358 entry daha
  • 45- 50 yaşında emekli maaşı alarak yan gelip yatmaya çalışan grup.

gelelim argümanlarına;

1) maç oynarken kural değişmez

cevap: bal gibi de değişir. anayasanın ilk 4 maddesi içinde mi ki bu değişmesin? bütün dünyada sabit bir emeklilik sistemi yok. zamanın durumuna uygun gerekli güncellemeler yapılabiliyor.

2) hukuk geriye işlemez.

cevap: bunlara gerekli cevabı zaten anayasa mahkemesi verdi. tekrar üzerinde durmuyorum. kendine güvenen aihm'ye gitsin oradan da red yiyecektir zaten.

3) 25 yıl çalıştım

cevap: eeeee ne yapayım yani. bende 40 yıl çalışacam

4) işsiz kaldım yaşım gereği kimse bana iş vermiyor

cevap: sen benim işim garanti deyip kendini geliştirmezsen yapacak bir şey yok. ki nitelikli bir işin olsa bu tecrübe ile özel sektör seni havada kapar zaten.

5) bu yaşta bu kadar çalışamam, yoruluyorum.

cevap: dedem 80 yaşında. köyde senden fazla çalışıyordur. yorulmadan para yok bu devirde.

bu soru cevaplar uzar da gider.

işin özüne gelirsek; daha emekliliği hak etmediniz, bekleyeceksiniz.
  • cehennemde sadece türklerin bulunduğu kazanın başında zebani yokmuş çünkü birileri yukarı tırmanıp kurtulmaya kalkarsa, “o niye kurtuluyor o da yansın” diye diğerleri tarafından yaka paça aşağı çekiliyormuş.

son 1 yılda gelen %45 zamma ses çıkarmayıp haftalarca 25 kuruşluk poşete isyan eden boş adamların ülkesinde gel de anlat.
  • ne içiyorlarsa bende içmek istediğim grup.

neymiş efendim "yeterince çalışmış, çabalamış, hayatının en güzel yıllarını işe giderek harcamış, prim gününü doldurmuş. bu insanların vaktini nasıl dolduracağını söylemek bize mi kaldı? hak ettikleri verilmeli. " ymiş.

peh peh peh. bak sen. oldu olacak 25 yaşında emekli edelim minnoşum. orta yaşı çalışarak geçirmesinler. yazık olur bi de. halen daha şunu kafaları basmıyor. prim günü emekliliğin tek kıstası değil. prim + yaş ikilisini de sağlaman gerekiyor.

bir de hakkımız falan diyorlar. hak etmediğin bir şey senin hakkın değildir.
  • (bkz: asalak)

(bkz: parazit)
  • (bkz: ocak 2019 aktroll maaslarinin yatmasi)

la oglum, bari dorduncuyu maddeyi kaldir, cok sacma o.
  • türkiye cumhuriyeti devletinde 21. yüzyılın en iyi muhalefetini yapan oluşum.
  • eyt liler nereden çıktılar, anlamadım. yıllardır dile getirildi birşey çıkmazdı. bu sefer gümbür gümbür geliyorlar. haydi hayırlısı
  • hakkımızın gaspına sevinenler umarım daha kötüsünü yaşar diyen aptallar barındıran başlıktır.

ulan biz zaten yarrağı yedik. mesele kaç santim kaçacağı. sizden öncekilerin aptallığı sizle bize bindi. sizde aynı aptallığı ve bencilliği yaparak bize kitlemeyin diye uğraşıyoruz.
    https://www.youtube.com/watch?v=pcfp85a4ejy

yukarıdaki haberler yapılırken neredeydiniz?
    çoğunuz 1999 yılından önce işe girdiğiniz için sallamadınız herhalde. biz yırttık, takılan düşünsün diye sevindiniz.

o kadar aptalsınız ki, 25 sene çalışıp 25-30 sene emekli olarak yaşayıp sebep olacağınız kaybın sizin çocuklarınızdan ve torunlarınızdan çıkacağını da kavrayamıyorsunuz.

25 sene ödediğiniz düşük primlerin 25 senelik maaşınızı bile karşılamadığının farkında değilsiniz.
    sizler de emekli olunca ülkenin 16 milyon kadar emeklisi olacak. çalışan 30 milyon insan 16 milyon insana maaş verecek, kendileri de dahil 80 milyon insanın tüm masraflarını karşılayacak. matematik biliyor musunuz?

45 yaş altındaki çalışanların maaşlarından zorunlu bireysel emeklilik için para kesiliyor. neden?
    çünkü ülke sıçtı ve para lazım.
    çıktı mı bu haksızlığa sesiniz?

adamlar nasıl hesap yapıyor bağlantıyı aşağıya atıyorum. ömrünüz boyunca bir bok öğrenmeden yaşamış ve kenara beş kuruş atmadan ömür tükettiğiniz için yaşlanınca sırtına binecek enayiler arıyorsunuz.

https://www.telegraph.co.uk/…h-do-i-need-to-retire/

iyice okudunuz mu nasıl hesap yaptıklarını?

çalıştık, ürettik diyorsunuz. ama ortada şu an bir facia var. ekonomik durum ortada. ya adam gibi çalışmadınız, ya da hakkınıza zamanında sahip çıkmadığınız için mağdursunuz ve tüm toplumu mağdur ettiniz. çünkü siyasilere hesap soramadınız, çıkarlarınız doğrultusunda siyasilerin zaaflarından faydalanmak için. hala da aynı davranışı sergileyip oylarınızla tehdit ediyorsunuz.

bahsettiğim fatura şu an ortaya geldiği için biz ödemek istemiyoruz diye mızıkçılık yapıyorsunuz şımarık çocuklar gibi. yumurta kapıya dayanınca koparın yaygarayı. bu mağduriyetinizin hesabını sorumlu mevkilerdeki siyasilerden sormak yerine, genç nesile yükleniyorsunuz.

yemiyor değil mi?
    yalayarak çıkar sağlamaya alışmışsınız sorunlarınızı çözerken. zaten sorununuzda bu.
    toplum gencinden yaşlısına bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye geziniyor. ama o yılan birilerine kaçacak.

başlık altında kendini akıllı zanneden eyt mağdurlarından bazıları, erken yaşta emekli olanlar bizim primlerimizi yedi, versinler demiş.

azıcık akıl, azıcık mantık.

o insanlar erken emekli olduğu için, emek piyasasında meydana gelen ani boşalmadan dolayı meydana gelen eksilme, hak ettiğinizden fazla maaş almanıza sebep oldu. ondan niye bahsetmiyorsunuz?

seni mağdur eden erken emekliler arasında senin akrabaların, eşin dostun yok mu?
    git iste!!!!!!!
    alırsın!!!!!!!!

olay çok basit.
    bu toplum akpden çok daha önce başlamış bir aptallıklar silsilesi ile sıçtı. erken yaşta emeklilik çıkmadan önce ssk'nın 25 milyar dolar parası varken, bu yasadan sonra para bitmiş, üstüne de tonla borç yapmış.

yetmemiş; ssk, bağkur ve emekli sandığı birleştirilerek karda olan emekli sandığı ile ne karar ne zarar eden bağkur ssk'nın zararına ortak edildi akp zamanında.

bu haksızlıklar yapılırken neredeydiniz ey eytliler?
    tabi sizi ilgilendirmediği için oralı olmadınız. sizi çakallar sizi.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ekonomi bir bütün.
    türlü türlü yolsuzlukların, köprülere ve otoyollara verilen saçma sapan garantilerin nelere mal olacağından haberiniz yok.

ben emekli olayım, param nasıl gelirse gelsin?
    ülkenin içinde bulunduğu durum ortada. nasıl olacak o iş?
    yolsuzluklara ses çıkarma, ne me lazımcılık felsefesi ile yaşa, eline geçen paradan kenara köşeye atmak için gayret sarf etme sonra da ağla.

hala da umarım daha kötüsünü yaşarsınız diyor mal herif.

ulan bizim neslin çoğu, kanun çıkmadan önce bir şekilde sigortalı edilmediyse 60 yaşından sonra emekli olacak zaten. herkes rahat 35 sene çalışacak.

azıcık samimi olsanız, bu çocukların sorunu da çözülsün dersiniz.

iki yüzlüsünüz!!!
  • bana hiç samimi gelmeyen kişiler.

emeklilik yaşı yaklaşmış kesim genellikle 30 yaşından bu yana akp iktidarı altında yaşayan kişilerden oluşuyor. bu kişiler genellikle çalışma hayatının büyük bölümünde akp iktidarı ile geçirdiler. akp'ye kötü gününde %50, iyi gününde %70'e kadar destek verdiler. iktidarın ev hanımlarından sonraki en büyük destekçisi oldular. kendilerinden genç ve yaşlı kesim ile karşılaştırıldığında akp'ye daha çok destek verdiler.

akp geldiğinde önce eğitimi bozdu, bu kesimden ses çıkmadı. çünkü okuyanlar kendileri değildi ve her şehire açılan gereksiz üniversitelerini, ücretsiz ders kitaplarını ve değişen eğitim sistemini iyi bir şey sanıp savundular eğitimli kesimi dinlemediler.

akp; fetö ve pkk ile birlikte orduya ergenekon kumpasını kurarken bu kesim gene en büyük destekçileri oldu. 80'leri iyi biliriz gençler ne bilir diye generaller birer birer darbeci diye tutuklanırken bu kesim gene sesini çıkarmadı.

ülkenin fabrikaları birer birer kapanırken veya katarlılara satılırken, tarım ve hayvancılık öksüz bırakılırken; devlet desteğiyle yükselen inşaat sektörüne ve ulaşım konusunda yatırımlara bakarak bu kesim gene sessizliğini korudu ve devlet büyüklerimiz bilir diyerek elini taşın altına sokmadı.

ülkeye milyonlarca suriyeli girerken ve islam adı altında kültürel erozyona uğrarken bu kesim ülkenin dünya müslümanlarına önderlik eden ülke iddiasına bu kesim çok güzel inandı ülkenin parlamenter sistemine bitmesine destek verdi.

2017 sonlarından itibaren ülke gayrı resmi ekonomik krize girdi ve mutfak masrafları cep yakmaya başladı, faturalar ile ay sonu çıkarılamaz hale gelindi. sürekli yükselen vergiler bu kesimde ilk kıpırdanışa sebep oldu. bu kesim ciddi şüpheler ile ilk defa sandığa ve seçim sonrası her şey düzelir akp hep bizi kurtardı diye düşündü. bu kesim zaten artık türkiye'de muhalif medya kalmadığı için havuz medyasına kandı, dış medyaya veya bu ülkenin ekonomik krizde olduğunu söyleyen aydınlarına inanmadılar. tekrar desteklediler. fakat az miktarda kısmı akp'den döndü.

2018 seçimi bitti ve her şey daha kötüye gitti. 17 senelik hatalar sonrası ülkede her şeyin bozulduğunu bu kesim ancak anlamaya başladı. ekonomik krizi iliklerine kadar hissettiler ve ay sonunu çıkaramıyorlar. daha da kötüsü bu kesim artık 50 yaşına dayandı, ekonomik kriz sonrası yaşlarından dolayı işlerinden çıkarılacak ilk kişiler kendileri. çevrelerinde ise ucuza çalışan suriyeliler dolmuş durumda. bu yüzden çalışarak kazandıkları yetmiyor ve ek gelirlere ihtiyaçları oldukları için bu şekilde örgütlenmiş durumdalar.

siz ettiniz siz buldunuz. biz gençlere eğitim sistemi çökmüş, sokakları tekin olmayan, mülteci çöplüğü olan, ekonomik krizde bir ülke bıraktınız. kaçmak yok öyle kolay kolay, yerel seçim ile sonucu değiştiremezsiniz. 2023'e kadar bu ülkenin kahrını bizle beraber çekeceksiniz. böyle oluşumlar kurarak yıllarca destek verdiğiniz kişileri oy ile tehdit etmeniz bir şeyi değiştirmeyecek, çünkü onlarda biliyor bu suça hem siz hem de oy verdikleriniz birlikte iştirak etti.

biz mi ne olacağız ? sizin normal zamanda emeklilik olmanızı bekleyeceğiz tabii ki.
  • ülkenin birinde geçen yıl bankadan %1 faizle 2 yıl vadeli kredi çektim. her ay borç ödemelerini düzenli olarak yaptım . dün bankaya gittiğimde ödemelerin %15 faiz üzerinden yeniden yapılandırıldığını ayrıca vade süresinin de 3 yıla çıkarıldığını söylediler:
    "neden" dedim, "anlaşmıştık hani"
    "walla durumlar böyle canım, işine gelirse" dedi ve ekledi "dün dündür bugün bugün.."
    "çok mantıklısın beybi" dedim, "buyur o zaman bu ayki ödemeyi de yeni yapılandırma üzerinden.."

eyt'lilerin itirazlarını eleştirenler yukardaki senaryoyu da mantıklı bulacaklardır elbet. dinleyen kişi dürüst olmadıktan sonra ne kadar çizerek anlatsak da fayda etmez zaten. örnekleri çoğaltmak da mümkün ama asıl diyeceğim aihm'de konuyla ilgili açılmış bir dava varmış zaten
3456 entry daha
hesabın var mı? giriş yap