• bbc dizisi. böyle girişimciler için idol/popstar gibi. 5 tane ejder var (yani bildiğin insan bunlar, reca ederim), bunlar alanlarında iyi para kırmış 4 iş adamı ve bir iş kadınından oluşuyorlar. girişimciler bunlara iş tekliflerini veya projelerini veya icatlarını sunuyorlar ve kısa bir sorgunun ardından girişimcinin şirket hissesi karşılığında yatırım yapıyorlar veya "i'm out" diyerek yatırım yapmayı reddediyorlar. sanırım dizinin en çekici yanı girişimcinin yaptığı sunum olmakta. çünkü kişiye özel yapılmış erotik roman fikrinden, şirketsel motivasyon için stomp tadında davul çalarak takım inşası yapmaya kadar birçok abidik gubidik fikir var. üç bölüm sonunda bir kadına rastladım. kabloyu duvardan geçirmek için yaptığı mıknatıslı cihazla tüm yatırımcılardan para aldı. işin ilginç yanı, tek çocuklu ve varlıklı olmamasına rağmen gece gündüz çalışarak geldiği noktaydı. herkesin gönlünü ve parasını alıp bastı gitti. helal olsun. yalnız bu 5 kişinin içindeki herkes simon cowell olmaya çalışıyor, o ayrı konu. zaten 5 tane milyoneri bbc televizyona düzenli olarak nasıl çıkardı anlayamadım bir türlü. neyse, iş teklifi yatırımcıya nasıl sunulur, canlı canlı görmek isteyen varsa seyretsin. nefret ettiğim bir dünya olmasına rağmen izlemekten büyük keyif aldım.
  • şu sıralar, tv'me nerden dahil olduğunu çözmeye çalıştığım bloomberg isimli kanalda gösterilen yarışma. acayip bi havası var. izledikçe izliyorsunuz.

acun falan olsam direk türkiye'ye getiririm. pop star falan anında unutulur.

çok sonra gelen edit: şom ağzıma...
  • bugüne kadar izlediğim en ilgi çekici programlardan biri,herkese şiddetle tavsiye ederim.
  • juri devletin/milletin değil, kendi parasını yatıracağından her fikri ince eleyip sık dokuyor, hata yapanın gözünün yaşına bakmıyor.
    izledikçe kapitalizmi daha çok seviyorum.

örnek : http://www.youtube.com/watch?v=hdczbpio85g

önlerine gelen en manyak proje şu herhalde: http://www.youtube.com/watch?v=hxo4ki8qsvk
  • tv'de venture capital'lik yapan program (bkz: risk sermayesi)
  • entrepreneur olayına eğlence ve tatmin katan başarılı bi' çalışma. diğer kalite yoksunu yarışmalardaki gibi ajitatif iğrençliklerle şarkıcı türkücü seçmiyorlar hiç olmazsa...
  • bloomberg ht'de yayımlanan izlemesi çok keyifli program. bloomberg ht ye de sempatimin artmasını sağlayan program ayrıca. ama lütfen acun, bu programı getirme bak rica ediyorum olduğu gibi bırak.
  • türk versiyonu yapılırsa muhtemel dört dragon şöyle sıralanır. 1. abdullah unakıtan 2. burak erdoğan 3. erkan yıldırım 4. mehmet akif özak
  • ejderler teklifleri ile birbirleri arasında rekabete girdiğinde en zevkli hali alan program. seviyeyi korumasını da bilmeleri güzel bir şey. arada dalga geçtikleri oluyor tabii ama aşağılamaya kadar varmıyor. "sen bu işten vazgeç, paranı heba etme" vb. diyip gönderiyorlar genelde.
  • bloomberg'de her rastladığımda beni ekrana yapıştıran süper bbc yapımı...
hesabın var mı? giriş yap