1. mezun olmadan çarpilip ölme ihtimalinizin yüksek oldugu mühendislik dali. ben elektrik mühendisiyim derseniz "bizim de firin bozuldu bir baksana" diyebilir her an biri. kizip o insana kafa atip sonra o insan kendine gelince dayak yiyebilirsiniz. derslerin zorlugundan kafayi yiyebilirsiniz. projeniz ile ugrasirken bir trafo patlamasi ile sakat kalabilirsiniz. stajda sakaci insanlarin "tut bak valla elektrik yok" demesi üzerine 220 voltu bünyenize alabilirsiniz. tehlikeli meslektir yani.
 2. ulkemizde elektrik-elektronik muhendisliginden ayri gibi gorunen bir muhendislik dalidir. oysa haberle$me muhendisligi, elektronik muhendisligi gibi isimleri elektrik muhendisligi adi altinda toplamak mumkundur. power engineering, electromagnetics, nanoscience, electronics, network engineering hepsi electrical engineering'in dallaridir. ancak ulkemizde, elektrik muhendisligi power engineering den ibaret gibi gorulmektedir. tarihsel geli$imini bilmiyorum ama kanimca sadece guc elektrigi uzerine yogunla$an bu bolumler elektrik muhendisligi isimini almi$, sonradan ba$ka universitelerde acilan bolumler de farkli olduklarini gostermek icin elektrik-elektronik muhendisligi adini almi$lardir. bu biraz jeep markasinin, arac turu 'cip' olarak literature girmesine benziyor.
 3. mezun olana kadar aşağıdaki terim ve olaylara kulak aşınalığı edinirsiniz:

  (bkz: nötr hattı)
  (bkz: faz faz gerilimi)
  (bkz: ana bara)
  (bkz: ark boynuzu)
  (bkz: empedans)
  (bkz: endüklemek)
  (bkz: endüklenmek)
  (bkz: sincap kafesli motor)
  (bkz: toprak direnci)
  (bkz: manyetik akı)
  (bkz: elektrikle tahrik)
  (bkz: komütasyon)
  (bkz: eşdeğer pi devresi)
  (bkz: kaçak akım)
  (bkz: sehim hesabı)
  (bkz: potansiyometre)
  (bkz: röle)
  (bkz: yakıt hücresi)
  (bkz: kapasite)
  (bkz: kısalma)
  (bkz: durum matrisi)
  diye uzar gider liste...
 4. yol tarif etmeye yarayan bir mühendisliktir aslında,şöyle ki:

  -abi falanca yere nasıl giderim
  +filanca caddenin üstünde trafo binası var biliyo musun?
  -evet
  +caddenin karşısına verdiği müşterek çıkışını takip et,ilerde soldan sadece ag kolu ayrılacak onu takip et sonra bi yerde 4rose bi branşman verecek hah işte o sokak.
 5. türkiye'de ilk olarak makina mühendisliğine bağlı olarak 1942-1943 öğretim yılında kurulan, ilk mezunlarını 1946 yılında vermiş olan lisans programı.

elektrik mühendisliği hakkında bilgi verin