• limon fiyatlarından haberi olmayan siyaset adamının sözleridir.
  • 'kendi maaşlarıı 1000$ seviyesine düşünce zam yapmak için önerge çıkarmasın da göreyim nur yüzünü' dedirten açıklama.
  • öğretmenler artık limon satmıyor ama atanamayanlar kendini asıyor. siz keyfinize bakmaya devam edin tabi.

tanım: fantastik açıklama
  • ibretlik bir paylaşım olmuştur.

kayıtlara alalım ve bakalım acaba ne kadar tutarlı. son 1 yılda türk lirasının abd doları karşısındaki değer kaybı yüzde 54,61 oldu. kur artışı için kaynakyani kur artışı öyle bahsedildiği gibi az buz değildir, kurdaki artış üç kuruş değildir. öte yandan, üretici ve tüketici enflasyonu endeks tarihinin zirvesinde. tüketici fiyatları yıllık yüzde 15’ten fazla, üretici fiyatları ise yıllık yüzde 25 arttı. tabi üretici ve tüketici fiyat endeksleri arasındaki fark bize daha üretici fiyatlarındaki artışın tüketiciye yansımadığını gösteriyor. dikkat ederseniz kur artışının akaryakıt fiyatları üzerindeki etkisi sabit fiyat uygulaması ile frenleniyor ancak bu da bütçede gelirlerde azalışa yol açıyor. zaten bütçe gideri artıyor. dolayısıyla bütçe açığı da artmış oluyor. tabi kur nedeniyle cari açık artışına değinmiyorum bile.

şimdi bir de mevcut borcun özel sektör tarafının ağır basması olayı var. özel sektörde firmamızın biri geçen sene bu dönem dolar ile kredi çekmiş olsun. 1 milyon dolar çekmiş olsun hatta. dolar kuru 3,5 tl ilken firmamızın borcu haliyle 3,5 milyon tl. şimdi kur 5,5 olunca adam hiçbir şey yapmadığı halde borcu 5,5 milyon tl oluyor. yani 2 milyon tl artmış oluyor. bakın faizi meselesine girmiyorum bile. bu hacimde bir firmanın tabiki döviz geliri vardır ancak bu artışı telafi edecek bir hasılat artışının olması mümkün değil. dolayısıyla adamlar başlıyor ödeme krizine girmeye.

şu an iç talepte ve dış talepte daralma var. yani sadece bizden kaynaklı bir sorun yok. ticaret savaşları, jeopolitik gerilimler vb. konulardan kaynaklı olarak dünya genelinde ticaret durgun. 1. çeyrekte net ihracat kalemi büyümeyi 3,6 puan aşağı çekti. diğer çeyreklerde bu etki büyük ihtimalle aynı yönlü devam edecek. öte yandan, ilk çeyrekte yine stoklarda bir şişme olduğunu gördük. sorarım size stoğu artan adam üretime devam eder mi? yatırım yapar mı? tabiki hayır. ayrıca kredi garanti fonu kapsamında kullanılan krediler için de yapılandırma taleplerinin yoğun şekilde devam ettiğini de ekleyeyim. bu ortamda yatırım artışı beklemek temel ekonomi bilgisine sahip insanlar için oldukça gülünç.

özetle, mesele sadece kur artışıyla sınırlı bir ekonomik sorun değil. mesele türkiye’nin yapısal sorunlarından kaynaklı ekonomisi ve bu sorunlu ekonomik ortama cumhurbaşkanı üzerinden yapılan algı operasyonu. şöyle ifade edeyim. şimdi başlamış bir yalan furyası, döviz hesaplarına el konulacak diye. yahu bu ülkede mafyanın, uyuşturucu satıcılarının hesaplarına müsadere uygulanmadı ki sıradan vatandaşın döviz hesabına el konulsun. ama öyle bir işleniyor ki konu sanki kesin böyle olacak. algı operasyonu ile kastım bu.
  • türkiyenin bastırdığı paralar
    200 tl
    100 tl
    50 tl
    20 tl
    10 tl
    5 tl
    1 tl
    0.5 tl
    0.25tl
    0.10tl
    0.05tl
    toplam 386.90 tl

abd bastırdığı para
    100$=540 tl

bu arada yeni düşen bir haber var: merkez bankası 2013 yılından bu yana karşılıksız tl basıyormuş. iktidarın işine geliyor lakin tl değer kaybediyor. yiyin efendiler yiyin!
  • dolar arttigi icin ulke batmiyor. ulke battigi icin tl deger kaybediyor. amerika nin ve diger bazi ulkelerinin hikayesini imam hatiplerde anlatmiyorlar herhalde, buraya yazayim.

eğlenceyi çok seven bir ağustos böceği varmış. bu ağustos böceği sürekli saz çalar, şarkı söylermiş. tüm gününü bu şekilde geçirirmiş. derken güzel, sıcak günler bitmiş, kış gelmiş. artık havalar çok soğuk ve yağışlıymış. ağustos böceği şarkı söylemez hale gelmiş. soğuktan çok üşüyormuş ve karnıda çok açıkmış. ama hiç yiyeceği yokmuş. çünkü tüm yazı saz çalarak ve şarkı söyleyerek geçirmiş. kış için hiç hazırlık yapmamış. ama o bu şekilde eğlenirken küçük komşusu karınca tüm yazı kış hazırlığı yaparak geçirmiş. ağustos böceği bunu hatırlamış ve aklına karınca komşusundan ödünç istemek gelmiş;

— karınca komşumdan ödünç yiyecek bir şeyler isteyeyim, hem ne var ağustosta tekrar öderim, demiş.

ağustos böceği bu düşünce içerisinde karınca komşusunun kapısına gitmiş. kapıyı çalmış. karınca açmış kapıyı. karşısında açlık ve soğuktan perişan olmuş ağustos böceğini görmüş;

— ne istiyorsun ağustos böceği, demiş.

— karınca kardeş havalar çok soğudu çok üşüyorum, üstelik karnımda çok aç ama yiyecek hiçbir şeyim yok. bana ödünç yiyecek bir şeyler verir misin? söz veriyorum ağustosta borcumu ödeyeceğim sana, demiş ağustos böceği.

karınca;
    — neden yiyecek hiçbir şeyin yok, bütün yaz ne yaptın sen?
    — ağustos böceği çok utanmış, çok mahcup olmuş;
    — şeyyy, ben bütün yaz saz çaldım, şarkı söyledim. kış için hiç hazırlık yapmadım.
    karınca çok sinirlenmiş bu cevabı duyunca;
    — madem öyle tüm yaz saz çalıp, şarkı söyledin şimdide oyna o zaman, demiş karınca ve tak diye kapıyı ağustos böceğinin yüzüne kapatmış.
  • üç kuruş dediği de 1,5 lira son 6 ayda. yüzde 25 devalüasyon olmuş amk.
  • sacmasapan demeç.

bulent turan once kac dolari dovizi var, yakinlarinin kac dolari dovizi onu aciklasin.
  • çok konuşup hiçbir şey söylemeyen bülent turan'ın beyanı. ciddiye almamak, üzerine kafa yormamak gerekir. kendisi ağız ishalidir, çanakkale'nin yüz karasıdır.
hesabın var mı? giriş yap