şükela:  tümü | bugün
  • çinli cep telefonu üreticisi doogee nin rugged, yani aşırı dayanıklı cihazlar sınıfında ürettiği çılgın cep telefonu.

çılgın olmasının sebebi sadece şoka,suya,toza dayanıklı olması değil günümüzde ki bir çok üst düzey cihazdan daha iyi bir donanıma da sahip olması.

yakında sahibi olacağım diye umut ediyorum. detayları daha sonra buraya gelecek.

edit :
    1 aylık kullanım sonrası izlenimlerim :
    cihaz kesinlikle sağlam. bazı youtube kanallarında kırmayı başardılar ama normal şartlarda kırmanız zor.
    kamerası önemli diyenler için tatminkar bir kamera var. 21 mp midir tartışılır..
    ekran her şartta çok iyi görülüyor karanlık kalmıyor.
    pil süresi inanılmaz. en yoğun kullanımda bile 2. güne problemsiz geçiyorsunuz
    parmak izi okuyucusu vs çok sağlam çalışıyor.
    zaten 6gb ram 64gb 2.5 ghz 8 çekirdek işlemcili bir cep telefonu bugün 3bin tl ye yakın. o sebeple fiyat/performans olarak bile çok etkileyici.
    kötü yanları da var.. gövdesini kılıf zanneden çok oluyor. bir de elinizden kırılacak bir yere düşürürseniz (cam sehpa, burun vs..) kırıyor. 300gr ma yakın ağırlık kendini her yerde hissettiriyor.
  • koreli bir kullanıcının videosunu izledikten sonra almaktan son anda vazgeçtiğim telefon.

o video.
  • 1.750 liraya türkiye'de satışa sunulan telefon. tamam kırılmaya karşı dayanıklı, sağlam telefonda. fiyat çin'deki satış fiyatına göre aşırı abartı. çin'de 270 dolar şuan.

https://tr.aliexpress.com/…rtphone/32828040137.html

270 dolar ise şuanki kur ile 1.030 lira gibi bir şey yapıyor. hadi 200 lirada vergiler olsun ithalatçı firma cihaz başı rahat 500 liralık kar alıyor kısacası.
  • öncelikle normal telefon segmentinde değil, dayanıklı telefon segmentinde.

türkiye'de de iki seçenek var bu alanda, doogee s60 ve cat s60. cat'i nasıl doogee ile karşılaştırmışlar pek anlayamadım. şöyle ki :

doogee 1686tl , cat 2337tl (doogee kazandı)
    doogee 64gb dahili, cat 32gb dahili (doogee kazandı)
    doogee 5,2 inch, cat 4,7 inch (doogee daha büyük)
    doogee 1920x1080 , cat 1280x720 (doogee daha iyi resolution)
    doogee 2,5 octa , cat 1,5 quad + 1,2 octa (2,5 octa daha değerli)
    doogee 21mp kamera, cat 13mp kamera (doogee daha iyi)
    doogee 6gb ram, cat 3b ram (doogee iki katı)
    doogee 5580 mah, cat 3800 mah. (5580 mah oha amk)

hani niye ikisi karşılaştırılır gibi bir durum söz konusu. doogee her halükarda çok daha üstün hem de daha uygun fiyatı.

son 2 ayda telefonunun camını 3 kez kıran, son 2 yılda da 2 telefon haşat edip 3'üncüsünü kullanmakta olan öküz bünyem için sanırım ideal kaftan.
  • alalı yaklaşık 40 gün oldu, hazır kırkı çıkmış yazayım tecrübelerim hakkında.

öncelikle müthiş hızlı, boru değil 6g ram. eşimin laptopu 4gb ram. tüm oyunları, tüm uygulamaları canavar gibi oynayabiliyorsunuz. 64gb hafıza da var, şu an kurulu 20-25 tane oyun var (need for speed'den, marvel strike force'una, hepsi fıstık gibi çalışıyor)

şu ana kadar donma, kitlenme gibi bir olayla karşılaşmadım, sadece aleti çok zorlarsam resetlediği oldu. (düşürme, bir yere fırlatma vs.) bundan önceki telefonumun ekranını son 2 ayda 3 kez kırmıştım, 3'üncü kırmadan sonra bu telefona yöneldim.

en başta alacaktım, ama yukardaki entryi yazdıktan sonra stoklarında tükendi, 10-15 gün bekledim tekrar satın almak için.

arka kamerası iyi, sony ile aynı 21mp. modları profeysonel kamera gibi, odaklanma için beauty bilmemne uygulamasını kullanmanız daha verimli olur. ama bunun dışında çok güzel video da çekiyor, foto da çekiyor. ön kamerası biraz eh işte, iş görüyor, ama ahım şahım değil.

bataryası ebesinin amı gibi. 2 gün benim gibi manyağa full götürebilen telefon görmedim, şarj etmesi de uzun sürüyor haliyle, ama eskiden hep akşamları şarja takardım artık çok takmıyorum, yanımda takılıyor telefon öyle. şarj etmeme lüksünün ne kadar büyük bir şey olduğunun farkına şu an varıyorum. müthiş bir şey.

dayanıklılık konusunda, arabada levye falan bulundurmanıza gerek yok, telefonla birinin kafasını kırabilirsiniz, telefona da hiç bir şey olmaz. düşürdüm, ıslattım, benim standart öküzlüğüm sürecinden başarıyla geçti. normal telefona da bumper falan koyarsanız bununla aynı ağırlığa geliyor.

yaşadığım sorunlar :
    - en başta sim kartı koyma sürecinde sorun yaşadım, meğer iki sim kart birden alabiliyormuş, eklenti parçam vardı onla koydum, diğerine de bir şekilde giriyordu ama uğraşamadım.
    - lenovo'dan kalma şarj aletimin ucu kalın olduğu için buna sığmıyor. bununki içine gömmeli bir şarj aleti, tplinkler falan uyuyor ama bazı başka telefon şarjları uymayabilir.
    - önceki telefonda nova launcher'a para verip almıştım, çok seviyorum, launcher olarak onu kullanıyorum doogee'ninkini kullanmadım.
    - başka en büyük sorunum da en başta belirtiğim telefonu daha önce övdükten sonra hepsiburada stoklarına kalmamıştı, 10 gün civarı bekleyip almak zorunda kalmıştım. o kadar.

sağlamlığı da göz önünde bulundurulursa, tahminen 5-6 yıl rahatlıkla kullanacağım, arada 3. dünya savaşı çıkarsa da silah olarak işime yarayacak bir canavar kendisi.