• her zaman yaninda yorende olmasi gereken, olmazsa olmazlardan. zihni bulutlar kaplamisken, bulutlari yardirip gelecek bir isik lazim ki hayat akabilsin.
  • uzuldugu belli oldugu, umursamama ile cikar yol aramayi ayirabildigi surece her keyifsiz an geciren insanin ihtiyacidir.
  • kiymetini bilmeyen insana yakisacak arkadas tipi icin

(bkz: sabunu dusurunce rocco olan arkadas)
  • - naber abi nasılsın keyifsiz gördüm seni ya?
    - sorma ya dibi gorduk sınavda, 19 almışım...
    - hadi ya ortalama kaç?
    - 45... standart sapma da 18..
    - 3 puan 5 puan yüksek olsa d olcak not abi o, bir soraki sınava iyi çalış, kasarsan a bile gelir...

(1 ay sonra)

- vay kanka nasısın ya... niye suratın asık?
    - abi ikinci sınavından 14 aldım ya... keşke rapor alsaymışım
    - abi olur mu, asıl rapor alsaymışın kalırmışın... finale kasacaksın şimdi bak!
    - daha neyine kasayım yahu?
    - finalden 90'ı çaktın mıydı, hoca ne dicek? vaaay dicek... sana b'yi vermicek mi?
    - vericek mi?

(1 ay sonra)

- koçero, naber? mutsuzsun, final nasıldı?
    - bok gibi...
    - hep öyle gelir abi... bak ama herkesin kötü geçmiş.. ortalama 20 filan çıkar o sınavda
    - diyosun..
    - tabi abi... bir 25 alsan c bile gelir o ders sana!

(1 hafta sonra)

- abi niye neşesizsin noldu?
    - çakmışım dersten.
    - ...
    - eee?
    - ne eeesi?
    - bişey demeni bekliyorum?
    - yarrağı yemişsin abi daha ne diyeyim?
    - ulan ulan ulan...
  • doğrunun her zamanki gibi 1 tane olduğu durumlarda , domuz gibi bilinen ama bir türlü kabullenilmek istenilmeyen gerçeğin sözlü hali gibidirler.

9 senelik kankanı , 2 senelik sevgilinle basmışındır; o gelir derki
    " ya bi de şu yönüyle düşün; oktay senin bildiğin tanıdığın biri; hem o çok iyi bir insan; merve için iyi olabilir. hem önemli olan onun mutluluğu değil mi? sen de istemez misin bunu? "

cevabın canı gönülden açık ve net olsa da vucut bulmaz dudaklarının arasından ..

" haa, haydi bi siktir git yaaa ..! "
  • en iyi arkadaş türünden biridir.hemen örnek vereyim.mesela bir arkadaşı sevgilisi aldatmış .aldatmaya karışan elemanı , arkadaş aramış ki eleman korkusundan başka şehre kaçmış.biz diyoruz buna , ya bırak demek sana layık değilmiş o kız , bırak elemanın peşini değer mi ,yapma etme vs.ulan biz burda desek sana böyle şey yapılır mı git bul adamı durduğun hata.zaten kafa bir dünya olan arkadaş gidip arayacak tarayacak , elemanı bulup üçüncü sayfaya haber olacak.bu mudur yani arkadaşlık.başka bir örnek vereyim.bir arkadaş komando astegmen olarak yaptı askerliğini.telefonda konuşuyoruz.diyor devamlı operasyon devamlı nöbet.ben diyorum , olm sık dişini kaç ay kaldı şurda gelince askerden alemlere akarız olmadı bol bol gezeriz.bir arkadaşta haksızlığa uğramış.ona da diyorum boş ver intikam iyi bir şey değil sonu yok bunun bir dahaki sefere tedbirini alırsın öyle yaparsın böyle yaparsın.bu tür moral vermeler sözler insancadır ve arkadaşlığın gereğidir. yoldan geçen adamın umrunda mı sizin durumunuz .o pollyanna olan arkadaş olamasa durumunuz nice olurdu bilen var mı.yoksa bir zahmet gazetelerin üçüncü sayfalarına bir baksınlar.
  • yeterince yakınsa eğer, söylediklerine kendisinin bile inanmadığı açık ve net anlaşılabilir ama yine de rahatlatır, candır.
hesabın var mı? giriş yap