• bilet alabilmek için aylarca uykusuz kalıp almaktan vazgeçtiğim tren yolculuğu güzergahının ismi.
  • ne kadar ılık ve bitli tip varsa tutturmuşlar bir ekspres, tarihini sorsan ne o carrefour ekspres mi diyecek insanlar.
  • evet güzel, farklı bir deneyim.
    nisan'ın sonunda gitmeme rağmen kars'ta dondum dondum. ki eskişehirde yaşayan biri olarak bunu söylüyorum.
    fazla abartılmış bir aktivite veya ben çok beklenti içine girmiş de olabilirim. o nedenle hayal kırıklığı.
    kesinlikle kafa dengi biriyle gidin he yoksa da asla biri olsun diye yanınızda götürmeyin birini, tek gidin daha mantıklı.
  • kars merkezden bildiriyorum. doğu ekspresi gidiş dönüş bileti aldık. ankara’dan çarşamba günü 17:30 da bindik. söylendiği gibi 25 saatte değil 29 saatte geldik. 4 kişi örtülü kuşet bilet aldık. şimdi yatak var diye sakın rakat gelecez diye düşünmeyin.kıç kadar oda. 2 kişi 4 kişilik bilet alın. öyle biraz daha rahat edersiniz. bu arada biz turistik trenle gelmedik. o daha rahatmış. tabi orda fiyat 4 kat daha pahalı. gezecek 2 yer var. biri ani harabeleri. 1 saat fazlasıyla yeter. diğeri çıldır gölü. yemek yerseniz 1 saat yemezseniz yarım saate işiniz biter. buralara gitmek için mantıklı hareket taksiyle anlaşıp öyle gezmek. kişi başı ücret alıyorlar. 75 tl. gittiğiniz yerlerde zaman kotası yok. taksici siz ne zaman gidelim derseniz o zaman gidiyor. merkezde de kale falan var ama sıradan biyer. şimdi biz dönüşü de tren olarak aldığımız için pişmanız. uçak bileti baktık. çok pahalı. size tavsiyem dönüş içim önceden uçak bileti alın. hatta benim tavsiyem gelmeyin. diyelim ki geleceksiniz o zaman bahar aylarında gelin. ben bin pişmanım. ayrıca sik kafalı blogger beyinsizlerine aldanmayın. dedikleri gibi değil. trende wcler iğrenç. millet sıçmayı bırak işemeyi bilmiyor. wcye giremedim. içime sıçtım bildiğin.
  • birkaç gün önce gezimi bitirdim. biletler gece 2.08 gibi açılıyor. bir dakika sonra bitiyor. tavsiyem turistik trenle gidin normalle dönün. dört kişilik kapatacaksanız aldığınız diğer kişileri indirimli almayın sakın. yoksa yolda başkasını alıyorlarmış. yoldayken görevliyle birileri bu yüzden sorun yaşadı. erzincan ve erzurumda yaklaşık üçer saatlik mola veriyor(turistik) mola verdiği yerlerde tur programları oluyor. 30-40lira arası değişiyor. katılmanızı öneririm kısa sürede çok yere gidiyorsunuz. yürüme mesafesinde olmayan yerlere. zaten tren öyle bir yerde mola veriyor ki yürümek zor. yanınıza mutlaka su ısıtıcı alın. biz kahve makinesi alıp onunla idare ettik. hazır çorba,noddle,konserve ürünler vs getirin. yol uzun acıkıyor insan. ama lütfen sucuklu yumurta yapmayın çok kötü kokuyor ckfkfk. kars için bir gün yeterli oluyor. akşam kafkas gösterileri,aşık atışmaları olan bir sürü mekanlar var. en popüler mekanlardan biri kaz menü için 140 lira gibi dehşet bir fiyat söyledi. zaten çoğu yerleri tur şirketleri dolduruyor. tren de aynı şekilde. yaş ortalaması özellikle turistlikte 50
  • 13 mart 2020 tarihli ankara-kars 2 kişilik bileti olup da devretmek isteyen yazarları mesaj kutuma bekliyorum.
  • şöyle sevgilinle şarap yudumlarken ankara erzurum arası kar yağışını izlemek hayal gibi. merak ettiğim hede
  • instagram sayesinde çok iş yapmakta. instagram olmasaydı kimse yüzüne bakmazdı.
  • bir süre önce yapmak istediğim seyahatti. daha sonra acentelerin işgüzarlığı ve giden yolcuların instaya attıkları kurgu ortamlar sonucunda soğudum seyahat. şöyle samimi bir arkadaşla ne huzur verirdi. bir süre teknolojiden uzaklaşmak, zamanının daha yavaş akacağı anlarda karla örtülü dağları seyretmek, fonda da sakin çalan bir müzik, belki bir kahve veya çay eşliğinde... sanırım hala planlıyorum.
  • kars bu ekspres sayesinde ciddi bir kalkınma fırsatı yakalamıştır. kullanıp kullanmamak şehrin kendi inisiyatifinde olmakla birlikte aralık ayında deneyimlediğim doğu ekspresi seyahatinde gördüm ki bu fırsatı güzel kullanıyor. ekspresin yeni hizmete giren turistik doğu ekspresiversiyonu ise erzurum erzincan ve iliç'te üçer saat mola vermektedir ki bu durum bir tren dolusu gezginin 3 saat boyunca o bölgede gezmesi yemesi içmesi demek. erzurum büyükşehir bunu hissetmez belki ama erzincan ve iliç için bu büyük bir nimet. erzincan molasında bizimle aynı trenden inen teyzelerin kilo kilo tulum peyniri almalarına bizzat şahit olduk.
hesabın var mı? giriş yap