• düşmeye sebep olur.

ve şu paradoksu getirir akıllara:

düşerken mi düşünürsün? düşünürken mi düşersin?

...
  • düşünerek ama planlamadan hareket etmekten sağlıksızdır.
  • yaşanılan karşısında kontrolünü kaybederek düşüncesizce hareket etmektir. neden-sonuç ilişkisi kurmadan burnunun dikine giden bireyin eylemdir.
  • bazen refleks haline getirdiğiniz bir davranışı değiştirdiğinizde olur. başıma gelen bir örnekle açıklayayım:

okuldaki yemekhanenin iki kapısı vardır ve ben genelde arka kapıyı kullanırım. geçenlerde fakülteden çıktım ve yolumu değiştirerek, ön kapıdan girmek istedim fakat ön kapının ilerisindeki kütüphaneye gitmek dışında ön kapı yolunu daha önce pek kullanmadığım için refleks olarak kütüphaneye kadar gittim. sonradan beyin "lan sen yanlış yerdesin." dedi. döndüm geri yemekhaneye.
  • ütopyam. sürekli olmasa da bunu becerebilmek insana iyi hisettirir sanırım.

hele ki bir mesajı atarken bile yirmi sekiz kere düşnüyorsanız. burda sözü iç sese bırakıyoruz: ''atsam mı? aman ne gerek var. yok yok atıyım hem şaşırsın. ama şimdi tuhaf, ters bir cevap verirse... olsun sanki nolacak? yok ama sinirim bozulmasın boşuna. hımm... neyse gönderiyim bari.''

işte durum bu boyutlardayken okuduğum kitapta* da tesadüfen şuna denk geldim;
    ''yapacağımız her hareketten önce ciddi ciddi düşünmeye başlarsak, vereceği sonuçları önceden kestirmeye çalışsak, önce kesin sonuçları, sonra rastlantısal sonuçları, daha sonra da ortaya çıkması düşünülebilecek sonuçları düşünmeye kalksak, aklımıza bir şey geldiğinde, bulunduğumuz yere çakılır, hangi yöne olursa olsunbir adım bile atamazdık. sözlerimizin ve hareketlerimizin sonuçları, kuşkusuz, ilerde yaşayacağımız günlere, hatta bizim bu sonuçları doğrulamak, kendimizi kutlamak ya da başkalarından özür dilemek için artık bu dünyada bulunmayacağımız günlere göreceli olarak düzgün ve dengeli biçimde dağılır, zaten kimi insanlar da bu durumun ölümsüzlük denen ve çok sözü edilen şeyin ta kendisi olduğunu ileri sürer.''
    demiş josé saramago

okuyanlara faydasının dokunmasını umut ederek... sevgilerimle.
  • bazen yapilmasi gereken, hayat kurtarandir..

bir kac secenek varsa yapacak ve iyi kotu yanlari birbirine neredeyse denkse, ya da dusunup isin icinden cikmak zorsa, hele dusundukce sinir bozacaksa, bir sekilde bir yonde dusunmeden ilerlenmeli, sonuca gore durum tekrar revize edilmelidir..

ben severim.. arada kullanirim.. beni rahatlatir..
  • pismanlik, rezil olmak, hayatının fırsatını kacırmak gibi durumların ortak önkoşulu
  • düşünürse hareket edemeyeceğini bilen birisinin eylemi olabilir.
hesabın var mı? giriş yap