şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gedikli kürt faşisti değilim ama aklıma bir isim geldi. hani öyle dünyaca ünlü mü bilemem de ''5000 yıldır bu coğrafyada yaşadıklarını iddia eden kürtler neden tarihlerini anlatacak bir tarihçi çıkaramamıştır? bence koca bir muamma.'' lafına istinaden paylaşayım bari;

  ---------------

  (bkz: mehrdad r. izady)

  ''büyük ortadoğu ve kürtler ile ilgili, özellikle etnik ve kültürel konularda çalışmalar üretmiştir. kürt bir baba ve belçikalı bir anneden dünyaya gelmiştir. kansas üniversitesi'nde tarih, siyaset bilimi ve coğrafya bölümlerinden lisans, syracuse, new york üniversitesi'nde uzaktan algılama-kartografya ve uluslararası ilişkiler alanlarında iki yüksek lisans, columbia üniversitesi'nde ortadoğu dilleri ve medeniyetleri bölümü'nde ise doktorasını tamamlamıştır.

  ortadoğu ve güneydoğu avrupa üzerine çok sayıda kitap ve makale yazmıştır. bunlar arasında türkiye'de "kürtler" adıyla yayınlanmış bir kitabı vardır. abd'de bazı üniversitelerde bölge sorunları, ırak'ın geleceği ve kürtler'in rolü konularında konferanslar vermiştir. araştırmaları; özellikle açıklamalı kartografik çalışmaları ve atlaslar, national geographic, the economist, birleşmiş milletler, abd ordusu ve diğer çeşitli kuruluşlar tarafından kaynak olarak kullanılmıştır. halen önemli kurumlarda eğitim hizmetinde bulunmaktadır.

  çeşitli inanç sistemlerini "yezdânizm" adı altında toplayarak "yezdân’îyye" neolojizmini oluşturmuştur.''

  ---------------

  böyle bir isim hatırlamak ya da bilmek için gedikli kürt faşisti mi olmak lazım? madem o kadar merak ediyorsun, ''merak ettiğin konular''ı araştırıyorsun bunu da araştır öğren. her cümlede her kelimede imalı imalı, altta yatan niyeti ortaya seren göndermeler yapılmaz, ''bağcıyı dövmek istiyorum ulaaan'' diye de bağrılmaz ki... leş gibi kokuyor ağzınız be.
 • "dünyaca ünlü"den kasıt "alanında dünyaca ünlü"dür. bunu anlayamayacak kadar mal olmak tehlikeli ve yasaktır.bilimin binlerce dalı var. her dalının kendi ünlüleri, süper starları var. tarihle ilgilenen tarihçiyi tanır. biyolojiyle ilgilenen biyoloğu tanır. herhangi bir bilimsel disiplinde büyük bir isim olup dünyada hemen herkesin tanıdığı kim var peki ? desene hele kardeş ?.
 • (bkz: ziya gökalp)
  ne hikmetse o da türkçülüğün tarihini yazdı .
 • kaçak elektrik esprisi yapıldı mı acaba? yapılmadıysa ben yapayım hemen adet yerini bulsun.
 • ulan kürtler anadilde eğitim hakkını alamıyor bir de kendi tarihlerini öğrenecek imkan bulsunlar he mi. yoktur tarihçisi marihçisi ama ilerde olacak
 • tarihçiyi bilmem belki ama en derin şair'i: orhan kotan'dır.karaolinska'nın soğuk koridorlarında hayata veda etmiştir.anısına saygı duymama sebeb olan başlıktır ayrıca.
 • amerika ingiliz fransız kucağında geçirdikleri süreleri tarih olarak yazıcaklar ise seri kitap halinde basıp bölebilirler onun haricinde pek bi tarihleri yok 5000yıllık kürt tarihinde dünya kültürüne kazandırdıkları ırz düşmanlığı ve töre cinayeti
 • muteber kelimesinin kullanılarak başlık açılmasına vesile olan tarihçidir. ben de cümle içinde kullanayım muteber kelimesini:
  "olmaya devlet cihanda muteber bir kürt tarihçi gibi.."