• tum matematigin en guzel soylemidir. matematigin buyusune yeni yeni kapilmaya baslayan zeki ve korpe ve ac bir dimagin ilk basarisidir elinde siki siki tuttugu bir. o birdir ki basarili bir matematik isleminin en guzel meyvesidir. "elde var biiiiirrrr" diye bire deger yuklemeye baslamasinin ilk adimidir. bir gun konusacak kimse bulamayana kadar da o elindeki birin ne kadar anlamsiz, ne kadar bos oldugunu anlamayacak ve asla o biri birakmayacaktir. etrafta elinde siki siki bir tutan bir cocuk gordugumde hayatinin en keyifli zamanlarini yasadigini soylemek gecer icimden ama tutarim kendimi.
  • "ne garip nerde başladı/ nerde bittik ikimiz"

diye soruyorum kendime bu şarkıyı dinledikçe. bilmiyorum. nerde başladı, ne kadar küçüktüm, aklım yerinde miydi, o kadar uzun yıllar oldu ki. hep vardın gibi. nerde bittik kısmına gelince... bittik mi sahi? telefonu kapatmaya karar verdiğim o gece, başka birinin ellerinde olduğunu hissettiğim o sabah bittik mi sahi? bitmedi de diye, bi yerlerden duy diye sana bu şarkıları söylüyorum. cevap vermiyorsun, hatta duymuyorsun bile.

" nerde şimdi o koskoca biz?"
  • bir yaşar gün şiiri.

onlu günlerin ertesilerinde kırıldık biz
    hani sen yüzüme bakmamıştın kovmuştun beni kendinden.

ben içten içe biliyordum önceki günü de
    sen sonraki günü kestirememiştin
    içinde bastırdığın ıslak havluların,
    manzaram iskandinavya.

uzun mesafeli gidişlerin vardı benim üstümden geçen
    hani bana "gelmeyip" de ona gidişlerin...
    sonradan söyledi bir badem
    bana olan gidişinmiş de ona olan gelişinmiş meğer.

senin tenin ona çarptı
    bir süredir istediğin gibi.
    onun teni sana çarptı
    merak ettiği gibi...

istek bitti... merak çoktan gitmişti.
    sen ve o gittiniz de
    ben yine sevdiğimle kaldım.
    elde var bir.
  • sözleri eksik kalmış yaşar şarkısı
    buradan hareketle gönüllerdeki yeri albümdeki diğer 13 şarkıdan sonra geliyor denebilir
    en azından şimdilik
    yazalım da tam olsun *

ayrılırken var ya, yüzüne bakamıyorum
    demesi çok zor ya, elveda diyemiyorum
    aslında olur diye, gözyaşım yağmur diye
    yağmur durur diye bekledim

ama yağdı ya, aklımda kalır diye
    içimde durur diye, bir gün vurur diye
    git dedim

ne garip nerde başladı
    nerde bittik ikimiz
    bir muharip bin savaştı sevgimiz

ne garip nerde başladı
    nerde bitti sözümüz
    ateş söndü yerde kaldı külümüz

ayrılırken var ya yüzüne bakamıyorum
    demesi çok zor ya elveda diyemiyorum
    aslında bu derdime çare bulunur diye
    kasırga durulur diye bekledim

ama koptu ya aklımda kalır diye
    içimde durur diye bir gün vurur diye
    git dedim

ne garip nerde başladı
    nerde bittik ikimiz
    bir muharip bin savasti sevgimiz
    ne kolay nerde hani
    nerde şimdi o koskoca biz

iki öldü elde kaldı birimiz

ayrılırken var ya

"git" dedim
  • sonuclari beklenen ve uzerinde tahmin yurutulen cesitli olaylar zincirinin bir halkasinin sonucunun belli olmasi halinde kullanilan kalip.
    ayrica (bkz: toplama yaparken eldeki sayiyi yazmak)
  • (bkz: elde var 1)
  • duse yazma dergisinin bolumlerinden biri.
  • insanın elinde bir şeyin olduğunu bilmesi üzerine küçük kızlara matematiği öğretirken güven verici işlemler ünitesindeki bir konu.
  • amatör kayıtlarda kalmış, sevilen bir öğrenci grubu şarkısının ismiyken, yaşar'ın sevda sinemalarda albümünde karşılaşılıp, yoksa dedirten ama yoksalık birşeyi olmayan, adı aynı kendisi bambaşka bir şarkı.
  • sinir olduğu kadar harika durumlar. her birimiz apayrı birimleriz ve kendimizi ne ve kim görürsek görelim değerli ve bir yerlerde bir şekilde işlevseliz, evrene gerekliyiz. bu elde var bir, hazır artı değer. ama boş duramayız, değerimizi ve özel anlamımızı kurmak ve bulgulamak zorundayız. bu da hazırdakilerin vergisi.

sohbet etmekle insana, hayata dair önemli hiçbir şey yapılamıyor bile olsa sohbete evet. ve belki akdenizli veveya doğulu olduğumdan bana sohbetler sırasında fiilen yapılan, bulunan, keşfedilen, üretilen çok şey varmış, ortak yaratım harika ve uçucu bir şeymiş gibi geliyor. kaçlarca kişinin edilmiş bir söyleşiyi kaydedemediğine içi yanmıştır. tesellim o söyleşmelerin elde var bir yapılmış olması, kanıtı izi kalmasa da etkisinin tortusunun kalacak olması.

(ilk giri tarihi: 14.5.2018)

(bkz: ele gelmiş mal), kazanılmış hak
    (bkz: elde var hayat), elde var hüzün
    (bkz: elde var)
    (bkz: üçün biri), elde yok avuçta yok
    (bkz: el elde baş başta)
    (bkz: eli kuru götü yaş)
    (bkz: sıfıra sıfır elde var sıfır)
hesabın var mı? giriş yap