• içeriği aşağıdaki gibi olan tam bir "kalan müzik" albümü:

ege’ye kalan – çeşitli sanatçılar

cd 1

cengiz özkan – gidin bulutlar
    zeynep baksı karatağ – abalımın cepkeni
    çiğdem okuyucu – dam ardıne doleştim
    nida ateş – karanfilin moruna
    grup abdal – ay bulutta
    ayfer vardar – evlerini önü mersin
    adile yadırgı – al yazmanın oyası
    mecaz – saniyem
    atakan akdaş – ben kendimi gülün dibinde buldum
    ahuzar – mezarımın taşı
    ender balkır – gerizler başı
    incesaz – izmirin içinde vurdular beni
    hilal çelik – din din din
    ruken özbek – içme rakıyı zarar
    muammer ketencoğlu – entarisi damgalı
    hale gür – ali de beyim
    ilke türkdoğan – şu dalma’dan geçtin mi (yörük ali zeybeği)
    mecaz - tekeler köyü zeybeği
    cd 2

incesaz – ince memed
    nida ateş – feracemi al isterim
    cem tarım – yağar yağmur
    tolga çandar – efem
    canan çal – çek deveci
    emre kızıl – asmalı mencere
    çimen yalçın – bir incecik duman tüter
    günkut nebioğlu – delhadır başındayım
    senem ersin genç – denizlerin kumuyum
    ayşe demir – bahçanın harıyım
    ceren gültekin – mendil verem mi
    semra tunç – şu izmirden çekirdeksiz nar gelir
    kemal dinç – yağmur yağar
    evis – karahisar kalesi
    aytül abak çıray – çemberim dalda kaldı
    ulaş kurtuluş ünlü – bu dağlarda bağ olmaz
    abdurrahman tarikçi – osmanımın mendili
  • dalaman ucak bileti gibi album. aninda ege'ye goturuyor
  • kalan müzik'in, karadeniz'e kalan ve alevilere'e kalan albümlerinden sonra serinin üçüncü albümü olan şahane albüm.

bilindik ege türküleri dışında seçilen repertuar seçimi için, türküleri seslendirenlerin seçimi için, bizi kansere bağladıkları için tek tek teşekkür etmek istiyorum kalan müzik'e. bundan önceki serilerden sonra artarak ilerleyen bu kaliteli müzikalite sahiden çok güzel hissettiriyor insanı.

önceki serileri ben paylaşmıştım babamla fakat albümün çıkışının ikinci gününde sağolsunlar hemen youtube üzerinden dinlememize imkan veren kalan müzik sayesinde bu sefer babam benimle albümü paylaşmış ve haziranın başından beri her günümün içine girmektedir türküleriyle bu albüm. nida ateş hocamızın söylediği çanakkale zeybeği karanfilin moruna için iki gün dinledikten sonra şöyle mesaj attı babam; "yahu delicezeytin bu karanfilinin moruna nasıl türküdür ağlamamak için kendimi zor tutuyorum." bir benzerini az önce ahuzar grubunun söylediği daha doğrusu özge öz erdoğan'ın sesini verdiği mezarımın taşı bozdağ'a karşı türküsü için kendisine gönderdim. yok yere dert sahibi yapan bu iki türküye hazırlıksız yakalanma ey okur.

bunun yanında albüme ilk bakışta göze çarpan abdurrahman tarıkçı, nida ateş, cengiz özkan, adile yadırgı hocalarımızın oluşu beni fazlasıyla mutlu ederken özellikle canan çal'ı tanımak da türküsünü dinlemek de gerçek anlamda sevindirmiştir.

tekrar olacak fakat son olarak ağıtlar, zeybekler içeren bu şahane albüm için kime teşekkür edilecekse, kimin eli eteği öpülecekse hepsinin yanaklarından bir bir öperim. ne güzel insanlarsınız.
  • nida ateş, cengiz özkan, abdurrahman tarikçi, adile yadırgı, ender balkır, mecaz gibi bilindik icracılar seslendirdikleri türkülerin hakkını vermişler. ama benim için albümün yıldızları (bkz: canan çal) ve (bkz: emre kızıl). çok sevdiğim izmir yöresi türküsü olan (bkz: asmalı mencere)yi emre kardeşimiz çok güzel söylemiş. çok güzel albüm olmuş. dinleyin, dinlettirin.
  • 10 numara beş yıldız kalan müzik albümüdür yine. insanı "ulan bu şehirde ne işimiz var amk, tası toprağı toplayıp dönüyorum olan ben" hisleri ile doldurur. iş performansını azaltır.
    emeği geçen herkesin eşine emeğine sağlık...
  • ne güzel bir albüm bu!

ege türkülerine doyurur insanı. canım izmir'imden uzakta ilaç gibi geldi...
  • son üç türküsü ile fatality çekmiş albüm. osmanımın mendili açık ara albümün en iyi seslendirmesi ve aranjesi bence. diğer türkülerin de geri kalır yanı yok fakat bunu şahsen çok sevdim.

genel olarak ise hareketli olan türkü seçim ve aranjelerinde biraz daha dikkatli olunsaymış artı olarak bir de makbule kaya'ya bir türkü söyletilseymiş tadından yenmez bir albüm olurmuş. olsun, belki ege'ye kalan 2 yapılır *

emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz. ellerine, seslerine sağlık.
hesabın var mı? giriş yap