram.com/ovekakitap/
  • tüm ilk ve orta dereceli okullarda okunması zorunlu kitaplar listesine alındığı gün dert üstü murad üstü bi ülke olacağız. o günü biz göremeyeceğiz, bu gidişle torunlarımız da biraz zor görecekler herhalde.
hesabın var mı? giriş yap