• şarlatandır.

illüzyonist denilen kişi gözbağcılık yapan adamdır. yani el çabukluğu marifet kabilinden bir takım numaralar yaparak, ya da bir takım düzenekler kullanıp bizim gözümüzden daha hızlı davranarak bizi aldatmayı beceren adamdır. o numaraları binlerce defa çalışmış, müthiş bir el ustalığı kazanmış adamdır. biz de "vay be, nasıl yaptı ulan bunu" diyerek şaşırırız. yoksa biz de, o da biliriz ki bu numaralar gözbağcılıktan, el çabukluğundan ibarettir. karşılıklı olarak buna kabulümüz vardır. yani sen bizi kandır, biz buna kanalım, ama senin sanatına şaşıralım, takdir edelim konusunda ortak kabulümüz vardır. yaptıklarının numara olduğunu biz de biliriz, o da bilir. bu yüzden de bir illüzyonist aslında bizi kandırırken kandırmamış olur.

fakat bu dynamo dallaması (evet biraz atarlıyım kendisine) ne yapıyor? bizi gerçekten kandırıyor. daha doğrusu kandırmaya çalışıyor. yani düpedüz yalancı lan bu herif. yaptığı bütün numaralar kamera hilesinden ve önceden ayarlanmış şaşırma rolü yapan bir takım adamlardan ibaret. böyle illüzyonistliğe lanet olsun lan!

bir illüzyonistin büyüklüğü sahnede bin kişinin önünde numarasını yapıp herkesin gözü üstündeyken bütün milleti kandırabilmesidir arkadaş. yoksa sen kameranın önüne geç, ayarlanmış adamlarla numaralar yap, sonra montajda sahneleri kesip biçip illüzyonmuş gibi göster. bu ne lan...

yiyiyorsa o kamera çekimlerinde hiç "cut" noktası olmadan yap numaranı. yani hiç görüntü kesilmesi ya da eklenmesi olmasın. tek çekimde yap. kamera seni çekmeye başlasın, numara bitene kadar hiç kesintiye uğramadan seni çeksin, hiç montaj yeri, birleşme yeri olmasın. o zaman bak hiç bir şey diyor muyum. senin bütün numaran kamera "cut" yapana kadar arkadaşım. o arada neler döndürdüğünü görebiliyor muyum ben? göremiyorum. e o zaman ne sikim anladım lan ben senin numarandan. ne demeye bana illüzyon yapıyormuş gibi davranıyorsun?

bu adam düpedüz şarlatan. şimdi bana diğer illüzyonistler numara yapıyor onları kabul ediyorsun da bunun hilesini neden kabul etmiyorsun diyen olabilir. bak bir daha anlatayım. harbi illüzyoniste saygı duyarım. sonuçta adam çalışmış etmiş, çeşitli numaralarla aklımızı alıyor. bu adamınki illüzyon bile değil. ayarlanmış seyircilerle birlikte kamera hileleri yapıyor şerefsiz. onu da bize illüzyonmuş gibi kakalamaya çalışıyor. montajla yapılan illüzyonun ne kıymeti var ulan, onu ben de yaparım, senin ne özelliğin kaldı ki?

ha bir de bu adama bakıp hakikaten şaşıran, vay lan diyen insanlar var. bu adam da onlara karizma basıp duruyor. ya arkadaşım ne şaşırıyorsun. adamın yaptığı olayların gerçek olması için tanrı falan olması lazım, bu da mı aklına gelmiyor? sen filmlerdeki cg efektlerini de gerçek sanıyorsundur muhtemelen.
  • şu devrin en iyi illüzyonisti olması yüksek ihtimal olan adam.

hafiften bu işlerle ilgili sayılırım. pek çok numaranın sırrını bilirim, araştırırım, birkaçını yapabilirim, yeni numaraları, uluslararası magician kongrelerini, bazı numaraların fiyatlarını falan takip ederim.
    bu adam çok özel. son yıllarda zayıflaması da işinin bir parçası. olabildiğince hafif ve atlet olmak zorunda, çünkü pek çok numarası mekanik tasarım ve uygulamalar yanında atletizm gerektiriyor. yere saplanmış 1 santimlik vidaya kendin iliştirip geri kaykılınca 80 kiloluk bir adamsan bacağındaki mekanizma dayanmaz örneğin. pek çok numarasının arkasında saklı mekanizmalar var ve saklı mekanizmalar olan tüm oyunlarda bir kilo üst sınırı vardır. bazı numaralarda bu sınır 50 kilonun falan da altına iner. (bkz: blaney ladder levitation) o yüzden seyirciler arasından kilolu adamlar değil güzel kadınlar seçilir. aslında illüzyonist güzel değil hafif kadını aramaktadır sahne sanatı açısından.
    yalnız dynamo özelinde bir eleştirim var. bence her numarayı yapmamalı. street magician denen tür farklı ama gene de bazen çok ucuz ve kendine yakışmayan numaralar yaptığı kanısındayım. arkasında milyon dolarlık sahneler olan bir david copperfield, lance burton numaraları beklemiyoruz. ucuz numara görkemli demek değil. yavaşlatılmış çekim izliyorsun, birisi arkadan yaklaşıp kameraya görünmemeye çalışarak eline malzeme veriyor falan, bu işlere girmemeli.
  • avustralya televizyonlarinda son zamanlarda boy gostermeye baslayan kirma ingiliz. aksani ve r harfini soyleyememesi basli basina bir iluzyon zaten. girip cikitigi yerlerde cogu insan ne dedigini de anlamiyor bu garibin ama yaptigi numaralarla insanlarin aklini almayi son derece iyi biliyor. kisisel olarak ben kendisinin mesih oldugunu dusunuyorum. guney afrika'da cektigi bolumde bos kovadan oluk oluk balik akitmasiyla bu tezimi iyiden iyiye guclendirdi kendisi. ip var diyorlar ama eleman iskambil kartindaki melek figurune kanat cirptiyor milletin gozu onunde.
  • amazon tarafindan sunulan distributed storage teknigi diyebiliriz.karisiktir, detaylari anlamak icin sunlari bilmen gerekir: consistent hashing, vector clocks with reconciliation during reads, sloppy quorum and hinted handoff, anti-entropy using merkle trees, gossip-based membership protocol and failure detection.ben denedim ama zaman el vermedi,(bkz: phd degilsen ogrenme)
  • yaptığı her numaradan sonra hiçbir şey söylemeden basıp giderek karizmayı tavan yapan sihirbaz. bir numarasında yolda iki polis çevirdi, "sağ elimi şu korkuluğa kelepçeleyin" dedi, kelepçelediler. o diğer eliyle basit bir numara yaptıktan sonra sağ elini şöyle bi sallayarak kelepçeyi çıt diye söktü ve basıp gitti. polisler arkasından öylece bakakaldılar.
    valla karşısındakiler rol yapmıyorsa kesin sihir yapıyor bu. yok arkadaş kamera hilesi olmadan yapılmaz bunlar.

edit: az önce kimsesiz çocuklar derneğinde bir sürü küçük çocuğun önünde duvardaki kuş resmini gerçek kuşa çevirdi. demek istediğim bu kadar küçük çocuklar hep birden rol yapamaz. yok yok, bu adam ermiş.
  • şarlatan. bir ilizyonistle halkın anlaşması vardır yukarıda denildiği gibi, el çabukluğu bakış açısı vb. oha olursunuz.

yani siz cidden bu adamın videolarında of nasıl yaptı oluyor musunuz kamera kaydında uçarken?
    buna inanan buna da inandı (bkz: harry potter)
  • discovery channel'deki programı inanılmaz keyifli ve hayret verici olan çiroz illüzyonist.

evet bazı numaraları çok kurgu gibi duruyor ama bazılarında kurgu olduğunu unutup, gerçekliğine inandırabiliyor. mesela sokaktaki adamın telefonunu elinden alıp, küçük şişe kolanın içine sokması gibi.
  • "lokomotiv"le beraber komünist ülkelerde yaygın olan futbol takımı ismi. takımların türkiye'de "dinamo" olarak bilinmesine yol açar.
    (bkz: dynamo dresden)
    (bkz: dynamo zagrep)
    (bkz: lokomotiv moskova)
    (bkz: lokomotive leipzig)
  • (bkz: steve frayne)
  • istanbul'un gungoren semtinde bir denim kumas ureticisidir.
hesabın var mı? giriş yap