şükela:  tümü | bugün
 • yag orani fazla olsa da lezzetiyle bas döndüren et cesidi... yurtdisinda ucuz, memlekette pahali... bedava olsun, denemek isteyen herkes denesin!

  edit: ne ilgisi varsa 2007 secimlerinden sonra yeniden dikkat çekip muhtemelen yeniden tekrar tekrar kötülenmis bir entarim bu. yillardir tek basina zamaninin ötesindeki listemi cengaverce savundu durdu. hiç silmeyi düsünmedim. bir gün birilerinin bu yazinin kimseye zorla domuz eti yedirme amaci gütmedigini anlayacagini umdugumdan... bu ülkede insanin sevdigi seylere karsi hissettiklerini özgürce ifade edebilecegine olan inancimdan... hayir, sana giren çikan ne, onu da anlamis degilim ki. kötüle, hepsini kötüle, benim için bir sey degismez. inanir misin, ne senin, ne de benim hayatima en ufak bir yansimasi olmaz. evet, hic silmeyi düsünmedim cünkü her seyden once bu yazi benim için özgürlük diye haykiran bazilarinin ikiyüzlü sahtekarliginin sembolü... yoksa pastirmayi daha cok severim.
 • tadi ve lezeti insan eti gibi oldugu rivayet edilir
 • domuz kadın cinselliğini ve kendini beğenmişliği simgelediğinden şeytanın girdiği kılıklardan biri olarak kabul edilirmiş. eti bu sebepten müslümanlarca haram olabilir diycem ama kesinlikle mantıklı bir açıklama olmadığına inancım sonsuz.
 • domuz, islamın ve yahudiliğin* dayandığı babil kültüründeki ilkel dinlerin en önemli
  tabularından biridir, dolayısı ile bu kültürlerde kutsal sayıldığı için sadece kutsal günlerde yenir normal zamanlarda yenmesi ölüm sebebi sayılacak yasaktır, bu yasağın bu dinlere geçişi sırasında uğradığı değişime şu an domuz antipatisi diyoruz.

  bu antipatinin domuz adi gecen entry'e dahi saldirma asamasina erismesine ne denir bilemiyoruz, bu entry'de adi gecenler "dogma"lar degil bilimsel verilere dayali tezlerdir, bilimsel verilerin karsisina baska bilimsel veriler koyarak aksini iddia edebilir, bu verilerin dayandirildigi tezleri curutebilirsiniz. curutebiliyor iseniz, yeni birseyler ogrenme adina mesajlarinizi beklerim aksi taktirde "dogma"lariniz ile mutluluklar dilerim.
 • bu eti hiç yemediği halde bahsini duyunca tiksinen ve belli etmeye çalışan insan sayısı çoktur..
 • 1950lerden kalan bilimsel(?) makalelere gore yargida bulunulmamasi gereken et turu. (bkz: trisin)
 • müslümanlar için bakara suresi 173., nahl suresi 115., enam suresi 145. ve maide suresi 3. ayetler uyarınca normal şartlarda yenmesi yasaklanan, mecbur kalındığında ise yenmesi hoşgörülen et.

  yahudiler içinse levililer 11:7 ve tesniye 14:8 uyarınca yenmesi yasaklanan et. bu ortak nokta, farklı olduğu bir nokta istersek yahudilere deve etinin de yasaklanmış olmasını gösterebiliriz.

  hıristiyanlar ise eski ahit'e riayet etmelerine rağmen domuz etinin sadece israiloğullarına yasaklandığını söyleyerek yemekte sorun görmezler. kimisi de aziz petrus'un bir imgeleminde tanrı'nın domuz etini (aslında tüm hayvan etlerini) akladığını gördüğünü, bu yasanın ondan sonra kalktığını söylerler. aziz pavlus'un roma'yla uzlaşmak, daha doğrusu kızdırmamak için bu yasayı yok ettiğini söyleyenler de vardır.

  konfüçyüs ise 3000 senelik kitabında "bir centilmen domuzların ve köpeklerin etini yemez" demektedir. budistler ve hindular ise çoğunlukla zaten hiç et yemezler.
 • çok yağlı, sağlığa zararlı et
 • sudanli bir ogrenci bana domuz etinin neden dinimizce haram oldugunu aciklamisti:
  efendim eger domuz eti yiyorsaniz, esinizi kiskanma durtunuz korelirmis.
  neymis efendim, sadece biz supper degilmisiz. diger mumin kardeslerimiz de ilim irfan yolu bilirmis.