şükela:  tümü | bugün
  • tek parti doneminde milletvekilligi yapan ve 1944de toprak reformuna karsi cikmasi ile bilinen eskisehirli toprak agasi. mihaliccik ilcesinin tren yolu guzergahindaki sazak koyundendir. anarsistlerce katledilen mhpli gumruk ve tekel eski bakani gun sazak ile fenerbahce eski baskani guven sazakin babasi, mhp eskisehir eski milletvekili suleyman servet sazakin dedesidir.
  • toprak reformu ve köy enstitülerinin en büyük muhaliflerindendir. her iki projenin tarihe gömülmesinde etkin rol oynamıştır. enstitü öğrencileri için sarfettiği “ben bineceğim eşeğin, benden akıllı olmasını istemem” sözü, sınıfsal konumunun bilincinde olduğunu göstermektedir.
    (bkz: o kafa)
  • köy enstitüleri'nin kuruluşuna tam destek vermiş, t.b.m.m.'de enstitü tasarısının "bayram yapılmasını gerektirecek ölçüde önemli" olduğunu vurgulamış toprak ağası, milletvekili.

bkz. cemil koçak, türkiye'de milli şef dönemi (1938-1945), cilt:2, iletişim yay., s.118
    asım karaömerlioğlu, orada bir köy var uzakta, iletişim yay., s.110

edit: entry'de alıntılanan 3803 sayılı köy enstitüleri kanunu'nun oylandığı 17.04.1940 günü tbmm'de yaptığı konuşmaya tbmm zabıt ceridelerinden ulaşılabilir.

konuşmanın künyesi:

tbmm zabıt ceridesi, devre: 6, içtimâ: 1, cilt: 10, 41. inikat, (17.4.1940)
  • türkiye müteahhitler birliği'nin yeni başkanı. görevi üç dönemdir sürdüren erdal eren’den devraldı.
  • 1920'de girdigi meclis'ten ancak 1950'de cikan toprak agasi. 7 donem chp sirasinda yer almisken, 8. donem meclis'te demokrat parti siralarinda kendisine yer bulmustur.
  • gglik tüm sıfatlara sahip, değil milletvekili, toprak ağası, umumi tuvalet sahibi bile olmaması gereken kişi.
  • kuşkusuz bu toprakların gördüğü en büyük şerefsizlerden biri olan, kendi çıkarları için bir ülkenin geleceğiyle oynayan politikacı.
  • "parlamentoda bütçe görüşmelerinde milletvekili emin sazak'ın köylere giden enstitü mezunları kendilerini birer atatürk zannediyorlar demesi üzerine hasan ali yücel, bu çocukların her birinin birer atatürk olması temenni edilir şeklinde cevap vermişti."

kaynak: can dündar, köy enstitüleri
  • "belki toprak sahibi olduğum için böyle düşündüğüm sanılabilir ama eğer bunun memlekete yararı bulunacağı kanısında bulunsaydım, memleketin selâmeti için canını veren arkadaşlarım gibi ben de malımı vermekten çekinmezdim.

padişah devirdik, halife kovduk, şapka giydik, latin harflerini kabullendik, tekkeyi kapattık, bazı gerekçelerle varlık vergisini bile kabul ettik, fakat bunu kabul edemiyorum.

ekonomik işler öyle şakaya gelmez. herkes kafasını yormalı, yoksa şefim böyle istedi diye buraya gelmemeli ..... bugün bizdeki görünüş varlık düşmanlığıdır. bunun memleket için zararlı olduğu kanısındayım. sanat ve ticaret alanını da özel teşebbüse bırakmadık. bu gidilen yolda yürünmez. devam edilirse ben hükümete güvenmem."

kendisinin çiftçiyi topraklandırma tasarısı hakkındaki görüşü budur. işte atatürk böyle insanlarla uğraşarak bu söylenenleri gerçekleştirmiş. ama yine bu adamları toprak reformunda karşısında bulmuştur.