• yalan dolan, sahtekarlık, tuzak, kumpas yerine kullanılan bi kelimedir; bir canlı, bir başka canlıyı mağdur ederse ona "aa bak bir canlıyı dubara ettin" denebilir... insan insanı dubara etmez.
  • sözlüğün sevdiğim yazarlarından biri. aslında bu kadar iyi yazamaz, bence zar tutuyor. ben sallayarak yazıyorum, misal.
  • senelerdir üzerinde çalışmakta olduğum sözlüğün en iyi yazarı heykelciğini bitirirken bunu yazmamın zamanı gelmişti. evet badim olan olmayan, tanıdığım tanımadığım herkesten özür dileyerek şu anda heykelcik üzerinde dubara'nın b'sine geldiğimi söylemek zorundayım.
  • farsça'da dobare çift, iki tane ve tekrar demektir. ordan geldiğini tahmin ediyorum.
  • söz müzik ve bestesi peçenekli süleymana ait olan parça. ankarada yıllardır top ten listesinden çıkmamıştır, 80lerin sonu 90ların başında billboard listelerini alt üst etmiştir. sincanın karakteristik özelliklerini yansıtır, protesttir.. aşkını sincan tepelerine haykırır süleyman abimiz..
  • kürtçe ve farsça ve de iki kat demek. genel kullanım olarak eşitsizlik, bir sana iki bana, ya da hep bana deme durumunu tarif etmek için kullanılır.
  • ankaralı namık versiyonunun finalinde, pek hoş ve fakat maalesef çok kısa deneysel bir enstrümental bölüm vardır, tadı damakta kalır.
  • yedinci nesil yazarmış aynı zamanda, tanıdım bildim. sadece şanslı olanlara gelirmiş, gördüm.
  • bir ankaralı yasemin şarkısı. sözleri de anlayabildiğim kadarıyla şöyle:

ah ah dubara
    vay vay dubara
    vay vay dubara
    seni gidi dubara

söylediğin tatlı sözler aklımı çeldi (x2)
    söyle yarim söyle bana suçumuz neydi
    suçumuz neydi

ah ah dubara
    vay vay dubara
    vay vay dubara
    seni gidi dubara

aşkımı bastım kumara, seni sevdiğim numara
    allahsız dubara

söylediğin tatlı sözler yoksa bana mı (x2)
    cümle alem bakıyor yoksa sana mı
    yok sana mı

ah ah dubara
    vay vay dubara
    vay vay dubara
    seni gidi dubara

aşkımı bastım kumara, seni sevdiğim numara
    allahsız dubara

ah ah dubara
    vay vay dubara
    vay vay dubara
    seni gidi dubara