• desteklenesi kampanya. gerçi sigarayı ucuz ya da pahalı olduğu için bırakmam.30 yıl önce bira alırken gazete kağıdına sararlardı hala da öyle yapıyorlar. sigara da o hale gelirse bırakırım. çok kısa yazdım detaylar beyninizde
  • bak o zaman 3. dünya savaşı nasıl çıkıyor.
  • sigarayı 30tl yapan hükümet! kaliteli peynirin kilosunu 29.90 yapmış!
    yuh artık! ne!
    ve bitmedi, en kaliteli etin kilosu da 25.99 oldu. (peynirden ucuz çok iyi)
    yaşa! oley!
    ve ve hükümet; una, şekere, tuza hiç ama hiç dokunmadı!
    -yahu bu olmadı işte. obez olduk türkiye!
  • golden virginia sardığımdan beni etkilemeyecek olan kampanyadır.

gerçi 2-3 lira zam yaparlar o olur.
  • olsun da içmeyeyim dediğimdir.
  • gercekten de keske yapilsa da su gozler biraz da cehalet icindeki halkin garibanin da hukumete karsi bir cumle kurabilecegi bir damarina basilis destani izlesek.
    sigara oglum bu 3 lirayken 10 lira yaparsin gariban 5-6 liralik cop sigaralari icer ama 3 lirayken 30 lira yaparsan o zaman gor bak anarsiyi
  • sigara içmedikleri belli olan bazı yazarlar, "akciğer kanseri tedavisinde harcan para benden alına vergilerden karşılanıyor demiş. hatta biri daha da ileri giderek tiryakilere hakkını haram etmiş.

aslında gerçek nasıl, ona bakalım:
    devlet geçen yıl 389 milyar liralık verginin yüzde 7’sini (27 milyar lira) sigaradan elde etti. 2016' da 8 liralık sigaranın 6.69 lirası vergi olarak alınıyordu... şimdi son zamlarla bu oran daha da arttı.

türkiye, alkollü içkiden aldığı ötv ile dünya rekoruna sahip. en yüksek vergiyi alan isveç’in 3.3 katı...
    şimdi sigara ve alkollü içkilerden alınan verginin bütçedeki toplam gelir içindeki oranını, diğer vergi gelirlerine göre sıralamasını vs gibi verileri yazıp konuyu darlamayayım...

evet ya devlet bilerek ve kasten tiryakilerin kesesine göz dikmiştir...
    yani bu durumda, "senin hakkını haram etme!.." gibi bir lüksün yok ...
    tam tersi, tiryakiler senden alacaklı olarak göçüp gidiyorlar bu dünyadan...

sigara ve alkolle mücadelenin yöntemleri bellidir...
    alanı daraltırsın, psikolojik ve sosyolojik caydırma baskısı uygularsın, eğitirsin, sigara üreticilerinin sağlığı daha da bozan, tiryakiliği daha da vazgeçilemez hale getiren üretim dümenlerini sıkı takibe alırsın falan...

ha ne var, evet bizde mesela kapalı alanlarda sigara içme uygulaması var... (kapalı mekanlarda sigara içme yasağı eski sağlık ve sosyal yardım bakanı bülent akarcalı'nın çabalarıyla kanunlaştırılmıştır... onun çabalarını şükranla anıyorum..)
    ama bu uygulama ne yazık sadece şehir düzeyindedir.
    anadolu' nun pek çok kasaba ve köy (sonradan mahalle dedirtilen) lerin kahve, lokanta vs yerlerinde kimsenin taktığı yoktur bu yasağı... kaymakamlar neden üzerine gitmezler anlamış değilim...

sigaranın en az 30 tl olması durumunda kaçağın artacağını, açık tütün mamulleri satışında patlama olacağını sağolsun çoğu yazar arkadaş bir güzel yazmış...
    şu andaki fiyatlarla bile çevrem sarma cigaracılarla doldu...
    ha bu arada yine çevremdeki her, "üç kişiden beşi" evinde kendi rakısını imal etmeye başladı...
    kısa zamanda değme kimyagerlere taş çıkartacak beceride kaliteyi aştılar...
    şimdi damla sakızlı, bademli, çörek otlu rakıları üretmeyi deniyorlar...
    ürettikleri şaraplarla decanter world wine awards (dwwa) şarap yarışmasına katılabilseler altın madalyaların alayını götürürler...

rakıyı, şarabı için...
    ama felsefesine, kültürüne, adabına uygun için...
    yok bunu beceremiyorsanız ağzınıza bile sürmeyin...

ama bakın sigara içmenin ne felsefesi var, ne kültürü... ha adabı vardır elbet...
    sağlığınıza zararı kesin olduğu bile bile içilen bir meret bu...
    içinize çektiğiniz her nefesin bir bölümü sermaye olarak yabancılara gidiyor...

ben ilk sigarayı bıraktığımda bir aylık sigara masrafımla "ev sinema seti" ne taksitlendirmiştim kendimi...
    sigara canım istediğinde bu taksit aklıma gelir, vazgeçiyordum...
    sonrasında tam yedi sene içmedim bu mereti...
    ama gene başladım maalesef...

şimdi ayda "300.- tl" taksitle ne alabilirim ona bakınmaya başladım...
    bulursam gene bırakacağım, sigaraya vereceğim parayı taksite yatıracağım...
  • 30 lira olsunda içen içmeyen belli olsun, mantıklı
  • yok yok 50 tl olsun millet de artık bokunu ipte kurutur puro niyetine içer.
  • "70'lik rakımız 70 tl olmasın" diye bi facebook sayfasına üye olmuştum üniversitenin ilk senesinde falan. şimdi keşke 70'lik rakımız 70 tl olsa.
hesabın var mı? giriş yap