• iki saat önce eczaneden vitamin alırken benden önceki müşteri bundan aldı. hatta sanırım markası yasmin'miş. sonra ücretini sordu. eczacı'nın cevabı ile bir an ben bile kafamı döndürüp baktım :

25 lira. ( yazı ile yirmibeş ).

şaka mı bu. bu ülkede doğum kontrol hapının kutusu 25 lira ve kimse önemsemiyor bu durumu öyle mi. nedir bu, devletin 3 çocuk politikası sonucu ortaya çıkan bir durum mu. lan bu hapın en kralı bir çok avrupa ülkesinde bedava ( evet lan bedava) ya dağıtılır.

ve satış fiyatları da bedava'ya yakındır. sıkı sıkı denetlenir her ama her kadının kolayca sahip olacağı bir fiyatta olması için.

ben bu ülkeyi anlayamıyorum ya. cidden.

edit: avrupa'da doğum kontrol ilaçları burdakine yakın fiyattadır ve bedava değildir iddiasındaki bazı çokbilmişler için gelsin ( bu çokbilmişler yeni moda sözlükte. ne yazsan zıplıyorlar o öyle değil diye.)

'of the twenty seven eu member states, eighteen include contraceptives in their public health insurance package as a means to prevent pregnancy without there having to be an underlying health condition. those states either fully or partially subsidize some hormonal contraceptive methods for all women, for low-income women, or for women under a certain age. '

kaldı ki bir devletin vatandaşı olan kadınlara ulaşabilecekleri doğum kontrol yöntemlerini sunmaması insan hakkı ihlalidir. ben demiyorum bak adamlar diyor anaaa öyle insan hakkı mı olur diyecekler için gelsin:

'ınternational human rights law requires states to provide women with access to a full range of sexual and reproductive health services, which includes making acceptable and affordable contraceptive methods available. ıt also includes providing sufficient and appropriate information on those methods. these obligations are grounded in numerous internationally recognized human rights, including the rights to equality and nondiscrimination, the right to privacy, the right to decide the number and spacing of children, and the right to health'

---------------- --------------` * kamu spotu ----------------------------------------------------------

lösev candır. lösev can'a can katar, can kurtarmak için çalışır. lösev'in canları için savaşan çocuklar ve uğruna canlarını bir an bile düşünmeden verebilecekleri çocuk larını kurtarmak için çırpınan aile lere destek olmak dışında herhangi bir amacı yoktur.

hiç bir çıkar ve kar gözetmeksizin ve karşılık beklemeksizin el kadar çocukların `can ları kurtulsun diye çırpınan bir yardım kuruluşunun tamamen bağışlarla yaptırmakta olduğu hastanesine ama benim doktorlarımı çalacaklaaaar / ' istesem kralını yaparım. ihtiyaç yok ki. olsa yaparım. valla billa yaparım lan ' * gibi komik bahanelerle ruhsat vermemek, meydan okumak en basitinden ayıp tır. günah tır.

2015 yılında kıytırık kamu spot larını durdurarak bir iş başardıklarını sananlar her zaman utanmaya mahkumdur.

bu kent bitecek. hizmete girecek ve can ların kurtulmasını sağlayacak. birilerinin işine gelse de gelmese de.

--- ---------------------------------------kamu spotu -----------------------------------------------------------------------
  • adet döneminde kadınların daha rahat, daha az sancılı adet görmelerini sağlayan haplardır. bu hapları kullanmak için illa bir sevgilinizin ya da jigolonuzun olması gerekmez.

edit: yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına, öncelikle erkek bir yazar olduğumu belirteyim. ikincisi de okumak cehaleti alır, deneyin.*

edit 2: bazı arkadaşlar ayar vermeye çalışıyor. neymiş, "okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır" falan. amk, baki kalsa keşke. yani en azından eşek gibi düşünebilseydiniz. eminim eşek bile bir kadının çantasında doğum kontrol hapının olmasını doğal karşılar. siz insan olarak direkt "orospu" gözüyle bakıyorsunuz o kadınlara ama üzgünüm. maalesef o kadınların çok azı düşündüğünüz şekilde.
  • kendisini, tedavi amaçlı da kullanılan bir doğum kontrol yöntemi * olarak bilirdim lakin işin aslı öyle değilmiş; dikkat çekmeye çalışmak gibi yan etkileri varmış, sadece türk kızına dokunurmuş da ecnebilere bir şey yapmazmış, kezban dedektörüymüş, "hayvanlar gibi sevişiyorum" diyemeyenlerin "tedavi için kullanıyorum" diye yalan söylediğiymiş bir de.

madem bu konuda yorum yapmak için bazı kriterler var, onları sağladığımı beyan edeyim ki ciddiye alınayım ben de. hayvanlar gibi sevişiyorum ben. şu an kullanmasam da, sırf bu nedenle almıştım vakti zamanında. uzunca bir süre ecnebiler arasında (bir avrupa ülkesinde, dünyanın dört bir yanından insanlarla bir arada) yaşadığıma göre de bu konu hakkında yorum yapabileceğimi düşünüyorum.

ah be güzelim, ah be tatlım, ah be yavrum; sen kaç tane ecnebi kadınla konuştun bu hap hakkında? kaç tanesi ile kullandığı doğum kontrol hapının yan etkilerini konuşacak kadar yakındın? kaç tanesi sana bu hapın hem kendileri, hem tanıdıkları diğer kadınlar üzerindeki etkilerini uzun uzun anlattı? valla inanmazsın, ben yüz tanesiyle falan konuşmuşumdur, hepsi de bana tanıdıkları bildikleri onlarca kadının hapla ilgili düşüncelerini anlatmıştır. yani diyorum ki, örnek grubum gayet de geniş ve hatta senin bu konuda yanıldığını bile iddia ediyorum.

şöyle ki; ecnebi kadınlarda da durum farklı değil. aynen türk kadınında olduğu gibi; bu hap kimilerini neredeyse hiç etkilemezken, kimilerinin hormon dengesini alt üst edebiliyor. türk kadını, bunu bu başlığa taşıyor ya da seni samimi bulup sana anlatıyor diye, bütün türk kadınları "aman da aman yan etki" diye ağlıyor değil. ecnebiler bunu seninle paylaşmıyor diye bütün ecnebi kadınlar hapları leblebi gibi yutuyor da değil. burada bir anlaşalım bence.

dikkat çekmeye çalışmak gibi bir yan etkisi var mıdır bilemeyeceğim ama sözlükte dikkat çekmek için doğum kontrol hapı başlığına yazılmasına gerek olmadığını bilecek kadar uzun süredir buralardayım ben. hoop sen, bakma yazar olduğum tarihe, entry sayıma falan; ilk nickim bu değil bak, yıllardır öyle kendi halimde takılıyorum buralarda. ne diyorduk; bir kadın için dikkat çekmek ve sözlük mü? random gülerim ben buna; ajhsajgshasgh. random da dediğimize ve güldüğümüze göre devam; eğer ki amın varsa ve nefes alıyorsan istemeden dikkat çekiyorsun ki sözlükte zaten, hayır ne gerek var doğum kontrol hapından bahsetmeye? sakın bana deme ki, buraya yazarak kadın olduğunu belli ediyor. bunun anlaşılabileceği onlarca başlık var zaten. ya ben iş görüşmesinde tacize uğradığımı ve bu tacizin sadece ama sadece beni aynı isimli ve bekledikleri bir başka kişi ile karıştırdıkları için olduğunu yazıyorum, o entry üzerinden gelen mesajla taciz ediyor ay pardon dikkat gösteriyor, ilgileniyor falan adam. sen ne diyorsun?

kezban dedektörlüğü konusunda da başta söylediğim "hayvanlar gibi sevişiyorum." cümlesi nedeniyle açıklama yapmış kadar olduğumu varsayıyorum. sanırım artık doğum kontrol hapı ile ilgili düşüncelerimi söyleyebilirim. tabii bu arada olur da unuttuğum başka kriterler de varsa sağlamam gereken, bir zahmet mesaj kutumu yeşillendiriverin de * ben de "edit: kriter 5" diyerekten ekleyivereyim onu entariye *. işte o büyük an geldi ve doğum kontrol hapı ile ilgili yorum yapıyorum ey sözlükçü, hazır mısın?

ben bir kez kullandım doğum kontrol haplarını ve tedavi amaçlı değildi. zaten kendisi ile birlikteliğimiz birkaç gün sürdü ve sonunda gürültülü bir şekilde ayrılmak zorunda kaldık. başta da söyledim ya zaten, hayvanlar gibi sevişiyorum diye. bir zaman boyunca uzun süreli ilişkilerim olmadı, sevgilim olmadığı dönemlerde de ben diyeyim bir siz diyin beş fakbadim falan oldu. malum hayvanlar gibi sevişiyorum ya canım, işte ondan. şimdi bu kadar farklı kişi ile hayvanlar gibi sevişen birisi ya da tek gecelik ilişkiler yaşayan herhangi birisi, sizce doğum kontrol hapı alsa bile prezervatif kullanmamalı mı? benim bildiğim prezervatif sadece doğum kontrol amaçlı kullanılmıyor, değil mi sözlükçü?

işte burada da yarı kriter sayılabilecek, prezervatifin sadece er kişinin aldığı zevki azalttığını iddia ettiğimiz yanılgısı giriyor devreye. hemen onu da açıklayayım hayvanlar gibi sevişen bir kadın olarak. canım benim, eğer ki tek gecelik bir ilişki yaşıyorsan ve er kişinin prezervatif kullanmasını istiyorsan "ya ben hiç zevk alamıyorum ki ama öyle:((", "sen şimdi ben zevk almayayım mı istiyorsun yani:((", "niye doğum kontrol hapı kullanmıyorsun ki ya, yazık değil mi bana:((" vb serzenişleri duyman gayet sıradan oluyor. üstelik bunu, doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen prezervatif konusunda ısrar eden kadınlar da duyuyor, hem türkü hem ecnebisi.

ben hayvanlar gibi sevişen ve o fakbadi senin bu fakbadi gezen biri olduğum (ve bütün fakbadilerimin de benim gibi o fakbadi senin bu fakbadi benim gezen insanlar olduğunu tahmin ettiğim) ve ayrıca, tek gecelik ilişkilerde fazlasıyla hızlı olduğum (ve tek gecelik ilişkilerimin de aynı şekilde tek gecelik ilişkilerde hızlı olduklarını tahmin ettiğim) için prezervatif kullanmayı * tercih ettim uzun yıllar boyunca. bir gün aşık oldum ve kişisel rekorumu kırdığım uzun bir sevgililik dönemim oldu. işte doğum kontrol hapı ile tanışmam da bu döneme rastladı. zira hayvanlar gibi sevişmeye devam ediyor olsam bile artık sadece tek bir kişiyle sevişiyor ve onun da sadece benimle seviştiğini biliyordum. ikimiz de cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık taşımıyorduk üstelik. sonunda o minik pembe haplar hayatımdaydı.

hapları aldığım ülkede reçetesiz satılmaları yasaktı, üstelik doktorum hormon testi sonrası bana en uygun olanını yazmıştı. ilk iki gün ruh gibi dolaştım, hiçbir şey hissetmiyordum. hem bırakın sevişmeyi, öpüşme fikri bile bana iğrenç geliyordu *. sanırım bütün cinsel isteği alarak doğum kontrolü sağlıyordu bu haplar. üçüncü gün göz kararmaları ve baş dönmeleri başladı. dördüncü gün (hapları kullandığım son gün) sol kolum uyuştu, göz kararması çok daha uzun sürdü. şansıma, yalnız değildim evde. sevgilim hemen doktorumu arayıp sordu, "hemen hapları bıraksın" cevabını aldı. ertesi gün doktorumla görüştük, benim bünyem kaldırmıyormuş işte işin özü.

benim üzerimdeki etkisi bu yönde oldu diye herkeste aynı olacak diye bir kural var mı peki? yok elbette lakin benim de bu etkisini "hayvanlar gibi sevişiyorum" demeden, fakbadilerim ya da tek gecelik ilişkilerim olduğunu ve ecnebi kadınlar üzerinde de bendeki gibi yan etkiler oluşturduğunu belirtmeden anlatabilme özgürlüğüm olmalı sanki? "tabii anlatabilirsin ama biz de yorum yaparız." diyecekleri duyar gibiyim. "güzel kardeşim sen yorum yapmıyorsun ki, karşındakini fikrini söyledi diye etiketliyorsun." diyeyim bari ben de şimdiden.

ha bir de çok rica ediciim onca fakbadi dedim, tek gecelik ilişki yazdım, hayvanlar gibi seviştiğimi belirttim diye saçmalama e mi? mesaj kutumu yeşillendirmeni istediğim konu bunlar değildi, lütfen bak!!! anlaştığımıza göre gidebilirim artık, hadi öbdüm kib byesss.

editasyon: he bak demeyi unutmuşum; o kadar fakbadim var, sürekli de sevişiyorum malum, hah işte bunlar hep mesaj. yani diyorum ki; sevişecek birilerini bulmaya ihtiyacım yok, çevremde çok var onlardan, sözlükten aramama gerek yok. sözlüğü hala, (sana göre belki fazlasıyla salakça ama) "kutsal bilgi kaynağı" varsayıyor ve onun için burada yazıyorum. tabii bir de yazmayı çok seviyorum. yanisi; yapma be gülüm, atma o mesajı.

komik olmadığımı söyleyen kardeşler, ben de zaten siz gülünüz diye yazmıştım hepsini. tüh! neyse ki siz pek komiksiniz de, ben çok güldüm sayenizde.
  • bu hapı 2007 yılının temmuz ayından beri aralıksız olarak kullanıyorum ve bir kere bile "er kişisinin aldığı zevki azaltmasın diye" kullanmadım yemin ederim. hep kendimi düşündüm.

2013 yılında bile hala prezervatifin sadece erkeğin aldığı zevki azalttığını düşünüyorsanız bir arpa boyu yol alamamışız demektir zaten.

hadi geçmiş olsun!
  • çoğu polikistik over ya da hirsutismus gibi rahatsızlıklarda da kullanıldığı için kullananı orospu olarak tanımlamadan 2 hatta 3 kere düşünülmesi gereken ilaçlardır. 3. düşünme mümkünse direkt insanın kimin neyini neresine soktuğunun sadece kendisini ilgilendirdiğiyle ilgili olsun.
  • iki dizin arasinda düşürmeden tutuldugu sürece aspirin de en etkili ve en ucuz dogum kontrol hapi islevi görür.
  • bir sağlık gerekçesi olmadan da doğum kontrolü için kullanılabilen hap. sevgilisi olmayan insanlarla seks yapan kadınlar orospu olmuyor. her sağlıklı insan gibi cinsel ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

ayrıca orospu olmak da ayıp değil. senin yaptığından farklı bir iş yapmıyor. iş gücünü satıyor. orospuluk yapan kadının bunu gizlemesi de ayıp değil. öyle tercih ediyordur. özel hayatın gizliliği diye bir şey var. sen her önüne gelene cv'ni mi veriyorsun?

namussuzluk onun bunun özel hayatına burnunu sokma, yargı verme çabasıdır. sen önüne bak birader. tahminen orada sıvazlaman gereken bir penis var. yoksa niye onun bunun hayatıyla ilgili fantaziler kurasın değil mi?
  • bugun bir eczanede (spesifik olmak gerekirse babamin) super yarici bir diyaloga neden olan ilac. sonradan ogrendigime gore olayimizin kahramani 5 cocuklu ve daha onceden "yav bizim gari surekli hamile galiyo bi care buluver eczaci bey" $ikayetiyle ba$vurmu$ bir ki$iyimi$. babam cozum olarak dogum kontrol hapi onermi$. gerisi $u $ekilde geli$ti.

-eczaci nettin sen ya benim gari gene gebe galdi...
    -hap mi verdiydik size?
    -hee
    -o zaman bi yanli$lik var. her gun alinmami$ demek ki
    -yok be eczaci her gun ictim valla
    -...!?!

tabii adama sonra dogum kontrol hapinin kullanimi konusunda bir seminer vermek zorunda kaldik gulerek. i$in komigi 6. kez babaliga hazirlanan bu adam hepimizden fazla guluyordu.
  • ilişkiden sonra bir tane alınırsa kız, iki tane alınırsa erkek, fitil şeklinde alınırsa, doğacak çocuğu ibne yapan hap.
  • çiftlere istmeden anne-baba olma yusuflamasından kurtarıp keyifli bir boşalma imkanı tanıdığı için özgürleştirici olduğu inkar edilemez. lakin kadında istek öldürme (ki bu sözü bir rus bağyandan duydum) ve vajinada kuruluk yaptığı için birçok kadın tarafından pek tercih edilmemektedir kanımca.

uyarı üzerine edit: prospektüsünde kadında cinsel isteği arttırdığı yazıyormuş. valla ben kadınların yalancısıyım. ama yine de bu şuursuz ithamım için tüm doğum kontrol haplarından özür dilerim...

edit üstüne edit: "evet, cinsel isteği azaltıyor" diyenlerin mesajları açık ara öne geçti. dilemiyorum özür mözür.
hesabın var mı? giriş yap