• bu seride dragonball'un belki de son süprizi olan saiyan lvl.4 ile tanışıyoruz. ayrıca gokule gibi komik karakterler de mevcut.
  • ozellikle baslangic bolumleri "seyretmesen de olur" derecesinde gereksiz ve bayik, tek suprizi saiyan 4 ve li-shenron olan sirf db ve dbz'in hatrina izlenen anime.
  • diğer 2 seri kadar tutulmasa da yine de güzel bir animedir. kakarotto nun süper saiyan 4 olması, sarışın yerine esmer goku farklı bir karizma barındırıyordu gt için.
    seride en güzel bölümlerin olduğu yer dragon ball ların kırılması ve içinden çıkan ejderhalarla yapılan dövüşlerdi. ama fazla üzerinde durulmamıştı. bence ordan daha sağlam şeyler çıkarabilirlerdi o yüzden diğer serilere göre vasat kaldı.

yıllar sonra gelen edit: bu ne lan! dibine kadar spoiler paylaşmışım. kusura bakmayın gençler.
  • dragon ball ve dragon ball z 'yi izlemiş birisi olarak az sonra başlayacağım anime serisi. haydi bismillah.
  • sözlükteki başlığını açtığınız anda ananızın gözüne kadar spoiler yediğiniz dizi.

7 bölüm falan izledim; dragon ball ve z'yi soluksuz bitirmeme rağmen bu dizi ilerlemiyor bayıklıktan şu anda. aşırı derecede sevdiğim dragon ball evrenini, dragon ball'daki haline dönen goku'yu falan bırakmak üzereyim. sırf super başladı diye izlemek istiyorum artık şunu, o derece.
  • aslında bu yukarıdaki entry de bana ait ve altta yazdıklarımı edit olarak oraya eklemiştim ama vazgeçtim, bence ayrı bir entari olmayı hak etti.

buradan sonrası spoiler, ama spoiler yeseniz de olur, yani öyle ahım şahım bir seri değil gt.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

yukarıdaki entariyi yazdıktan neredeyse 1.5 sene sonra, az önce son bölümünü bitirebildiğim dizi. ciddi anlamda 25. bölüme kadar kanser ediyor insanı fakat -sıkı durun- vegeta bıyıklarını kestiği anda komedi ve aksiyon başlıyor :)

"db evrenini sıksak daha ne kadar suyu çıkar acaba" diye sormuşlar ve cevabı da bu seri olmuş, net. birkaç sağlam z'yi andıran dövüş var, özellikle 25. bölümden sonra * eski dragon ball'u andıran komedi var biraz*, zorlama bir super saiyan 4 olma durumu var falan... zaten kendi başına ayakta duramadığından eski serilerden olması gerekenden fazla destek alıyor, eskiye dönüş çok yaşanıyor ve bu eskiye dönmeler hiç başarılı işlenmiyor.

3 sezon olan serinin ilk 2 sezonunu hadi yedik diyelim, 3. sezon inanılmaz zorlama yapılmış. gereksiz uzamış ki hele dragon ball'ların çatladığı falan kısım, hele hele 1 yıldızlı gölge ejderin bir türlü ölmemesi falan, saçmalık derecesinde uzatılmış. cell ile majin boo'nun dövüşleri bile nispeten daha iyiydi ki özellikle cell'in final dövüşü falan cidden efsanedir.

sonu çok saçma bağlanıyor. goku, dragon ball'ların bir parçası değildi, bir saiyan'dı, ama shen long ve ejder toplarıyla bir olup ölümsüz mü oldu, öbür tarafa mı göç etti belirli değil. resmen, "ya bu bir yıldızlı ejderi yokedebilmek için saçmalık derecesinde absürd güçlendirdik, her şeyden sonra yaşamaya devam etmesin bari" demişler. her şey bitip bağlanmışken goku ortadan kayboluyor saçma sapan...

bir de, hiç orijinal serilere sadık kalmamışlar; vegeta'nın boyu ne ara uzadı yahu?! adam 160 boyunda olan adam sezon sezon uzadı 180 oldu. goku ile çok bariz yan yana durmadıklarında adama resmen torpil geçmişler bölümlerde.

ayrıca pan çok kezban ya. chichi'nin kezbanlığını biliyorduk ve katlanıyorduk da, özellikle o ilk sezon ve ilk 25 bölümün leşliğinin yarısının sebebi pan denen ilkokullu kezban. pan olmamış.

olay o kadar saiyanlar üzerine işlenmiş ki, piccolo gibi bir reyiz tüm sezonlar boyunca ortaya çıktığı ilk ve tek anda ölümcül yaralanıyor*, sonra da dragon ball'ların yok olmasını sağlamak için intihar ediyor; ama dragon ball'lar yok olmuyor piccolo ölmesine rağmen ve kötü oluyorlar falan... rezil bir 2. sezon finali ve 3. sezon başlangıcı işte. piccolo'yu yediniz lan, siz de farkındaymışsınız bunu yaparken ki 3. sezonun başlarında çok önemli bir iş vermeye çalışmışsınız piccolo'nun kendisini göstermesi için. ama piccolo neydi abi, piccolo demek analiz demekti, düşmanı tartmak demekti, savaş stratejisi demekti, kararlılık demekti... adamın tüm seri boyunca tek yaptığı şey yeni yetme bir kami ile ortak çalışması sonucu delik açmak oldu.

fusion ve genki dama'yı tekrar görmek güzeldi ancak bu anlarda orijinal fusion ve özellikle genki dama şarkıları çalsaydı mükemmel olurdu. özellikle genki dama sırasında çalan sikko dragon ball theme cover'ı cidden rezaletti. oysa o genki dama herkesin umudunun bir parçasını içeren bir ki bombası sonuçta, o umudu bu şarkıdan daha iyi verebilen bir ezgi var mı piyasada?.. çal abicim o parçayı, ver o umut dalgasını izleyiciye. eski serinin en iyi şarkılarından birini niye kullanmıyorsun...

vegeta'nın boyu dedik de, o saçlar ne abi? onbeş kilo jöle sürsen o saçların düzelmemesi gerekliiydi, vegeta gitmiş olmuş street fighter'daki guile. ya bırak. ayrıca ben vegeta'yı her gördüğümde şu parçanın çalmasını istiyorum ya arkadaş, geçen seride ne güzel oturtmuştunuz bunu, şimdi? vegeta olmuş sana paylaço.

kuririn falan elini eteğini çekmiş bu işlerden, türkçe öğretmeni olmuş, light erkek olmuş, olmasaydı iyiydi. ama yine de öldü falan :d no:18 gadın çıktı yalnız.

abi, iyi ki muten roshi'ye fazla sahne vermediniz. seslendiren adam leşmiş hakkaten. orijinal seride o'nu seslendiren arkadaşa bir şey mi oldu acaba...

ya neyse. bu seri çok goku olmuş işte. sadece goku'ya odaklanıyor. diğer serilerde yan karakterleri iyi tartabiliyorduk ama burada bu sefer goku çok çok göz önünde. olmamış.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

şimdiiii, bir arkadaşın söylediğine göre zaten bu seri sütten sayılıyormuş. ben bu seriye sırf dragon ball'u çok sevdiğim için ve dragon ball super çıktığı ve arada bir şeyi kaçırmamış olmak için izlemiştim. ama arkadaşımın dediğine göre zaten super, z sonrasında geçiyormuş ve bu gt hiç olmamış gibi davranıyormuş. bakalım, izleyeceğiz.

bunların dışında cidden bok gibi bir seridir dragon ball gt.

edit: saat sabah 6yı10 geçiyor, dayanamayacağım, spoiler yemeden super'in ilk bölümünü izliyorum şimdi :)

edit 2: super'in 7. bölümünü bitirdim. gt ne kadar boksa super o kadar nefis olmuş. boşverin gt'yi, super'i izleyin.
  • en az sevilen dragon ball serisi olan vasat anime. dünyada seven 10 kişiden biriyim herhalde ki henüz bitirmedim. anasını bacısını doğramak isteyen bi sosyopatı sakinleştirip poncik bi hippi yapabilecek ayarda bi teması var;

ccc vegeta ccc
  • dragon ball ana hikaye ile alakası olmayan berbat çizimleri olan seri. zaten yapım şirketi bile farklıdır. eğer db serisine başlarsanız , dragon ball z'den , dragon ball super'e atlayabilirsiniz.
  • ssj4 goku'nun simaen rahmetli tarık akan'a, ssj4 vegeta'nın da simaen rahmetli fatma girik'e benzediği anime.

polonya tvlerinin birinden daha 8-9 yaşındayken izlerdim. geçenlerde tesadüfen op'una denk geldim çocukluğuma döndüm. loopta çevirip çevirip dinliyorum.
  • bu seri cannon değildir.
    akira toriyama yapımında yer almadı ve mangası da yoktur. yapımcı şirkette farklı.
    ama z den hemen sonra bir manga devam ettirilse ve yapımcı aynı olsa hatta z gibi olsa bile popüler mi olacaktı ?
    gt hakkındaki hemen tüm eleştrilere katılmakla birlikte unutulan şeyler var.
    toriyama z bittiği de 17 senedir manga çizmekteydi. çizerlik tüm vaktinizi alabilen yorucu bir iştir. adam zaten en çok satan serilerden birini yaratmıştı ve televizyon serisi de dünyaca ünlü olmuştu.
    bir çizerin ulaşabileceği en üst noktaya ulaşmış ve tatmin olmuştu ve muhtemelen de tükenmişlik yaşıyordu artık.
    20 sene boyunca başka db mangası çizmemesini de açıklıyor.
    dragon ball shonen'in babasıdır ve hemen her shonen gibi kendini tekrar lanetinin ilk görüldğü seridir.
    z izlerken bir noktada artık " ehhh yeter amk amma uzadı şu kavga" demeyen yoktur.
    serinin kendi evreni içindeki kurallarla çok fazla çelişmeye başlaması, karakterlerin güç seviyeleri ve powerup muhabbetinin bokunun çıkması, gereksiz duygusallık ve gereksiz uzatılmış sahbelerin bayması vb..
    izleyici z den sonra klasik shonen şemasına artık doymuştu. dile kolay nerdeyse 10 sene sürdü db ve dbz.
    hemen hemen aynı zamanlarda yayınlanmış evangelion'un inanılmaz başarı kazanabilmesi şaşırtıcı değildir çünkü klasik shonen mantığından çok uzak orjinal bir hikaye anlatıyordu.
hesabın var mı? giriş yap