• ben veriyorum bundan.

kişiler geliyor, muayenesini yapıyorum, geçmişini öğreniyorum uygunsa veriyorum. muayenesinde sıkıntısı var ise yine ehliyet alamazsın demiyorum ve ilgili bölümlerden konsültasyonlar istiyorum. eğer konunun uzmanları da olur derlerse raporu veriyorum.

biraz önce bir kişi geldi. muayenesini yaptık. gözlerinde sıkıntı var, kontrolsüz bir diabeti ve hipertansiyonu var ve obez. haliyle konsültasyonlar istedim.

el cevap: ooo hocam sen beni uğraştırıyorsun... ben şimdi gider özelden parasını bastırıp alırım.

sorun şu ki alır da...

evet biraz sonra trafiğe iyi göremeyen, düzensiz şekeri ve tansiyonu olan bir sürücü çıkacak. dikkat edin.
  • yıllar öncesine dayanan bu konuyla ilgili tuhaf bir anımın olduğu sağlık raporu olur kendisi.

o zamanlar bakırköy'de amcamın öğretmen olarak çalıştığı ehliyet kurusuna gidiyorum. artık işin sonlarına doğru dediler ki herkesin sağlık raporu alması lazım. bizi civardaki yakın bir sağlık ocağı gibi bir yere götürdüler cümbür cemaat. içeride bir doktor var. dörderli beşerli alıyor öğrencileri. oturduğu yerden kalkmadan da muayene etmeyi başarabiliyor. herkese otur kalk vs gibi komutlar veriyor. sıra işitme testine geldiğinde tek tek masasının yakınına çağırdı bizi. sıra bana geldiğinde gittim yanına. habalalugahdnld gibi anlaşılmaz bir mırıltı çıkardı. efendim, anlamadım? diye cevap verince de dedi ki; aferin kulakların iyi işitiyormuş, ağzımda bir şeyler yuvarladım oysa ki.

işte bu denli kolay alınan, üfürükten bir sağlık raporudur.
  • 15.06.2017 itibariyle formatı değişen rapor. yeni rapor eskisi gibi yine tek bir a4 sayfasından oluşuyor. tek farkı, doktorun size hiçbir şey sormadan tik atacağı kutucuğun yanında yazan iki satır yazının değişmiş olması.

eğer siz de benim gibi bu raporu 15 haziran sonrası aldıysanız ama saygıdeğer sağlık merkezi size eski tip rapordan verdiyse trafik müdürlüğünden geri çevriliyorsunuz. ben çevrildim. bugün trafik tescil şubede bir çok insan geri çevrildi. devlet hastanesinden özeline hala doğru formatta rapor vermeyenler var. 2 koskoca saatim gitti bu saçmalık yüzünden. işini sikinin ucuyla yapan herkese en içten sevgilerimi gönderiyorum.
  • yukardaki sorunun cevabını verebilmen için 6 sene okuman lazım.

(bkz: tıp fakültesi)

edit: hadi cevap kıyağım olsun. doktor sana çömel kalk demekle, hem kognitif, hem nörolojik, hem işitsel, hem görsel, hem de ortopedik yeterliliğini kontrol ediyor, ekşicilerin anlamadığı tıp fakültesi eğitimi bu demek.
  • yaygın anksiyete bozukluğu için kullandığım ilaç sebebiyle verilmeyen rapor.

sağlık ocağından iki dakikada alırım düşüncesiyle gitmiştim oysaki. doktorum "otlu hanım siz yıllardır düzenli ilaç kullanıyormuşsunuz. bu durumda size rapor veremem" deyip psikiyatriste sevk etti. sonra gözlük kullandığım için göz muayenesi yapıldı. o da gidik çıktı filan.* ehliyet kurs başvurusunun son günü olduğu için popomda patladı. zaten anksiyete sebebiyle çarpıntım başlamıştı dönerken. aşırı motivasyonum kırıldı be. almıyorum ehliyet filan. pu.
  • yaklaşık 3 hafta boyunca randevu için uğraştıktan sonra dün (15/02/2017) sağlık ocağından alamadığım rapor.

kapıdan girer girmez "ben sizi 4 tane uzman doktara göndermek zorundayım benimle hiç uğraşmayın gidin özel hastahaneden alın" dedi güzide doktor.

ben de öyle yaptım gittim 70 tl verdim özel hastahaneden aldım raporumu.

şikayet ettim alo184'e geri dönen arkadaş doktorun böyle bir yetkisinin olduğunu söyledi.

kendisine beni muayene etmesi ve gerekli görmesi halinde zaten buna karşı bişey diyemeyeceğimi ancak kapıdan girer girmez bir insanın 4 tane uzmana görünmesi gerektiğini nasıl anladığını sordum doktorumun.

önce altına kendi imza atıyor yani sorumluluğu alıyor diye geveledi sonra doktordan doktora fark olduğunu bazı doktorların buna hiç gerek duymadan raporu verebildiğini ima etti ama sorumun cevabını veremedi.

en son "telefonda anlaşamıyoruz beyfendi iyi de benden talebiniz nedir?" dedi.
    yok bir talebim siz böyle devam edin dedim kapattım.

yani diyeceğim o ki sağlık ocaklarından ücretsiz alamıyabileceğiniz rapor.
  • dun saglik ocagindan aldim kendisini. yaklasik 3 dakika surdu. tek bir form doldurdum, ayni kan verirken doldurulan dokuman gibi bir formdu. doktor bakti, damgayi vurdu hayirli olsun dedi. bu kadar mi? muayene yapmayacak misiniz dedim, kendi beyaniniza bagli, siz hic bir sikintim yok diyorsaniz benim icin de yoktur, gerisi sizi baglar dedi. hadi ben de bir sey yok da, olan heriflerde bir seyim yok diye trafige de cikabilir. neyse efem, saglik raporu ben de 3 dakika civari surdum efem.
  • ehliyetimi değiştirmek için geçenlerde aile sağlığı merkezine gitmeme vesile olmuş rapor.

hani görme, işitme gibi konulardan olmasa da zeka geriliğinden raporu çıkarmayabilirdi. görüşmedeki sorulara hemen adapte olamadım çünkü :)

belki de işin içeriği böyledir emin değilim, ama doktor bana oldukça ilginç gelen birçok soru sordu. mesela çömelebiliyor musun sorusunu gerçekten beklemiyordum. nan yanlış duydum herhalde dedim. baktı ben boş boş bakıyorum çömel dedi. dedim çömel derken? gerçekten mi çömeleyim. bana diyor gerçekten çömel.

neyse bilen biri bana o gün rapor almak için yaşadıklarımın olması gereken bir prosedür olduğunu söylerse sevinirim.
  • sabah sabah yine beni illet etti bu iş.

işitme kaybı var, gözünün önünü göremiyor, vertigo tanısı mevcut, demans başlamış ama beyefendi nüfustan randevu aldığı için hemen ehliyet raporunu verecekmişim.

oldu paşam, yanında öldürme yetkisi de vereyim mi?
  • sağlık ocağından ( aile hekimliği ) rahatlıkla alınabilen rapordur. tabi sisteme baktıklarında geçmişe dönük ağır bir sıkıntı yoksa.

misal ben gittim doktor şöyle üstün körü bir baktı. sonra harf tabelasını okuttu. 2 metreden baktırdı önce hem sağ göz hem sol göz rahatça söyledim gösterdiği minnak sembolleri. sonra 3 metreye çekti gene hepsini söyledim. sonra 4-5-6 metre derken bahçeye çıkıp rekor denemesi yaptırtıyordu az kalsın. adamın vakti mi bol yoksa fazla mı neşeli bilemedim ama totalde 10-15 dakika içerisinde alıp çıktım aile hekiminden.
hesabın var mı? giriş yap