şükela:  tümü | bugün
  • 1927 dogumlu oyuncu ve şarkıcı.i want to be evil,c'est si bon,smoke gets in your eyes,let's do it gibi şarkıları söylediği gibi,türkiye'ye de gelmiş ve üsküdara giderken isimli parçayı da coverlamıştır.oyuncu yanina gelince;orson welles kendisine bir oyununda (bkz: faust) truvali helen rolünü vermiş ve hatta onun hakkında "dünyadaki en heyecan verici kadın` bile demiştir.
  • bu teyzenin where is my man adında giorgio moroder imzalı bir 80's hiti de yok değildir.
  • ayni zamanda the emperors new groove filminde buyucu yzma karakterine ses vermi$ olan muhte$em hanim.
  • 1954'ün hit parçalarından biri olan ve o günden beri bir christmas şarkıları arasında yerini alan "santa baby" nin orijinal yorumcusu. şarkıyı kylie minogue, madonna da söylemişlerdir. ayrıca calista flockhart versiyonu da mevcuttur ki ally mcbeal'in 3.sezonundaki christmas special episode da bar sahnesinde söylenmiştir. hani elaine'in yolda bir bebek bulup evlat edinme davalarına tanık olduğumuz bölümdür. bu bölüm aynı zamanda billy'nin ölümünden önceki bölümlerden en süperidir.

    hanfendi aynı zamanda eski batman dizisinde kedikadın'ı oynamıştır. (hani patt gümm bomm efektleriyle süslü bir jeneriği olan, batman ve robin'in penguen, kedikadın, joker ve bilumum kötü adamların (ve bir kadının) oluşturduğu karargahın baş düşmanı ilan edildiği 60'ların dizisi.
  • 50'lerde bir sure istanbul'da gece kluplerinde calismisti. yanlis hatirlamiyorsam orhan boran "uskudar'a gider iken" sarkisini ogretmis ve buyuk sukse yapmis. bu sarkiyi amerika'ya donunce "uska dara" ismiyle turkce okuyunca pek begenilmis, su an 10larca best of cd'sine mutlaka girer bu kayit... 60larin sonunda beyaz saray'da bir resepsiyonda vietnam savasi'na karsi oldugunu soyleyince kara listeye alinmis ve yillarca amerika disinda calismak zorunda kalmistir. kendine ozgu seksi sesi ve degisik yuz sekli ile batman dizisinde catwoman oynayinca bir adi da catwoman olarak kalmistir. 77 yasinda ancak hala konser veriyor.
  • (bkz: uska dara)
  • fransız aksanlı ingilizcesiyle söylediği muhteşem eserlerle amerikan filmlerindeki, gece kulüplerinde şarkı söyleyen kadınları çağrıştıran (ki aslen öyle olan) siyahi kedidir.kendisi muhteşem miyavlamaktadır, bunu where is my man adlı şarkısında duymak, tadmak mümkündür.
  • üniversitede oyunculuk egitimi almasina ragmen paris'te sahne alan eartha kitt'i türk dinleyiciler daha cok türkce okudugu parcalar sayesinde biliyor. halen de hayattadir kendileri. 2004 yilinda b.b. king ile bir de konser vermislerdi.