şükela:  tümü | bugün
 • avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkeleridir. bir kısmı ab'ye girmiş, diğerleri entegrasyon sürecindedir. işsizlik, reformlar, bürokrasi, eski doğu blokundan miras kalan eski teknolojileri ile verimli çalışmayan fabrikaları ve bunların özelleştirme çabaları ülkelerin entegrasyonda en çok zorlandıkları konulardır.

  bunlardan ab'ye üyesi olanlar; yeni avrupa veya genç avrupa olarak da adlandırılmaktadırlar.

  (bkz: estonya)
  (bkz: litvanya)
  (bkz: letonya)
  (bkz: polonya)
  (bkz: slovenya)
 • 1989'dan önce avrupa'daki tüm sosyalist ülkelerin üzerinde yayıldığı alan kabul edilirken, günümüzde yalnızca rusya, beyaz rusya ve ukrayna'nın topraklarının yayıldığı bölge olarak kabul edilir, kimi zamanlar bu 3 ülkeye moldova ve romanya'nın da eklendiği olur.
 • önce alman sonra rus işgaline uğrayıp demir perde kelimesiyle eş anlama gelen, bu günlerde avrupa birliği'nin koruması altında iran ve rusya'ya karşı amerikan nükleerleri'nin yerleştirilip piyon yapılmak istendiği stratejik coğrafya
 • roma imparatorlugunda emeklemeye başlayan doğu avrupa, adımlarını soğuk savaş döneminde atmış, günümüzde ise kendini göz kamaştırıcı bir şekilde geliştirerek sırıkla atlamaya kadar varan entrikalara ön ayaklık etmektedir. halay başı olursa voltranı tamamlayacaktır, hayırlısıyla.
 • bugünkü haritası kabaca josef stalin tarafından çizilmiştir.
 • pop kültürüne kurban olduğum coğrafya. özellikle de konu bakımından cinsellik, komedi, trajedi, tekrar bol bol cinsellik ve alkol içerikli garip elektronik-pop müziğin dalga dalga tüm dünyaya yayılmasının merkez noktasıdır. bir azis olsun, dan balan olsun, inna olsun ve diğer nice garip arkadaşımız olsun hayatın her anına renk katıyor.

  (bkz: epic sax guy)
 • sonunu ayyaş, esrarkeş ve her yeri açık hava kerhanesi haline getiren yeni nesli tarafından getirilecek yer. yani bu lafı söyleyen de 19 yaşında olan benim ha!.
 • bu yaz için bir aylık interrail bileti alarak, yakın bir arkadaşımla birlikte keşfetmek istediğim güzellik. planımda şu haritadan da görülebileceği gibi, istanbul > bükreş > cluj > belgrad > saraybosna > mostar > split*** > zagreb > ljubljana > budapeşte > bratislava > prag > krakow > varşova şeklinde devam etmek var; fakat ne olacağını elbette zaman gösterecek.

  --- sözlükçülere not ---
  aslında bu haritaya bakarak güzergahımız civarında olan bazı alternatif çeşitli şehirleri tavsiye edecek suser'lar da çok sevindirir beni. müze gezmeyi, tarihi yerleri görmeyi ikimiz de pek sevmiyoruz; o yüzden ana amacın eğlenmek olduğunu söyleyebiliriz. bu noktada "şurada şu şehri de tavsiye ederim, şu gece kulübüne uğramamazlık yapmayın" gibisinden tavsiyelere çok açığım.
  --- sözlükçülere not ---

  ben bir kez tek başıma interrail yaparak batı avrupa'yı gezebilmiştim. doğu avrupa'yı görmek o zamandan kalma bir hayal benim için... umarım gerçekleştirebilirim.
 • amerikan sinemasının gıcık olduğunu düşündüğüm ülkeler. tehlike turizmi şeklinde çıkan korku filmi furyasında ülkenin komple ipsiz sapsız tiplerden oluştuğu izlenimi veriliyor. hep bizim imajımız zedelenecek değil ya, biraz da onlar düşünsün.

  (bkz: chernobyl diaries)
  (bkz: hostel)
  (bkz: i'll spit on your grave 2)
  (bkz: taken)
 • haftasonu kacamaklari icin ideal istikamet. yakin ve ucuzdur.