• dur gülüm,sus ağlama
    yeter çektiğin
    kördüğüm körpe yüreğin
    bak titriyor ellerin
    seni ezenler ezip geçenler
    taş olsun birer birer
    neler ettin,neler buldun
    yok de haykır gelin
    böyle zorla düğün olmaz ki
    yok mu sevdiğin
    böyle zorla gelin olunmaz ki
    yok mu bildiğin
    duvaksız gelin olmaz

(bkz: kime ne)
    (bkz: özlem tekin)
  • bir ozlem tekin $arkisi. bu kizi hazzettmem, lakin bu parca ve yorumu bildigim en iyi turk parcalardan birisine tekabul eder.
    (bkz: duvaksiz gelin olmaz)
  • içinde yer alan nefesli çalgıların verdiği o hava nedeniyle daha da hüzünlü bir hale gelen özlem tekin parçası. kendisinin belki de en sevdiğim şarkısıdır.

bu şarkıda bu kadının sesinin tınısı bile farklı geliyor bana, nedendir bilemem.
  • şarkının geneline bir tek "duvaksız gelin olmaz" diye uzun uzun söylediği nakarat kısmı uymaz. bu kısım şarkıyla tamamen alakasız gibidir, hem müzik olarak hem de sözlerin anlattığına paralel olarak.

ama onun dışında özlem tekin'in oldukça iyi şarkılarından biridir. keşke yine böyle şarkılar yapmaya devam etseydi.
  • özlem tekin'in çocuk yaşta evlendirilen halası sebebiyle yazıp bestelediği şarkıdır.
  • bir tek benim bildiğimi sandığım dört beş sene öncesine ait levent dörter şarkısı. ama yalnız değilmişim ev arkadaşım da biliyormuş. bunu da şöyle fark ettim; müzik listemi karışığa alıp açtım bu şarkı çıkınca da dur değiştireyim sen bilmezsin dedim, yoo ben severim bu şarkıyı dedi. böylece seven ikinci kişiyi buldum ama sadece iki kişi olduğumuza eminim *
  • klibi mete özgencil tarafından çekilmiştir, şarkıda o ney'i üfleyenin ciğerlerinden de öperim.*
  • yuksek yuksek tepelere turkusunden sonra dinlenebilecek en acikli kina gecesi parcasi. eger gelin hanim kizimiz yuksek yuksek tepelere dinleyip aglamiyorsa, bunda kesin aglayacaktir, garantilidir.
  • duvaksız gelin, gülüm... 'gülüm' şeklinde hitap her zaman kıro çağrışımlar getirse de bu şarkıda getirdiği çağrışım en az sezen aksu'nun firuze şarkısında firuze'ye seslenişindeki kadar içlidir. bu şarkıyı ilk sevdiğinde küçük bir kız olan kişi büyüyüp dinlediğinde içi acır, duygulanır işte. özlem tekin, özdün*, özeldin işte o zaman.
  • şarkının sözlerinde yer alan "yok de haykır gelin" kısmının aslında "yok de artık gelin" olduğunu düşünüyorum. kartonet'e bakma fırsatım olmadı ama henüz.
    (bkz: yok artık), (bkz: daha neler) anlamında hani.
hesabın var mı? giriş yap