şükela:  tümü | bugün
 • devletin cocuk yardımı 2 gunluk sut parasını karsılamazken mutlak surette yapılmasında faide olan etkinlik

  vazektomi en kesin cozumlerden biridir...
 • zevk törpüsü uygulamalar silsilesinin ilk halkası...
 • bebek kontrol! bebek kontrol!
  çok harika. bundan sonra bebek ve doğum kontrolleri kuleden tek merkezden yapılmalı.
  (bkz: gebelik/@ibisile)
 • olsaydı, olmazdık...
 • 1930'larda meksika cangılında bitkiler üstüne araştırmalar yapan kimyager russell marker'ın keşfiyle başladı doğum kontrol hapının hikayesi. yabani meksika yamı "cabeza de negro", hipofiz bezinin yumurtalıklara yumurta göndermesini engelleyen hormon düzenleyicisi progestoren içeriyordu. bu dönemde progesteron düşüklere karşı kullanılıyordu fakat üretilmesi zor ve pahalıydı. marker meksika'da laboratuvar kurup çok daha ucuza progesteron üretmeye başladı.
  1940'larda, margaret sanger'in de teşvikiyle ağızdan alınan hap çalışmaları başladı. kimyager gregory pincus 1958'de porto rico'da 1.308 gönüllüde yeni ürününü denedi. dinsel muhalefete karşın çalışmalar sürdürüldü ve 1960'ta ağızdan alınan ilk doğum kontrol hapı "enovid" abd'de piyasaya çıkarıldı. 1961'de hap yarım milyon, ertesi yıl iki katı satmıştı.
  aile planlamalarınca, halkın "çarşamba perşembe hapı" dediği, daha güvenli ve yan etkileri azaltılmışını üretme çabası hala süren doğum kontrol hapından daha fazla tercih edilen yöntem "spiral"dir. 1928'de alman doktor ernst grafenberg'in ilk gümüş lupu yapmasından sonra geliştirilmiştir. fakat tıbbın, ortaçağlardan beri kullanılan, rahim içine yerleştirilen düzeneklerin nasıl işe yaradığını anlaması 1970'lerde olmuştur. kabul edilen kurama göre, rahme yerleştirilen maddeye karşı harekete geçen akyuvarların ürettiği interferon spermleri öldürmektedir.
 • - doktorcuğum hamileliği önlemenin en basit ve garantili çaresi nedir ayol?
  - çok kolay, bir bardak su.
  - inanamıyorum, sahi mi?
  - kesinlikle, bir bardak sudan hamile kalan hiç görmedim, duymadım.
 • uygulayanların daha eğitimli, bilinçli insanlar olduğunu hesaba katarsak belki de evrimin bug'ı olduğu söylenebilir. kim bilir...
hesabın var mı? giriş yap