• bu yıl adana'da yapılacak etkinliğe valilik tarafından yasak konan gün.

http://www.radikal.com.tr/…asini-yasakladi-1470096/
  • adana valisinin yasaklaması üzerine belediye başkanından gelen açıklamalarla iyice garip bir hal alan güzel gün. nasıl sonuçlanacak izleyip göreceğiz.

hüseyin sözlü'nün açıklamaları;
    "vali adına konuşacak değilim. ancak etkinlik sivil bir inisiyatif. aslında öyle bir festival yok. onlar kendi aralarında bir araya geliyorlar. ne belediyelerle ne de kamuyla ilgisi bulunmuyor. dikkat çeken, dışarıdan da katılım olan bir etkinlik. adana’da herkes kendi başına rakı içiyor. insanların kendi kişisel hürriyetleri var. önlerine engel konulamaz. gelenlere biz de uğrayıp ’hoş geldiniz’ demiştik. ama bizim izin vermemiz, vermememiz gibi bir konu yok. müdahil olmaya da niyetim yok. bir sendika bizi göreve davet etmişti. bunda sorumluluğumuz nedir anlayamadım. bu konularda hassasiyet gösterenlerin ayakkabı kutuları ortaya çıktığında hiç sesi yoktu. cumhurbaşkanı da barda vatandaşları ziyaret etmiş, onlarla oturmuştu. ne adana valisi’nden ne adana büyükşehir belediye başkanı’ndan vatandaşın özel hayatıyla ilgili bir kısıtlamayı kimse beklemesin."
  • malum cemaatin bazı mensuplarının da desteklediği organizasyon; yazık.

(bkz: akp'ye muhalefet uğruna rakı içenleri desteklemek)
  • engellenmemesi için imza kampanyası başlatılmış etkinlik:

https://www.change.org/…etition&utm_medium=copylink
  • harflarinden rakı yazılabilen yegane ay olan aralık ayının ilk cumartesi yi pazara bağlayan akşamı başlayan ve müthiş keyifli kutlamadır
  • adana'daki kutlamalara biraz önce birkaç satırlı ve pompalı tüfekli "öfkeli genç" in saldırdığı kutlama günü.
  • kendini bilmez orospu çocukları yüzünden içine sıçılmış gündür. ne güzel efendi gibi rakımızı içerken, bir tanesi durduk yere hava sıkmaya başladı. millet korkudan kaçarken masalar sandalyeler devrildi. o olay tam yatışmışken, biraz ileride kavga çıktı. içecek keyif falan da kalmadı, çıktım evime geldim ben de. oradakilerin söylediklerini de tekrar edeyim" adana kim, festival yapmak kim?"
  • bugün dünya rakıcılarının mabedi adana'da büyük saat merkezli olacak şekilde icra edilmektedir.
  • adana'da her aralık ayının ikinci cumartesi günü kutlanan etkinliktir. birkaç dost tarihi büyük saat kulesi yakınlarındaki kuşpazarı'nda sabaha karşı buluşup rakı içip ciğer yiyerek dost meclislerini her sene daha da kalabalık hale getirmişlerdir.

gün geçtikçe ünü yayılan, ünü yayıldıkça da tepki de çekmeye başlayan bir etkinlik olmuş, zamanın adana valisi tarafından yasaklanmış, sonra adı kebap ve şalgam festivali olarak değişmiştir. hatta bu isimle bile bu sene mevcut adana valisi tarafından yasaklanmıştır. görebildiğim kadarıyla tüm şehir festivale hazırlanmış, kebapçılarda ve otellerde yer kalmamış vaziyetteyken adanalı vatandaşların iptal kararına boyun eğmeleri beklenmemeliydi. keza benim de bizzat katıldığım etkinlikte hiç bir olay yaşanmamış misafirler ziya paşa sokaklarında yiyip içmişlerdir.
  • 14 aralık 2019'da kutlanacaktır.
hesabın var mı? giriş yap