şükela:  tümü | bugün
  • yasam kalitesinin yüksek olduğu kentlerdir.
  • neye göre kime göre yaşamak...eğer 1 milyar para alıp cennette gibi yaşayım 130 metrekare ev tutayım, akşamları eve giderken şamfıstığı, fındık,badem yanına en kaliteli viskiyi alıym, plazma televizyonum karşısında yatıp paşa paşa filmimi izleyim, yatarken kapım pencerem açık kalsın hiç korkmayım, dışarı çıktığımda eş-dost göreyim, sağdan soldan konuşayım derseniz dönsün bütün sozluk yazarları-okurları ana-babalarının zamanında göçüp geldiği anadolu şehirlerine, dünyanın en yaşanılır şehirleri oralardır. yok ben işten çıktığımda boğaz göreyim, opera-bale'ye çok düşkünüm olmazsa olmaz, sinemasız yaşayamam, aile-akraba-bağlılık sıkar beni, özgür olayım istediğimi yapayım derseniz koşun kozmopolit şehirlere. kişi başına düşen gayrısafi milli hasılanın önemi, hayat kalitesi bu değerlendirmede biraz es geçilse de asıl nokta şu ki; bu tür en yaşanılır şehir-en dinlenebilir müzik-en gidilebilir restoran- en en en gibi değerlendirmeler topluluğu ideal genellemelere sürükler.
  • rio de janeiro'ya hiç gelmemiş olan insanların yaptığı liste.
  • yaşam kalitesi yüksekliği ile intihar edebilme ihtimalinin bu şehirlerde yaşayan doğu kültürüyle yetişmiş insanlar için doğru orantılı olduğu yerler.fazla düzen cilde zarar:)
  • yanılmıyorsam istanbul'un 102. sırada yer aldığı listedir.
    bu sırayı görünce üzülmüştüm, istanbul'umuz çok daha iyi yerlere layık.
    lakin şöyle alakalı konular da var.

(bkz: istanbul trafigi)
    (bkz: bir ulkenin geri kalmis oldugunu anlama yollari)
  • şahsen en yaşanılır adledilmiş şehirlerden hiç hazetmeyen biri olarak listenin tepesine istanbul'u yerleştiriyorum. ne demiş sevan nişanyan "yaşamayı beceremezsen istanbul insanı yutar, ama becerebilirsen dünyanın en güzel şehridir". *
  • bu sehirlerin listesi , "madem en yasanabilir sehir neden her kis kicimiz donuyor toronto'da " sorusunu aklima getirmistir.30 cm karda hebele hubele yasamaya calisirken , sokakta 4 dakikadan fazla kalinca biyerlerin donmaya basliyorsa , guzel ama soguk kanadalilarin yapmacik gulumsemeleri arasinda ,bu mudur yasamak ? ayrica calgary'nin toronto'nun 2 kati daha soguk oldugunu dusunursek secimi yapan insanlar muhtemelen kuzey avrupalilardir. dunyanin en yasanabilir sehri denizlidir kardesim.
  • barselona olmadan yalan olacak listedir.
  • eğer barışıksanız sevgilinin olduğu şehir, küsseniz onun olmadığı şehir.
  • hayatı tatil kıvamında yaşamak isteyenler için tüm masalsılığı ile dubrovnik'tir. gerçi söz konusu listedeki şehirlere bakınca dubrovnik bu ayarda bir şehir değildir ama yine de yaşanılırlıksa konu başlığı mutlaka listeye ilk ondan girmelidir.