• çok da beğenmediğim dizidir. vakit öldürmek için izlenebilir kategorisinde benim için.

nedense bu kadar hızlı konuşma, cümle-espri kalabalığı bana rahmetli nejat uygur komedisini anımsattığı için çok ısınamadım diziye.
  • popülaritesinin , the hitchhiker's guide to the galaxy'e nazaran çok daha az olmasını anlayamadığım douglas adams eseri.

kitap tam bir adams klasiği olarak , ciddi bir şekilde ilerleyen olay akışının en beklenmedik yerlerine sıkıştırılan sürpriz bir paragraf ya da diyalogla okuyucuya kahkaha attıracak şekilde kurgulanmış. öte yandan adams'ın hayat görüşüne dair bolca bilgi barındırmasıyla da the salmon of doubtın gelişini müjdelemiş sanki.

--- spoiler ---

electric monk'un amacı, cambridge'deki yemek, gordon'ın hayaletçilik oynamaya çalışması, dirk ve richard'ın schrödinger'in kedisi üzerine olan diyalogları ahahaahahah
    --- spoiler ---
  • ılk sezonu mukemmel, ikincin sezonu orta halli dizi. ılk sezonda her sey cok iyi islenmis, konu, senaryo muazzam.
    ıkinci sezon hikayesi biraz fazla absurd kalmis. geride kalmis guzel netflix dizilerinden bir tanesi.
  • douglas adams'ın kitabıdır. dirk gently karakteri ruhun uzun karanlık çay saati kitabının da baş karakteridir.
    dizi versiyonu ise bu kitaplarla çok bağlantılı değildir. dirk gently karakterinden esinlenilmiş bambaşka bir profil ve senaryo yazılmıştır. dizisini izlemeden önce kitabı okuyayım diyorsanız, buna gerek yok.
    dizisinde kitaplara ufak göndermeler vardır. absürdlüğüyle güzel ve eğlenceli bir dizidir.

--- spoiler ---

2. sezonda köpeğin ismi agrajag. otostopçunun galaksi rehberinde her reenkarne olmuş halinde arthur dent tarafından öldürülen yaratıktır.

--- spoiler ---
  • ikinci sezonu ilkinin yanında hafif sönük kalmış ama yine de üçüncüsü çekilseydi iyi olurdu dedirtmiş dizidir.
  • sabah sabah aklıma geldi bak. gelmiş geçmiş en iyi diziler içerisinde ilk 5’e çok rahat gireceğini düşündüğüm dizi. baştan izlemeyi düşünüyorum.
  • diyaloglara dayalı, çok başarılı bir diziydi.

kitaptan epey bağımsız bir uyarlama. çok daha iyi olmuş, kitap; hem konu, atmosfer, öykünün geçtiği zaman babında eskimişti hem de - bilmiyorum belki çeviridendir, sarmal mı kabalcı mı ne benim okuduğum - fazlasıyla savruktu. dizi cidden daha “bütüncül” olmuş.
  • ilk iki bölümde 'ne seyrediyorum ben ya' diye düşündürüp 2 günde iki sezonu bitirmenizi sağlayan dizi. ilk sezonu daha iyi olmakla beraber iki sezonu da çılgın karakterler ve absürd esprilerle dolu. 3. sezonu çekilmiyorsa gerçekten büyük ayıp ve kayıp.
  • bence netflix'in en iyi dizilerinden bir tanesi.

karakterler, hikaye, oyuncular her şey mükemmel olmasına rağmen neden tutmadığını anlamak çok güç. keşfettikten sonra neredeyse bütün tanıdıklarıma izlettim ve acayip beğendiler ama gelin görün ki vasat dizilerin rekorlar kırdığı netflix'te kendine yer bulamadı.
  • dizi boşluğundan kendisini ikinci kez bitirdim bugün. şu dizideki beyin, aksiyon, karakter yaratımı, olay akışı hakikaten aklıma gelen hiçbir dizide yok. koca koca hareketler ve olağanca absürt şey nasıl oluyor da göze batmıyor ve oldukça mantıklı bir hal alıyor anlamadım ama oluyor. bir daha yazar hesabı açacak olsam, nick olarak esinlenip kullanabileceğim kavram ve isimlerin bu denli çok olması bile farklı bir yapım olmasını sağlıyor dizinin. keşke hiç bitmeseydi veya her şey böyle askıdayken bitmeseydi.
hesabın var mı? giriş yap